REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki pracowników fizycznych [BADANIE]

Subskrybuj nas na Youtube
Pracownicy fizyczni - zarobki 2021, podwyżki
Pracownicy fizyczni - zarobki 2021, podwyżki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zarobki pracowników fizycznych kształtują się w 2021 r.? Czy mogą liczyć na podwyżki? Jak fachowcy oceniają swoje wynagrodzenia? Oto wyniki badania.

Zarobki pracowników fizycznych w 2021 r.

Jaka praca, taka płaca – jeśli brać znane powiedzenie na poważnie, to praca fachowców okazuje się coraz bardziej atrakcyjna. Aż 51% pracowników fizycznych badanych przez Pracuj.pl otrzymało w ostatnim roku podwyżkę, a popyt na tę grupę wśród pracodawców jest coraz wyższy. Jednocześnie jednak tylko mniej niż co drugi fachowiec deklaruje zadowolenie z otrzymywanej pensji. Jak obecna sytuacja wpływa na zarobki i postawy pracowników fizycznych? Sprawdzamy to w najnowszym materiale Pracuj.pl.

REKLAMA

Autopromocja

Z materiału dowiesz się, że:

  • 45% pracowników fizycznych jest zadowolonych z obecnych zarobków.
  • Z zarobków zadowoleni najczęściej są fachowcy płci męskiej i najmłodsi.
  • 51% badanych fachowców otrzymało podwyżkę w ostatnim roku.
  • Blisko połowa pracowników fizycznych odkłada oszczędności z pensji.
  • Fachowcy wolą firmy stabilne, choć płacące mniej od niestabilnych, ale oferujących wyższe zarobki.

Pracodawcy poszukują fachowców

REKLAMA

Blisko 12% ofert pracy zamieszczonych na portalu Pracuj.pl między styczniem i wrześniem 2021 dotyczyło pracy fizycznej. Co więcej, popyt na rekrutację fachowców rośnie – pod koniec września 2021 r. do tej grupy kierowano więcej niż co czwarte aktywne ogłoszenie na portalu. Przytaczane liczby pokazują, jak zmienia się w ostatnich latach rola pracy fizycznej.

W obliczu wyraźnej koniunktury przedstawiciele wielu zawodów z tej dziedziny coraz odważniej zadają sobie pytania o to, czego wymagają od pracodawców – i starają się to egzekwować. W jakim stopniu udaje im się osiągać ten cel? By odpowiedzieć na to pytanie, w drugim materiale poświęconym raportowi Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy” sprawdzamy postawy pracowników fizycznych dotyczące ich obecnych pensji, podwyżek, balansu między zarobkami a bezpieczeństwem, a także oszczędności.

Pracuj.pl

Wynagrodzenia fachowców - czy są satysfakcjonujące?

REKLAMA

Kwestie rosnących oczekiwań płacowych Polaków stanowią w ostatnich miesiącach jeden z ważniejszych tematów dyskusji o pracy. Pracownicy fizyczni nie odróżniają się pod tym względem od wielu innych grup zawodowych - wynagrodzenia stanowią dla nich priorytet, pozostając główną motywacją do zmiany pracy i wyboru pracodawcy. Jak jednak w praktyce przedstawia się ich sytuacja zawodowa? Opinie respondentów są mieszane. Wśród badanych deklarujących posiadanie pracy niecała połowa (45%) jest zadowolona z obecnych zarobków, jednocześnie jednak tylko 23% jest otwarcie niezadowolonych. Blisko co trzeci (32%) nie ma wyraźnej opinii na temat swojego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zauważyć dwie ciekawe tendencje wśród grup badanych – z otrzymywanej pensji wyraźnie częściej zadowoleni są badani mężczyźni (48%) niż kobiety (42%). Zadowolenie z wynagrodzenia malało także stopniowo z wiekiem – wśród osób mających 18-24 lat pozytywnie do swojej pensji odnosiło się 54% respondentów, w grupie 45-65 było to już zaledwie 38%.

Pracuj.pl

Podwyżki z inicjatywy pracodawcy

Badani fachowcy coraz częściej starają się o podwyżki. Ich postawy są zrozumiałe w kontekście rosnącej presji na wzrost płac czy rywalizacji części pracodawców o kandydatów. Aż 46% fachowców badanych przez Pracuj.pl starało się o podwyżkę w ciągu 12 miesięcy od badania. Co interesujące, jeszcze częściej badani deklarują, że taką podwyżkę otrzymali (51,5%).

Analizując badania warto zwrócić uwagę na fakt, że więcej niż co piąta osoba uczestnicząca w badaniu deklarowała, że nigdy proaktywnie nie starała się o podwyżkę, a 13% - że w zatrudniającej ją firmie nie daje się podwyżek. Oznacza to, że co trzeci uczestnik badania nie jest prawdopodobnie beneficjentem lub beneficjentką zmieniających się warunków na rynku.

- Na rynku pracy fizycznej obserwujemy niewątpliwie rekrutacyjną falę wznoszącą. W bardzo wielu specjalizacjach pracodawcy sygnalizują niedobór kandydatów, co napędza rywalizację także pod kątem płacowym. Wyniki naszego badania mogą sugerować, że część pracodawców zdecydowało się na zwiększenie pensji swoich specjalistów bez ich inicjatywy. Takie działania są jednym z symptomów rywalizacji pracodawców na płace w przypadku przynajmniej części branż zatrudniających fachowców. Oczywiście należy pamiętać, że nie wszyscy pracownicy fizyczni są beneficjentami tej zmiany. Jednak ogólny klimat wokół możliwości negocjacyjnych czy możliwości wyboru ofert przez fachowców wyraźnie się polepszył -– podkreśla Łukasz Marciniak, dyrektor sprzedaży w eRecruiter.

Pracuj.pl

Bezpieczeństwo ważniejsze od wysokich zarobków

Choć badani w wielu aspektach podkreślają lepsze zarobki jako dominującą przyczynę mobilności zawodowej, nie chcą stawiać na nie za wszelką cenę. Bardzo ciekawe wyniki przynosi bowiem pytanie, w którym badani pracownicy fizyczni mieli wybór między firmami mniej stabilnymi, ale oferującymi lepsze warunki zatrudnienia oraz bezpiecznymi, ale o mniejszej dynamice rozwoju. Najwięcej, bo aż 84% respondentów woli pracować dla firm płacących mniej, ale z małą rotacją, 78% - dla tych gwarantujących dobrą atmosferę przy mniejszych możliwościach rozwoju, a 71% dla przedsiębiorstw posiadających stabilną pozycję rynkową, choć płacących mniej od tych niestabilnych.

Pracuj.pl

Wynagrodzenie fachowca a oszczędności

W obliczu zmieniającej się sytuacji gospodarczej na dodatkowej intensywności zyskały w ostatnim czasie dyskusje na temat gromadzenia oszczędności i zarządzania nimi. Według różnorodnych rynkowych doniesień od 1/3 do blisko połowy Polaków może mieć odłożone śladowe oszczędności lub nie mieć ich wcale. Czy zagadnienie oszczędzania stanowi też ważny temat dla pracowników fizycznych? 48% respondentów Pracuj.pl przyznaje, że regularnie odkłada oszczędności z otrzymywanego wynagrodzenia. Tylko 25% nie zgadza się z tym stwierdzeniem, nieco więcej – nie odkłada regularnie (27%).  

W opinii badanych wysokość zarobków wydaje się być podstawowym czynnikiem ograniczającym możliwości odkładania dodatkowych oszczędności. Tylko mniej niż co trzeci z nich uważa, że może zbierać oszczędności bez mocnego cięcia wydatków. Aż 68% respondentów jest przekonanych, że odkładaliby więcej, jeśli ich obecna pensja by wzrosła. Ponadto 53% badanych dodaje, że ich wydatki utrzymałyby się na obecnym poziomie w przypadku, gdyby otrzymali wyższe wynagrodzenie.

Pracuj.pl

fachowiec oszczędności

fachowiec oszczędności

Pracuj.pl

Wyższe wynagrodzenie zachętą do pracy

Warto pamiętać, że pensje i podwyżki to nie wszystko. Jak wykazuje raport „Fachowcy o lepszej pracy”, obok zarobków pojawia się wiele innych istotnych kwestii, które napędzają pracowników do aplikowania na konkretne ogłoszenia rekrutacyjne. Mimo to odpowiednio komunikowane atrakcyjne wynagrodzenie może być magnesem na kandydatów – także tych, którzy nie szukają obecnie proaktywnie pracy.

- Duży wpływ na to zjawisko ma zmieniająca się świadomość kandydatów i kandydatek. Osoby wykonujące pracę fizyczną z coraz większą pewnością starają się egzekwować bardziej atrakcyjne warunki zatrudnienia od pracodawców, a jeśli nie są zadowolone, mają możliwość wyboru rosnącej liczby ofert. Widzimy, jak to zjawisko wpływa także na działania rekrutacyjne. Kampanie HR firm w tym obszarze stopniowo ewoluują, reagując także na zmieniające się oczekiwania kandydatów i kandydatek z segmentu pracy fizycznej -– podsumowuje Konstancja Zyzik, Menedżerka ds. Pozyskiwania Talentów i Rozwoju Pracowników w Grupie Pracuj.

O badaniu: Raport „Fachowcy o lepszej pracy. Pracownicy fizyczni o rosnącym rynku zatrudnienia” oparty został na wynikach badania przeprowadzonego we wrześniu i październiku 2021 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie portalu Pracuj.pl. Badanie przeprowadzono metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego) na grupie 506 respondentów – pracowników fizycznych w wieku 18-65 lat. Struktura próby jest reprezentatywna dla populacji Polaków z grupy wiekowej 18-65 lat pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. 

Źródło: Pracuj.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA