REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Ewelina Mazur
Ekspert z zakresu kadr i płac
zwolnienie kobiety w ciąży z pracy czy można kiedy
Czy można zwolnić kobietę w ciąży?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można zwolnić kobietę w ciąży? Jakie przepisy dają ochronę kobiet w ciąży? Ciąża w okresie próbnym? Co w sytuacji, gdy pracownica dowiaduje się o ciąży w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?

Zwolnienie kobiety w ciąży

Zwolnienie kobiety w ciąży to temat delikatny i ściśle regulowany przez przepisy prawa pracy, mające na celu ochronę pracownic w szczególnym okresie ich życia. W tym artykule omówimy sytuacje, w których możliwe jest zwolnienie kobiety w ciąży, a także przedstawimy wyjątki od ogólnej zasady ochrony przed zwolnieniem. Przedstawienie tych przepisów i zasad ma na celu zarówno ochronę praw pracownic, jak i ułatwienie pracodawcom poruszania się w złożonych regulacjach prawnych.

REKLAMA

Autopromocja

Ochrona kobiet w czasie ciąży a wypowiedzenie umowy o pracę

Ochrona kobiet w czasie ciąży jest jednym z podstawowy praw pracowniczych, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia w okresie ciąży i zostało uregulowane w art. 177 § 1 Kodeksu pracy. Przepis ten nie tylko zabrania wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w ciąży, ale także mówi wprost o braku możliwości prowadzenia przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Jednak są pewne wyjątki, które umożliwiają pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w ciąży i nie ma tu znaczenia na jaki okres została zawarta umowa o pracę oraz w którym miesiącu ciąży jest pracownica. Mowa tu o upadłości lub likwidacji zakładu pracy, jednak należy pamiętać, że aby zwolnić ciężarną pracownice z w/w powodu musi to dotyczyć całości zakładu pracy, a nie tylko jej części, czy działu

Drugą sytuacją w której jest możliwe zwolnienie kobiety w ciąży jest ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych na podstawie art. 52 Kodeksu pracy. Ważnym aspektem przy zastosowaniu tzw. zwolnienia dyscyplinarnego jest ciężar udowodnienia przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, ciążący na pracodawcy. Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli już dojdzie do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przez pracownice, możliwość zwolnienia dyscyplinarnego jest limitowana. Zgodnie z art. 52 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca ma 1 miesiąc od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Umowa na okres próbny a ciążą

Umowa na okres próbny to standardowe rozwiązanie, którym posługują się pracodawcy, aby sprawdzić umiejętności nowego pracownika. Pozwalająca ona na ocenę kwalifikacji i kompetencji pracownika przed zaoferowaniem mu stałej pracy. Jednak gdy kobieta zatrudniona na podstawie takiej umowie zajdzie w ciążę, pojawia się pytanie co dalej. Otóż zgodnie z art. 177 § 3 umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Ważne

Przedłużenie umowy do dnia porodu nie obowiązuje w przypadku umów zawartych na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca, nawet jeśli nawet jeśli umowa uległaby rozwiązaniu po trzecim miesiącu ciąży.

Ważne

Przedłużenie umowy do dnia porodu nie obowiązuje w przypadku umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Ważne

Ciąża jest liczona w miesiącach księżycowych. 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży, czyli 28 dniom.

Ciążą w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez którąkolwiek ze stron łączącego ich stosunku pracy jest formalnym sposobem zakończenia zatrudnienia. Oświadczenie woli zgodnie z art. 30 § 2 Kodeksu pracy może być złożone przez każdą ze stron. Problem pojawia się, gdy podczas trwania okresu wypowiedzenia pracownica dowiaduje się, że jest w ciąży. W praktyce oznacza to, że wypowiedzenie należy wycofać i nie ma tu znaczenia która ze stron zainicjowała rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Należy jednak pamiętać, że inaczej odbywa się to w przypadku gdy wypowiedzenie zostało złożone przez pracownicę, a inaczej, gdy wyszło z inicjatywy pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli wypowiedzenie zostało złożone przez pracownice, która w momencie składania dokumentu nie była świadoma, że jest w ciąży, musi złożyć wniosek pracodawcy, powołując się na błąd o stanie ciąży. Taki wniosek musi zawierać:

  • Dane pracownicy,
  • Datę złożenia wypowiedzenia,
  • Informację o cofnięciu wypowiedzenia uzasadnieniem,
  • Zaświadczenie o stanie ciąży.

Po złożeniu takiego wniosku pracodawcy, jest on zobowiązany do cofnięcia wcześniejszego wypowiedzenia i kontynuacji zatrudnienia.

Ważne

Jeśli pracownica nie złoży w/w wniosku pracodawcy, ochrona z powodu ciąży nie obowiązuje.

Taki stan prawny potwierdza liczne orzecznictwo, m.in.: postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 22 sierpień 2013 r. sygn. akt: 83/13 ,, Ochroną przewidzianą w art. 177 § 1 k.p. objęte są również kobiety, które w momencie otrzymania oświadczenia woli o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu umowy o pracę nie były jeszcze w ciąży i zaszły w nią później, tj. w okresie wypowiedzenia”.

Natomiast jeśli wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło z inicjatywy Pracodawcy, pracownica musi poinformować pracodawcę o swoim stanie. W praktyce pracownica powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciąże.

Ważne

Ochrona ciężarnej pracownicy nie obowiązuje, jeśli do wypowiedzenia doszło w trybie dyscyplinarnym.

W sytuacji gdy pracodawca uchyla się od wycofania wypowiedzenia, pomimo, iż pracownica poinformowała pracodawcę o ciąży oraz przedstawiła zaświadczenie lekarskie, pracownica może dochodzić swoich praw na drodze postępowania sądowego. Pracownicy, który otrzymali wypowiedzenie umowy o pracę, mają co do zasady 21 dni na odwołanie się do sądu pracy. Natomiast w przypadku, gdy pracownica w tracie np. 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia dowiedziała się o ciąży, a ustawowy termin 21-dni minął, ma ona prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania sądowego w terminie 21- dni od momentu dowiedzenia się o ciąży.

oprac. Emilia Panufnik
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA