REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna i inne świadczenia - Niemcy 2021

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Płaca minimalna - Niemcy 2021
Płaca minimalna - Niemcy 2021
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Płaca minimalna w Niemczech w 2021 r. wzrosła. Ile wynosi najniższe wynagrodzenie? Jaka jest wysokość Kindergeld czyli świadczenia na dziecko, Hartz IV czyli dla bezrobotnych, zaliczki alimentacyjnej i zapomogi na dziecko? Jakie dodatki przewiduje się dla emerytów? Co z dodatkiem mieszkaniowym (Wohngeld) i abonamentem TRV?

Zmiany w Niemczech od 2021 roku - nowa stawka minimalna, wyższe kwoty świadczeń

Ze względu na obecną, trudną sytuację finansową wielu obywateli i pracowników tymczasowych w Niemczech, 2021 rok bez wątpienia będzie rokiem zmian. Niemiecki rząd przygotował pakiet podwyżek w świadczeniach na kolejny rok. Większość z nich dotyczy wzrostu wszelkich dodatków płacowych: od wynagrodzeń po świadczenia rodzinne

Autopromocja

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

Płaca minimalna - Niemcy 2021

Niemal najważniejszą zmianą w 2021 roku będzie wzrost płacy minimalnej. Każda zatrudniona osoba w Niemczech od 2021 roku może liczyć na stawkę w wysokości 9,50 euro/za godzinę brutto. Po przepracowaniu 6 miesięcy stawka wzrośnie do 9,60 euro/za godzinę brutto. W 2020 roku minimalna stawka w Niemczech wynosiła 9,35 euro/za godzinę brutto. 

Zasiłki rodzinne - zmiana wysokości kwot

W 2021 roku zostaną podwyższone kwoty na zasiłek:

 • Kindergeld (na dziecko)

 • Hartz IV (dla bezrobotnych)

Oprócz tego wzrośnie kwota zaliczki alimentacyjnej (wsparcie od Państwa, kiedy rodzic nie jest w stanie płacić alimentów) oraz zapomogi na dziecko. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również jeśli po 1 września 2021 roku urodzi się dziecko, jego rodzice będą mogli pracować w niepełnym wymiarze czasu o 2 godziny więcej tygodniowo. I w dalszym ciągu będą mogli korzystać z zasiłku rodzicielskiego.  

Poniżej w tabeli można znaleźć opis zmian na poszczególne świadczenia socjalne.

Wysokość zasiłku - Niemcy 2021 [tabela]

Zasiłek

Kwota w 2020 r.

Zmiany w 2021 r.

Kindergeld (na dziecko)

Autopromocja

185 euro/miesięcznie

205 euro/miesięcznie

Hartz IV (dla bezrobotnych

432 euro/miesięcznie

446 euro/miesięcznie

Zaliczka alimentacyjna

0-5 lat: 165 euro/miesięcznie

6-11 lat: 220 euro/miesięcznie

12-17 lat: 293 euro/miesięcznie

0-5 lat: 174 euro/miesięcznie

6-11 lat: 232 euro/miesięcznie

12-17 lat: 309 euro/miesięcznie

Zapomoga na dziecko

204 euro/miesięcznie

219 euro/miesięcznie

Nowe dodatki dla emerytów

Od nowego roku niemiecki rząd zapowiada dopłaty dla emerytów o niskich świadczeniach. Dodatek ten przeznaczony jest dla osób, które odprowadzają składki na ubezpieczenie przynajmniej przez 33 lata oraz ich dochód wynosi 1250 euro/miesięcznie. 

Kwota dodatku wynosi ok. 75-80 euro/miesięcznie. Świadczenie jest przyznawane automatycznie, emeryci nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków. 

Dodatek mieszkaniowy (Wohngeld)

Dofinansowanie na mieszkanie (niem. Wohngeld) może otrzymać każdy właściciel mieszkania oraz osoba, która jedynie wynajmuje. Kwota dodatku mieszkaniowego jest ustalana indywidualnie. Wszystko zależy od sytuacji finansowej oraz od liczby członków rodziny. Niezależnie od kwoty dodatku, który dotychczas był wypłacany, od stycznia 2021 roku kwota ta wzrośnie o ok.15 euro/miesięcznie. 

Wyższy abonament RTV

Oprócz tego, w planach jest zwiększenie kwoty za abonament RTV z 17,50 euro/miesięcznie na 18,36 euro/miesięcznie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA