REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Zetki” przejmują stery na rynku pracy

zetki na rynku pracy
zetki na rynku pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pokolenie Z przejmuje głos na rynku pracy. Kampania portalu RocketJobs.pl o Gen Z została nagrodzona w prestiżowym konkursie polskiej branży kreatywnej KTR w kategorii Communication . Brązowa statuetka za serię filmów #Rozmowyopracy to dowód na to, że urodzone pod koniec lat 90 Zetki, wkraczające coraz mocniej w przestrzeń zawodową, są ważną społecznością, której spojrzenie na świat ma szansę odmienić współczesny rynek pracy.

Według danych z GUS w Polsce jest około 2,5 miliona Zetek, czyli osób w wieku 20-27 lat[1]. Stanowią one ok. 10 proc. pracowników. Za dwa lata będzie to już jednak niemal 30 proc. Stosunek do obowiązków służbowych, wymagania i zwyczaje tego pokolenia znacząco wpłyną na kształtowanie się polskiego rynku pracy. Portal z ogłoszeniami o pracę dla branż cyfrowych RocketJobs.pl w kampanii Gen Z przybliża światopogląd tej specyficznej grupy pracowników. Na nagrodzoną serię filmów składają się cztery wideo, w których młodzi ludzie, autentyczni bohaterowie opowiadają o własnych oczekiwaniach, podejściu do pracodawców czy studiów. W ich słowach wybrzmiewa wiele problemów współczesnego środowiska pracy: kult pracoholizmu, kwestie nierówności, dyskryminacji kobiet i społeczności LGBT czy wyzysk najmłodszych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Co Gen Z mówi o pracy?

(...) Chciałabym mieć taką relację z pracodawcą, żebym czuła się doceniana w jego oczach, że jeśli wykonam kawał dobrej roboty, to on mi powie: „dobrze to zrobiłaś, super, dobrze, że tu jesteś”. (...)

(...) Jest to strata czasu, jeśli idziemy na studia tylko dlatego, żeby coś zrobić ze swoim życiem, bo nie mamy innego wyboru. Totalnie nie wiedziałam, co chcę robić i mój pierwszy wybór był niewłaściwy, i musiałam zrezygnować. (...)

(...) To, że ktoś jest czyimś pracownikiem nie oznacza, że można do niego dzwonić o każdej porze dnia i nocy, ponieważ pracownikiem jest w pracy, a ma też swoje życie prywatne. (...)

(...) Może być taka opinia społeczna, że kobieta nie jest przystosowana na przykład do tego, żeby obejmować dane stanowiska, że nie jest wystarczająco zdeterminowana, że nie ma siły przebicia. Znam niejedną kobietę, która jest silniejsza i fizycznie i mentalnie niż niejeden facet. (...)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(...) Kiedyś dość często zdarzało mi się przedmiotowe traktowanie i patrzenie tylko na to, że jestem kobietą, w co jestem ubrana, a nie na to, jaką pracę wykonuję i czy dobrze sobie radzę. (...)

Jak widać Zetki zdecydowanie podkreślają potrzebę równości, opowiadają się też za otwartością i swobodą w miejscu pracy. Według badań aż 92% wchodzących na rynek młodych ludzi wybrałoby pracodawcę, który dba o różnorodność i włączającą kulturę organizacyjną[2].Otwarcie sprzeciwiają się też kultowi pracoholizmu nie akceptując oczekiwań co do pracy po godzinach. Dużą wagę przywiązują do relacji z przełożonym. Jasno deklarują czego oczekują od swoich szefów: doceniają kreatywność i zaangażowanie, tworzenie środowiska rozwoju oraz promowanie wolności w szukaniu rozwiązań. Młodzi pracownicy chcieliby mieć realne wsparcie ze strony swoich przełożonych i widzieć, że ich praca jest ważna. Nic dziwnego - dla 44% przedstawicieli generacji Z najważniejszą cechą dobrego lidera jest wspieranie rozwoju pracowników[3].

Uznanie branży dla kampanii Gen Z

Klub Twórców Reklamy nagrodził kampanię Gen Z w kategorii Communication jako jedyną z branży HR, wyróżniając ją obok projektów takich marek jak IKEA czy Netflix. Serię wyprodukował dom produkcyjny F25, a reżyserem filmów jest Mikołaj Sadowski, współzałożyciel agencji 180heartbeats. #Rozmowyopracy obejrzano już ponad 700 tys. razy, każdy z odcinków zanotował średnio 160 tys. wyświetleń.

[1] Dane Głównego Urzędu Statystycznego

[2] Raport Deloitte, “Pierwsze kroki na rynku pracy”, czerwiec 2021 r. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/Raport-Pierwsze-kroki-na-rynku-pracy-2021.html
 

Źródło: RocketJobs.pl

[3] Raport Deloitte, “Pierwsze kroki na rynku pracy”, czerwiec 2021 r. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/Raport-Pierwsze-kroki-na-rynku-pracy-2021.html

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA