REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Zetki” przejmują stery na rynku pracy

Subskrybuj nas na Youtube
zetki na rynku pracy
zetki na rynku pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pokolenie Z przejmuje głos na rynku pracy. Kampania portalu RocketJobs.pl o Gen Z została nagrodzona w prestiżowym konkursie polskiej branży kreatywnej KTR w kategorii Communication . Brązowa statuetka za serię filmów #Rozmowyopracy to dowód na to, że urodzone pod koniec lat 90 Zetki, wkraczające coraz mocniej w przestrzeń zawodową, są ważną społecznością, której spojrzenie na świat ma szansę odmienić współczesny rynek pracy.

Według danych z GUS w Polsce jest około 2,5 miliona Zetek, czyli osób w wieku 20-27 lat[1]. Stanowią one ok. 10 proc. pracowników. Za dwa lata będzie to już jednak niemal 30 proc. Stosunek do obowiązków służbowych, wymagania i zwyczaje tego pokolenia znacząco wpłyną na kształtowanie się polskiego rynku pracy. Portal z ogłoszeniami o pracę dla branż cyfrowych RocketJobs.pl w kampanii Gen Z przybliża światopogląd tej specyficznej grupy pracowników. Na nagrodzoną serię filmów składają się cztery wideo, w których młodzi ludzie, autentyczni bohaterowie opowiadają o własnych oczekiwaniach, podejściu do pracodawców czy studiów. W ich słowach wybrzmiewa wiele problemów współczesnego środowiska pracy: kult pracoholizmu, kwestie nierówności, dyskryminacji kobiet i społeczności LGBT czy wyzysk najmłodszych pracowników.

REKLAMA

Co Gen Z mówi o pracy?

(...) Chciałabym mieć taką relację z pracodawcą, żebym czuła się doceniana w jego oczach, że jeśli wykonam kawał dobrej roboty, to on mi powie: „dobrze to zrobiłaś, super, dobrze, że tu jesteś”. (...)

(...) Jest to strata czasu, jeśli idziemy na studia tylko dlatego, żeby coś zrobić ze swoim życiem, bo nie mamy innego wyboru. Totalnie nie wiedziałam, co chcę robić i mój pierwszy wybór był niewłaściwy, i musiałam zrezygnować. (...)

(...) To, że ktoś jest czyimś pracownikiem nie oznacza, że można do niego dzwonić o każdej porze dnia i nocy, ponieważ pracownikiem jest w pracy, a ma też swoje życie prywatne. (...)

REKLAMA

(...) Może być taka opinia społeczna, że kobieta nie jest przystosowana na przykład do tego, żeby obejmować dane stanowiska, że nie jest wystarczająco zdeterminowana, że nie ma siły przebicia. Znam niejedną kobietę, która jest silniejsza i fizycznie i mentalnie niż niejeden facet. (...)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(...) Kiedyś dość często zdarzało mi się przedmiotowe traktowanie i patrzenie tylko na to, że jestem kobietą, w co jestem ubrana, a nie na to, jaką pracę wykonuję i czy dobrze sobie radzę. (...)

Jak widać Zetki zdecydowanie podkreślają potrzebę równości, opowiadają się też za otwartością i swobodą w miejscu pracy. Według badań aż 92% wchodzących na rynek młodych ludzi wybrałoby pracodawcę, który dba o różnorodność i włączającą kulturę organizacyjną[2].Otwarcie sprzeciwiają się też kultowi pracoholizmu nie akceptując oczekiwań co do pracy po godzinach. Dużą wagę przywiązują do relacji z przełożonym. Jasno deklarują czego oczekują od swoich szefów: doceniają kreatywność i zaangażowanie, tworzenie środowiska rozwoju oraz promowanie wolności w szukaniu rozwiązań. Młodzi pracownicy chcieliby mieć realne wsparcie ze strony swoich przełożonych i widzieć, że ich praca jest ważna. Nic dziwnego - dla 44% przedstawicieli generacji Z najważniejszą cechą dobrego lidera jest wspieranie rozwoju pracowników[3].

Uznanie branży dla kampanii Gen Z

Klub Twórców Reklamy nagrodził kampanię Gen Z w kategorii Communication jako jedyną z branży HR, wyróżniając ją obok projektów takich marek jak IKEA czy Netflix. Serię wyprodukował dom produkcyjny F25, a reżyserem filmów jest Mikołaj Sadowski, współzałożyciel agencji 180heartbeats. #Rozmowyopracy obejrzano już ponad 700 tys. razy, każdy z odcinków zanotował średnio 160 tys. wyświetleń.

[1] Dane Głównego Urzędu Statystycznego

[2] Raport Deloitte, “Pierwsze kroki na rynku pracy”, czerwiec 2021 r. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/Raport-Pierwsze-kroki-na-rynku-pracy-2021.html
 

Źródło: RocketJobs.pl

[3] Raport Deloitte, “Pierwsze kroki na rynku pracy”, czerwiec 2021 r. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/Raport-Pierwsze-kroki-na-rynku-pracy-2021.html

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA