REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tolerowanie złego zachowania pracownika a dyscyplinarka

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Kiedy jest możliwe zwolnienie w trybie dyscyplinarnym?
Kiedy jest możliwe zwolnienie w trybie dyscyplinarnym?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy pracownik naruszył wewnętrzne przepisy organizacyjno – porządkowe, które jednak w praktyce nie były do końca przestrzegane, co więcej jeżeli pracodawca przez dłuższy czas tolerował takie zachowanie, niemożliwe będzie zwolnienie takiego pracownika w trybie zwolnienia dyscyplinarnego.

Pan Jacek był dyrektorem w spółce, będącej przedstawicielem koncernu zagranicznego. Jego obowiązkiem było m.in. przygotowywanie ofert handlowych dla polskich klientów spółki. Zgodnie z wewnętrzną procedurą, opracowując oferty dla kluczowych klientów dyrektor powinien uzyskać uprzednią zgodę prezesa zarządu spółki. Jednak z powodu ciągłej nieobecności prezesa zarządu spółki Pan Jacek faktycznie sam zarządzał spółką.

Autopromocja

Dnia 2 sierpnia 2006 r. Pan Jacek polecił zapytać centralę koncernu o wysokość cen sprzedaży produktu, którym był zainteresowany jeden z kontrahentów i nazajutrz otrzymał odpowiedź. Wówczas polecił podwyższyć zaproponowaną przez zarząd cenę o 10% i taką ofertę przesłać kontrahentowi. Ostatecznie firma ta zrezygnowała jednak z zawarcia umowy.
Wkrótce po tym, pracodawca zwolnił Pana Jacka dyscyplinarnie. Jako przyczynę wskazano działanie pracownika na szkodę firmy - przygotowanie i złożenie bez wiedzy prezesa zarządu niekorzystnej oferty cenowej dla kontrahenta, co spowodowało utratę zleceń i było niezgodne z regulaminem. Pan Jacek uznał rozwiązanie umowy za bezzasadne i zażądał przed sądem pracy odszkodowania z tego tytułu.

Przeczytaj także: Czy pracodawca może monitorować pracę pracowników?

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy wskazał, że zachowanie Pana Jacka polegające na ustaleniu wyższych cen produktów nie było bezprawne i zawinione, bowiem wymóg uzyskania uprzedniej zgody prezesa zarządu spółki na przedstawienie oferty cenowej strategicznym klientom w praktyce nie był stosowany.

Skoro w rzeczywistości procedury wewnętrzne spółki od dawna nie były wymagane, a pracownik wykonał swoje obowiązki tak jak zwykle, to nie działał z przekroczeniem uprawnień, ani z naruszeniem obowiązku sumiennego wykonywania pracy. Nie można mu więc zarzucić ciężkiego (zawinionego) naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Świadectwo pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA