| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Dokumentacja pracownicza dotycząca wymierzenia kary porządkowej

Dokumentacja pracownicza dotycząca wymierzenia kary porządkowej

Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować kary porządkowe.

Do kar porządkowych należą przede wszystkim:
• Kara nagany
• Kara upomnienia
• Kara pieniężna

Kara pieniężna może zostać nałożona za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.

Polecamy: Odpowiedzialność materialna pracowników

O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika. Dokument taki będzie miał formę zawiadomienia lub oświadczenia, w zależności do wzoru opracowanego przez pracodawcę. Musi on zawierać w szczególności dane pracownika, rodzaj nałożonej kary, a także wskazanie okoliczności, za które została nałożona kara.

Polecamy: Nietrzeźwość pracownika

W dokumentacji pracowniczej powinien znaleźć się także ewentualny sprzeciw pracownika od nałożonej kary, który może zostać wniesiony w terminie 7 dni. Co więcej, pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. Cała taka dokumentacja powinna znaleźć się w aktach osobowych pracownika.

Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy informacja o nałożonej na pracownika karze na zawsze pozostaje w jego aktach?
Czy informacja o nałożonej na pracownika karze na zawsze pozostaje w jego aktach?

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »