Kategorie

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Emilia Panufnik
Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład [umowa o pracę]
Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład [umowa o pracę]
Konrad Żelazowski
dziennik.pl
Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład

Polski Ład wprowadza zmiany podatkowe, które wpływają na wysokość wynagrodzenia netto pracowników. Wyższa kwota wolna od podatku - podniesiona aż do 30000 zł - powoduje brak pobierania podatku od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co za tym idzie? Wyższa pensja netto, a więc kwota, którą pracownik otrzyma na rękę. Z wynagrodzenia brutto pracodawca odprowadzi składki ZUS, a nie odprowadzi zaliczki na podatek dochodowy. Zmiany z Nowego Ładu powodują niższe podatki dla tych, którzy mają niskie i średnie zarobki.

Portal Infor.pl udostępnia "Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład", dzięki któremu można sprawdzić, jak zmieni się pensja netto w 2022 r.

Kalkulator wynagrodzeń 2022 - umowa o pracę

Nowe zasady mają wejść w życie już w 2022 r. Należy podkreślić, że "Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład" dedykowany jest osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Kalkulator uwzględnia zapowiedzi rządowe w zakresie ustalania wysokości podatku od przychodów z zatrudnienia, które pojawiły się przed 26 lipca 2021 r. Kalkulator jest w trakcie aktualizacji.

Infor.pl stworzył również narzędzia służące obliczeniu wynagrodzenia przy umowie o dzieło i umowie zleceniu:

 1. Kalkulator umów o dzieło - Polski Ład
 2. Kalkulator umów zlecenia - Polski Ład

Kalkulator wynagrodzeń brutto netto

Pierwszym podstawowym wynikiem kalkulatora wynagrodzeń po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu jest kwota wynagrodzenia netto. To najbardziej interesuje pracowników, ponieważ chcą wiedzieć, ile zyskają na Nowym Ładzie. Kolejną kwestią jest obliczenie wysokości zaliczki na podatek dochodowy (przy wynagrodzeniu wyższym niż minimalna płaca) i składek ZUS. Kalkulator wynagrodzeń pozwala uwzględnić wysokości wynagrodzenia brutto każdego miesiąca w ciągu roku kalendarzowego.

W kalkulatorze wpisuje się wynagrodzenie brutto i zaznacza bądź nie następujące opcje:

 • nie złożyłem PIT-2
 • złożyłem oświadczenie o rezygnacji z odliczania kwoty zmniejszającej podatek w miesiącu: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień   
 • uwzględnij ulgę na PIT dla osoby do 26 roku życia, która złożyła wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT*

Co ważne, wartości w rubryce "Brutto" można edytować - swobodnie określić wartości brutto wynagrodzenia dla każdego miesiąca. Następnie, po dokonaniu zmiany należy kliknąć w przycisk "Przelicz" i wówczas się pojawią.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • wakat
  2021-08-03 06:35:30
  polski bezwład i nie rząd
  0
 • Kalisz
  2021-07-31 09:15:37
  A likwidacja umów zleceń?
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

Niebieska Karta UE - będą zmiany

Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

Praca zdalna a migracje zarobkowe

Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?