reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Jak przyśpieszyć zwolnienie pracownika?

Jak przyśpieszyć zwolnienie pracownika?

W praktyce często zdarzają się sytuacje, że pracodawcy bądź pracownikowi zależy na wcześniejszym zakończeniu współpracy. Możliwość takiego rozwiązania przewiduje Kodeks pracy poprzez skrócenie okresu wypowiedzenia.

Problem możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy pojawia się w szczególności w przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, w sytuacji gdy pracownika i pracodawcę obowiązuje 3 – miesięczny okres wypowiedzenia. Niektórzy pracownicy zapewne będą chcieli z całego tego okresu skorzystać, wykorzystując go na poszukiwanie innej pracy. Pracownicy, którzy już znaleźli pracę, a przyszłemu pracodawcy zależy na wcześniejszym rozpoczęciu pracy, z reguły będą chcieli rozwiązać umowę wcześniej. Niezależnie od okoliczności, skrócenie okresu wypowiedzenia zawsze będzie wymagać porozumienia obu stron.

Skrócenie okresu wypowiedzenia i ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy jest możliwe tylko w sytuacji, gdy obie strony stosunku pracy zgadzają się na takie rozwiązanie. Pracodawca może jednostronnie skrócić 3 – miesięczny okres wypowiedzenia tylko w sytuacji likwidacji lub upadłości, bądź w przypadku wystąpienia innych przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas jednak pracownikowi będzie należało się odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia.

Przeczytaj także: Czy można cofnąć wypowiedzenie?

Należy pamiętać, że jeżeli pracodawca i pracownik zawrą porozumienie odnośnie skrócenia okresu wypowiedzenia, to w takiej sytuacji pracownikowi nie należy się odszkodowanie.

Pan Tomek wypowiedział umowę o pracę jednemu ze swoich pracowników. Okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, z uwagi na fakt, że pracownik pracował u Pana Tomka 7 lat. Początkowo pracownik nie chciał się zgodzić na skrócenie okresu wypowiedzenia, wobec czego Pan Tomek zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy. Po upływie ok. 1 miesiąca pracownik znalazł sobie nową pracę i zależało mu na wcześniejszym rozwiązaniu umowy. Chciał jednak otrzymać od Pana Tomka odszkodowanie za skrócenie tego okresu. Pan Tomek zgodził się na skrócenie okresu wypowiedzenia, ale na podstawie Kodeksu pracy odmówił wypłaty odszkodowania – takie należy się tylko w przypadku, gdy to pracodawca jednostronnie decyduje o skróceniu tego okresu.

Skrócenie okresu wypowiedzenia nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

Polecamy serwis Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bolesław A. Dùllek

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama