REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki pracowników fizycznych [BADANIE]

Pracownicy fizyczni - zarobki 2021, podwyżki
Pracownicy fizyczni - zarobki 2021, podwyżki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zarobki pracowników fizycznych kształtują się w 2021 r.? Czy mogą liczyć na podwyżki? Jak fachowcy oceniają swoje wynagrodzenia? Oto wyniki badania.

Zarobki pracowników fizycznych w 2021 r.

Jaka praca, taka płaca – jeśli brać znane powiedzenie na poważnie, to praca fachowców okazuje się coraz bardziej atrakcyjna. Aż 51% pracowników fizycznych badanych przez Pracuj.pl otrzymało w ostatnim roku podwyżkę, a popyt na tę grupę wśród pracodawców jest coraz wyższy. Jednocześnie jednak tylko mniej niż co drugi fachowiec deklaruje zadowolenie z otrzymywanej pensji. Jak obecna sytuacja wpływa na zarobki i postawy pracowników fizycznych? Sprawdzamy to w najnowszym materiale Pracuj.pl.

REKLAMA

Autopromocja

Z materiału dowiesz się, że:

  • 45% pracowników fizycznych jest zadowolonych z obecnych zarobków.
  • Z zarobków zadowoleni najczęściej są fachowcy płci męskiej i najmłodsi.
  • 51% badanych fachowców otrzymało podwyżkę w ostatnim roku.
  • Blisko połowa pracowników fizycznych odkłada oszczędności z pensji.
  • Fachowcy wolą firmy stabilne, choć płacące mniej od niestabilnych, ale oferujących wyższe zarobki.

Pracodawcy poszukują fachowców

Blisko 12% ofert pracy zamieszczonych na portalu Pracuj.pl między styczniem i wrześniem 2021 dotyczyło pracy fizycznej. Co więcej, popyt na rekrutację fachowców rośnie – pod koniec września 2021 r. do tej grupy kierowano więcej niż co czwarte aktywne ogłoszenie na portalu. Przytaczane liczby pokazują, jak zmienia się w ostatnich latach rola pracy fizycznej.

W obliczu wyraźnej koniunktury przedstawiciele wielu zawodów z tej dziedziny coraz odważniej zadają sobie pytania o to, czego wymagają od pracodawców – i starają się to egzekwować. W jakim stopniu udaje im się osiągać ten cel? By odpowiedzieć na to pytanie, w drugim materiale poświęconym raportowi Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy” sprawdzamy postawy pracowników fizycznych dotyczące ich obecnych pensji, podwyżek, balansu między zarobkami a bezpieczeństwem, a także oszczędności.

zadowolenie z zarobków

Pracuj.pl

Wynagrodzenia fachowców - czy są satysfakcjonujące?

REKLAMA

Kwestie rosnących oczekiwań płacowych Polaków stanowią w ostatnich miesiącach jeden z ważniejszych tematów dyskusji o pracy. Pracownicy fizyczni nie odróżniają się pod tym względem od wielu innych grup zawodowych - wynagrodzenia stanowią dla nich priorytet, pozostając główną motywacją do zmiany pracy i wyboru pracodawcy. Jak jednak w praktyce przedstawia się ich sytuacja zawodowa? Opinie respondentów są mieszane. Wśród badanych deklarujących posiadanie pracy niecała połowa (45%) jest zadowolona z obecnych zarobków, jednocześnie jednak tylko 23% jest otwarcie niezadowolonych. Blisko co trzeci (32%) nie ma wyraźnej opinii na temat swojego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zauważyć dwie ciekawe tendencje wśród grup badanych – z otrzymywanej pensji wyraźnie częściej zadowoleni są badani mężczyźni (48%) niż kobiety (42%). Zadowolenie z wynagrodzenia malało także stopniowo z wiekiem – wśród osób mających 18-24 lat pozytywnie do swojej pensji odnosiło się 54% respondentów, w grupie 45-65 było to już zaledwie 38%.

podwyżka dla fachowca

Pracuj.pl

Podwyżki z inicjatywy pracodawcy

Badani fachowcy coraz częściej starają się o podwyżki. Ich postawy są zrozumiałe w kontekście rosnącej presji na wzrost płac czy rywalizacji części pracodawców o kandydatów. Aż 46% fachowców badanych przez Pracuj.pl starało się o podwyżkę w ciągu 12 miesięcy od badania. Co interesujące, jeszcze częściej badani deklarują, że taką podwyżkę otrzymali (51,5%).

Analizując badania warto zwrócić uwagę na fakt, że więcej niż co piąta osoba uczestnicząca w badaniu deklarowała, że nigdy proaktywnie nie starała się o podwyżkę, a 13% - że w zatrudniającej ją firmie nie daje się podwyżek. Oznacza to, że co trzeci uczestnik badania nie jest prawdopodobnie beneficjentem lub beneficjentką zmieniających się warunków na rynku.

- Na rynku pracy fizycznej obserwujemy niewątpliwie rekrutacyjną falę wznoszącą. W bardzo wielu specjalizacjach pracodawcy sygnalizują niedobór kandydatów, co napędza rywalizację także pod kątem płacowym. Wyniki naszego badania mogą sugerować, że część pracodawców zdecydowało się na zwiększenie pensji swoich specjalistów bez ich inicjatywy. Takie działania są jednym z symptomów rywalizacji pracodawców na płace w przypadku przynajmniej części branż zatrudniających fachowców. Oczywiście należy pamiętać, że nie wszyscy pracownicy fizyczni są beneficjentami tej zmiany. Jednak ogólny klimat wokół możliwości negocjacyjnych czy możliwości wyboru ofert przez fachowców wyraźnie się polepszył -– podkreśla Łukasz Marciniak, dyrektor sprzedaży w eRecruiter.

fachowcy podwyżka

Pracuj.pl

Bezpieczeństwo ważniejsze od wysokich zarobków

Choć badani w wielu aspektach podkreślają lepsze zarobki jako dominującą przyczynę mobilności zawodowej, nie chcą stawiać na nie za wszelką cenę. Bardzo ciekawe wyniki przynosi bowiem pytanie, w którym badani pracownicy fizyczni mieli wybór między firmami mniej stabilnymi, ale oferującymi lepsze warunki zatrudnienia oraz bezpiecznymi, ale o mniejszej dynamice rozwoju. Najwięcej, bo aż 84% respondentów woli pracować dla firm płacących mniej, ale z małą rotacją, 78% - dla tych gwarantujących dobrą atmosferę przy mniejszych możliwościach rozwoju, a 71% dla przedsiębiorstw posiadających stabilną pozycję rynkową, choć płacących mniej od tych niestabilnych.

Bezpieczeństwo fachowców

Pracuj.pl

Wynagrodzenie fachowca a oszczędności

W obliczu zmieniającej się sytuacji gospodarczej na dodatkowej intensywności zyskały w ostatnim czasie dyskusje na temat gromadzenia oszczędności i zarządzania nimi. Według różnorodnych rynkowych doniesień od 1/3 do blisko połowy Polaków może mieć odłożone śladowe oszczędności lub nie mieć ich wcale. Czy zagadnienie oszczędzania stanowi też ważny temat dla pracowników fizycznych? 48% respondentów Pracuj.pl przyznaje, że regularnie odkłada oszczędności z otrzymywanego wynagrodzenia. Tylko 25% nie zgadza się z tym stwierdzeniem, nieco więcej – nie odkłada regularnie (27%).  

W opinii badanych wysokość zarobków wydaje się być podstawowym czynnikiem ograniczającym możliwości odkładania dodatkowych oszczędności. Tylko mniej niż co trzeci z nich uważa, że może zbierać oszczędności bez mocnego cięcia wydatków. Aż 68% respondentów jest przekonanych, że odkładaliby więcej, jeśli ich obecna pensja by wzrosła. Ponadto 53% badanych dodaje, że ich wydatki utrzymałyby się na obecnym poziomie w przypadku, gdyby otrzymali wyższe wynagrodzenie.

oszczędności fachowców

Pracuj.pl

fachowiec oszczędności

fachowiec oszczędności

fachowiec oszczędności

Pracuj.pl

Wyższe wynagrodzenie zachętą do pracy

Warto pamiętać, że pensje i podwyżki to nie wszystko. Jak wykazuje raport „Fachowcy o lepszej pracy”, obok zarobków pojawia się wiele innych istotnych kwestii, które napędzają pracowników do aplikowania na konkretne ogłoszenia rekrutacyjne. Mimo to odpowiednio komunikowane atrakcyjne wynagrodzenie może być magnesem na kandydatów – także tych, którzy nie szukają obecnie proaktywnie pracy.

- Duży wpływ na to zjawisko ma zmieniająca się świadomość kandydatów i kandydatek. Osoby wykonujące pracę fizyczną z coraz większą pewnością starają się egzekwować bardziej atrakcyjne warunki zatrudnienia od pracodawców, a jeśli nie są zadowolone, mają możliwość wyboru rosnącej liczby ofert. Widzimy, jak to zjawisko wpływa także na działania rekrutacyjne. Kampanie HR firm w tym obszarze stopniowo ewoluują, reagując także na zmieniające się oczekiwania kandydatów i kandydatek z segmentu pracy fizycznej -– podsumowuje Konstancja Zyzik, Menedżerka ds. Pozyskiwania Talentów i Rozwoju Pracowników w Grupie Pracuj.

O badaniu: Raport „Fachowcy o lepszej pracy. Pracownicy fizyczni o rosnącym rynku zatrudnienia” oparty został na wynikach badania przeprowadzonego we wrześniu i październiku 2021 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie portalu Pracuj.pl. Badanie przeprowadzono metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego) na grupie 506 respondentów – pracowników fizycznych w wieku 18-65 lat. Struktura próby jest reprezentatywna dla populacji Polaków z grupy wiekowej 18-65 lat pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. 

Źródło: Pracuj.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA