| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Rozwiązanie bez wypowiedzenia > Co musi zrobić pracodawca aby zwolnić pracownika dyscyplinarnie?

Co musi zrobić pracodawca aby zwolnić pracownika dyscyplinarnie?

Jeżeli zgodnie z art. 52 § 1 kodeksu pracy wystąpiła okoliczność uzasadniająca zwolnienie dyscyplinarne pracownika, wówczas pracodawca powinien złożyć pracownikowi na piśmie oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.

Pismo o rozwiązaniu umowy powinno zwierać informację o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Przyczyną, którą należy podać we wspomnianym piśmie pracodawcy, musi być jedna z przyczyn opisanych w art. 52 § 1 kodeksu pracy, czyli:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Z kolei, w informacji o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy, należy podać sąd właściwy do złożenia odwołania oraz pouczenie, że pracownik ma 14 dni na złożenie odwołania od otrzymania pisma o rozwiązaniu umowy.

Należy pamiętać, że prawo do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika wygasa po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę. Wspomniany miesięczny termin rozpoczyna się od dnia, w którym pracodawca lub upoważniona przez niego osoba do wykonywania czynności prawnych w zakresie stosunku pracy, dowiedzieli się o faktach będących podstawą do zwolnienia pracownika.

Zobacz także: Na czym polega zakaz konkurencji?

Jeśli w zakładzie pracy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca zanim zdecyduje o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem, powinien najpierw zasięgnąć opinii tejże organizacji. Należy jednak pamiętać, że obowiązek uzyskania opinii organizacji związkowej dotyczy wyłącznie pracownika, który jest reprezentowany przez tę organizację.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika wygasa po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę.
Prawo do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika wygasa po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »