REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym - debata Senatu

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym była wczoraj (11 grudnia 2013 r.) przedmiotem debaty Senatu. Znowelizowana ustawa przewiduje m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do OFE, obniżkę pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rada Ministrów pozytywnie oceniła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druk nr 1443), przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej, kierując go jednocześnie do dalszych prac legistlacyjnych.

Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016

Rada Ministrów zapoznała się z Krajowym Programem Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016, przedłożonym przez pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania. Program ten przewiduje między innymi działania na rzecz poprawy sytuacji dotyczącej równego traktowania na rynku pracy grup narażonych na dyskryminację.

Więcej ofert pracy w Internecie

Jak wynika z badań Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, listopad jest kolejnym miesiącem, w którym ilość ofert pracy dostępnych w Internecie wzrasta. Jest to wynikiem poprawy sytuacji gospodarczej, a co za tym idzie zwiększeniem zapotrzebowania na nowych pracowników.

REKLAMA

Wzrost pensji w przyszłym roku?

Z przeprowadzonych badań wynika, że w przyszłym roku pracodawcy nie zamierzają tworzyć nowych miejsc pracy. Przewidują jednak podwyższenie pensji już zatrudnionym.

Kompromis w sprawie pracowników delegowanych

Ministrowie pracy państw członkowskich Unii Europejskiej doszli do kompromisu w sprawie kontrowersyjnych zapisów nowej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Polska początkowo miała do dokumentu dużo zastrzeżeń obawiając się, że stworzy on dodatkowe utrudnienia na europejskim rynku usług i zagrozi polskim firmom delegującym pracowników.

Bezrobocie w listopadzie

Jak poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia na koniec listopada wynosiła 13,2%. Pracodawcy zgłosili w listopadzie 55 tys. ofert pracy. To o 12% więcej niż przed rokiem.

Reforma systemu emerytalnego przyjęta przez sejm

6 grudnia 2013 roku sejm przyjął zmiany w systemie emerytalnym. Głównym filarem będzie ZUS, a drugi filar, czyli OFE zostanie przebudowany.

REKLAMA

Zarejestrowani jako bezrobotni a pracujący w szarej strefie

Na aktywizację bezrobotnych przeznacza się około 10 mld zł. Bezrobotni niezainteresowani znalezieniem pracy często pracują w szarej strefie. Budżet państwa traci około 4 mld zł.

Nowa wersja aplikacji ePłatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nową wersję aplikacji ePłatnik, działającej w ramach portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Ile zarabia Mikołaj?

Najlepiej przed Bożym Narodzeniem zarobią mikołajowie z dużych miast. Za taką atrakcję w Warszawie średnio trzeba będzie zapłacić od 150 do nawet 200 złotych. Taniej jest w mniejszych miejscowościach, gdzie odwiedziny brodatego gościa można zamówić już za 30 złotych. Podobne różnice między miejscowościami dotyczą usług przedświątecznego sprzątania, zrobienia świątecznych zakupów czy gotowania. Coraz popularniejszym sezonowym zawodem staje się doradca przy zakupach prezentów.

Odebranie świadczeń opiekunom niepełnosprawnych niekonstytucyjne

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, na skutek których blisko 150 tysięcy opiekunów osób niepełnosprawnych nie mogły odebrać świadczeń są niezgodne z Konstytucją. Tak odrzekł w dniu wczorajszym Trybunał Konstytucyjny.

Kontrowersje wokół reformy systemu emerytalnego

Reforma systemu emerytalnego jest kwestią budzącą ogromne kontrowersje i skrajnie różne opinie. Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów.

Zmiana kwoty przychodu decydująca o zmniejszeniu lub zawieszeniu emerytur i rent

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o zmianach kwot przychodu, decydujących o zmniejszeniu lub zwiększeniu emerytur i rent.

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw - pierwsze czytanie

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw był przedmiotem pierwszego czytania Sejmu w drugim dniu 55. posiedzenia Izby. Zmiany mają przyczynić się do wzrostu zatrudnienia poprzez lepsze dostosowanie ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych.

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych - realizacja praw w 2012 r.

Karta Praw Osób niepełnosprawnych - realizacja praw pełnosprawnych w 2012 r. Na drugim dniu 55. posiedzenia Sejmu (4 grudnia 2013 r.) Izba zapoznała się z Informacją rządu o działaniach podejmowanych w 2012 r. na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu z 1 sierpnia 1997 r. „Karta Praw Osób Niepełnosprawnych”.

Headhunterzy poszukiwani

Oznaki gospodarczego ożywienia widać w zleceniach dla firm rekrutujących kadrę zarządzającą. Nie tylko przybywa im klientów, ale coraz częściej menadżerów poszukują nowe firmy, często wchodzące na polski rynek lub tworzące nowe działy i stanowiska pracy. W poprzednich, gorszych dla gospodarki, latach do headhunterów zgłaszały się firmy chcące wymienić kadrę zarządzającą, która nie sprawdziła się w kryzysie.

43 proc. Polaków wybiera OFE

43 proc. Polaków chce, aby część ich składki emerytalnej nadal trafiała do OFE, tylko 20 proc. życzy sobie, by całość składki była przekazywana do ZUS. 37 proc. nie ma jeszcze w tej sprawie wyrobionego zdania - wynika z badania TNS Polska, zrealizowanego dla Konfederacji Lewiatan.

Normy jakości staży mające zmniejszyć poziom bezrobocia młodych - propozycja Komisji Europejskiej

Wprowadzenie norm jakości staży mających zmniejszyć poziom bezrobocia młodych to propozycja Komisji Europejskiej. Jak wynika z badania Eurobarometru obecnie co trzeci staż w Unii Europejskiej ma niską jakość pod względem warunków pracy lub treści nauczania, a pracodawcy zastępują nisko płatne stanowiska stażami o niskiej jakości.

Zmiany w systemie emerytalnym - 55. posiedzenie Sejmu

Zmiany w systemie emerytalnym były przedmiotem prac podczas pierwszego dnia 55. posiedzenie Sejmu (3 grudnia 2013 r.). Izba zajęła się w pierwszym czytaniu rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.

3 proc. zatrudnionych pracuje w Polsce zdalnie

3 proc. zatrudnionych pracuje w Polsce zdalnie. Co siódma firma w Polsce decyduje się na zatrudnienie pracowników w trybie zdalnym lub stwarza warunki do takiej pracy. Najczęściej są to firmy IT, zajmujące się finansami i księgowością. Często ze stacjonarnego zatrudnienia rezygnują także graficy oraz programiści. Jak pokazują statystki, coraz więcej osób uważa, że praca w domu może być równie efektywna co praca w firmie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w województwach w III kwartale 2013 r.

Prezes GUS dnia 29 listopada 2013 r. wydał obwieszczenie w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwach w trzecim kwartale 2013 r.

Graniczne kwoty przychodu dla 2013 r. stosowane przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent i inne

Prezes ZUS dnia 19 listopada 2013 r. ogłosił: komunikat w sprawie granicznych kwot przychodu dla 2013 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent, komunikat w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał 2013 r. ogłoszonego do celów emerytalnych oraz komunikat w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2013 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Coraz mniej studentów studiów bezpłatnych

W Polsce jest coraz mniej studentów studiów bezpłatnych. W tym roku już po raz piąty z rzędu spadła liczba studentów przyjętych na pierwszy rok studiów.

Zmiany w zasiłkach chorobowych i macierzyńskich już obowiązują

Weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Czy możemy liczyć na wypłatę emerytur przez ZUS?

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk ucina spekulacje o przyszłym bankructwie. Zapewnia o stałej wypłacalności ZUS-u, który jest częścią finansów państwa.

Wzrośnie liczba miejsc pracy

Z danych GUS wynika, że istnieją ogromne szanse na poprawę sytuacji gospodarczej kraju, co wiąże się z nowymi inwestycjami i nowymi miejscami pracy.

Bezrobocie rejestrowane w Polsce w październiku 2013 r.

GUS opublikował miesięczną informację o bezrobociu rejestrowanym w Polsce w październiku 2013 r.

Sprawdzanie profili kandydatów do pracy na portalach społecznościowych

CV i list motywacyjny już nie wystarczają pracodawcy, który rekrutuje pracownika na dane stanowisko. Przyszły szef coraz częściej szuka informacji o kandydacie do pracy w internecie. Należy zatem uważać, co zamieszczamy na portalach społecznościowych, bo niektóre, z pozoru błahe informacje, mogą nas zdyskwalifikować w postępowaniu rekrutacyjnym.

Wskaźnik kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za III kwartał 2013 r.

Wskaźnik kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za III kwartał 2013 r. został ogłoszony przez Prezesa ZUS dnia 19 listopada 2013 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2014 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2014 r. został ogłoszony przez Prezesa ZUS dnia 19 listopada 2013 r.

Nowa wersja programu PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od dnia dzisiejszego (28.11.2013 r.) zostanie udostępniona nowa wersja programu PŁATNIK 9.01.001.

Nagrody w konkursie "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej"

Prestiżowe nagrody w konkursie "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" zostały rozdane przedsiębiorcom, którzy na co dzień kierują się zasadą, że nie wolno oszczędzać na bezpieczeństwie i przyzwoitych warunkach pracy.

Współpraca biznesu z edukacją - debata pracodawców w Kielcach

Współpraca biznesu z edukacją będzie przedmiotem debaty pracodawców w ramach projektu "Biznes dla edukacji". Debata odbędzie się 5 grudnia 2013 r. w Kielcach.

Prestiż zawodów 2013

Centrum Badania Opinii Społecznej przedstawiło wyniki badań "Prestiż zawodów 2013". Niektóre z opinii o zawodach mogą szokować.

Kobietom ciężej znaleźć pracę

Obecnie większe kłopoty ze znalezieniem pracy mają kobiety. W urzędach pracy przeważają oferty dla mężczyzn, zaś pracodawcy niechętnie zatrudniają kobiety, obawiając się ich ograniczonej dyspozycyjności związanej z zakładaniem rodziny.

Problem ze znalezieniem zatrudnienia wśród chorych na padaczkę

Chorzy na padaczkę mają problem ze znalezieniem pracy. Według badań TNS Polska, zaledwie 40 procent z nich pracuje zawodowo, a ponad 70 procent tych, którzy nie mają zatrudnienia, deklaruje chęć podjęcia pracy.

Regularne pochwały budują motywację pracowników

Polscy pracodawcy mają tendencję do łatwiejszego dostrzegania błędów pracowników niż ich zasług, a w konsekwencji do wytykania swoim podwładnym niedociągnięć. Ciężej pracodawcom przychodzi zaś docenienie i nagrodzenie osiągnięć pracowników. Pracownik, który jest tylko krytykowany i kontrolowany wcale nie pracuje lepiej. Regularne pochwały budują za to jego motywację.

W sprawie bezrobocia brak jest długofalowych rozwiązań prawnych

Zadaniem byłego ministra pracy prof. Jerzego Hausnera działania podejmowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w obszarze zwalczania bezrobocia idą w dobrym kierunku, ale nie są wystarczające. Brak jest w nich długofalowych rozwiązań prawnych, a także działań łączących edukację z rynkiem pracy.

Eksperci o danych GUS dot. bezrobocia

Zdaniem ekspertów, najnowsze dane GUS-u o niezmienionym w porównaniu z poprzednim miesiącem 13-sto procentowym bezrobociu, są pozytywnie rokująca na przyszłość wiadomością.

Bezrobocie w październiku bez zmian

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące wysokość bezrobocia w 2013 roku. Bezrobocie w październiku wyniosło 13 procent - wynika z szacunków Głównego Urzędy Statystycznego. Wskaźnik jest więc taki sam jak we wrześniu. Dane te są zgodne z oczekiwaniami analityków oraz wcześniejszymi informacjami resortu pracy.

Minister Pracy pozytywnie o zmianach w bezrobociu

Zdaniem Ministra Pracy do końca roku bezrobocie będzie mniejsze niż w latach poprzednich. Dziś poznamy kolejne ważne dane dla polskiej gospodarki.

Zmniejszenie dofinansowania niepełnosprawnych może zaszkodzić firmom

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zmniejszenie dofinansowania dla osób o umiarkowanej niepełnosprawności o ok. 30 proc. w porównaniu do kwot zakładanych w ustawie z roku 2012 przewidziane w ustawie okołobudżetowej, może spowodować utratę płynności i upadłość przedsiębiorstw zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Weksle in blanco niebezpieczne dla pracowników

Weksle in blanco są niebezpieczne dla pracowników. Uzależnienie zatrudnienia od podpisania zabezpieczenia wekslowego powoduje możliwość wypełnieni go w późniejszym terminie inną niż ustaloną z pracownikiem kwotą.

Minimalna stawka za godzinę pracy na umowę-zlecenie

Minimalna stawka za godzinę pracy na umowę-zlecenie jest przedmiotem rozważań resortu pracy. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz zastanawia się nad kwotą około 10 złotych za godzinę.

Nagrody dla pracowników socjalnych w 2013 r.

Nagrody dla pracowników socjalnych w 2013 r. zostały rozdane. Podsekretarz stanu Elżbieta Seredyn wręczyła nagrody Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w roku 2013. Towarzyszyła jej Krystyna Wyrwicka, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MPiPS.

Sejm pracuje nad składkami na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku

Przedmiotem prac posłów na 54. posiedzeniu Sejmu był między innymi projekt ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Projekt ten zakłada utrzymanie w 2014 roku zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, obowiązujących w latach 2012-2013.

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS

Wynikiem kontroli zwolnień lekarskich ZUS w III kwartale tego roku jest wstrzymanych lub cofniętych blisko 50 mln zł świadczeń chorobowych.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych mniejszością

Jak wskazuje organizacja Gender Equality Project 30 proc. stanowisk kierowniczych w firmie powinna byc obsadzona przez kobiety. W Polsce średnia sięga zaledwie 10,5 proc. Przestrzeganie kodeksowej zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie zatrudnienia również pozostawia wiele do życzenia.

Bezmyślna krytyka pracowników socjalnych

Pracownicy socjalni są w wysokim stopniu narażeni na stres. Ich praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, zaś wynagrodzenie zdaje się nie dorównywać wymaganiom. W ostatnim czasie pracownicy socjalni byli mocno krytykowani w mediach.

REKLAMA