REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuka motywacji - artykuł sponsorowany

REKLAMA

W sztuce motywowania pracowników kluczowa jest wiedza dotycząca czynników wpływających na efektywne podejście do pracy. Ponadto niezbędne są umiejętności wykorzystywania odpowiednich narzędzi do skutecznego zwiększania zaangażowania pracowników, prowadzące  w konsekwencji do wzrostu ich wydajności.

Pracownicy wyższego szczebla, którzy osiągnęli równowagę między życiem zawodowym a osobistym są o 16 procent bardziej wydajni, mają o 46 procent większą satysfakcję z pracy i aż o 130 procent niższą podatność na wypalenie zawodowe. Takie wnioski płyną z  badania Creating Sustainable Performance przytoczonego przez firmę Ernst & Young. Motywowanie pracowników należy zatem do najważniejszych zadań każdego pracodawcy. Jak pokazują badania, reguła jest prosta: im większa motywacja, tym większe zadowolenie z wykonywanej pracy i efektywność. Podstawą do skutecznych działań motywacyjnych jest znajomość potrzeb pracowników i dopasowanie działań motywacyjnych do ich oczekiwań. Jak można zdobyć niezbędną wiedzę dotyczącą potrzeb pracowników? Najlepszym i zarazem najprostszym sposobem jest rozmowa. Dobrą metodą jest również prowadzenie, zazwyczaj anonimowych, badań ankietowych opinii pracowników i ich oczekiwań. Na postawie analizy wyników ankiet pracodawca może zbudować system motywacyjny, który będzie dobrze odpowiadał rzeczywistym potrzebom pracowników. Najlepiej taki, który połączy wiedzę o motywacji wewnętrznej z narzędziami  motywowania zewnętrznego oraz skorzysta z wyników badań współczesnej psychologii pracy.

Jak działa motywacja wewnętrzna
Motywacja wewnętrzna wynika z potrzeby uznania i dążenia do samorozwoju. Pracownik charakteryzujący się takim rodzajem motywacji jest prawdziwym skarbem dla firmy. Praca jest dla niego celem samym w sobie, odpowiedzią na potrzebę doskonalenia swoich umiejętności. Pracownik z taką motywacją chętnie podejmuje wyzwania, realizuje cele, wie, czego chce od siebie i od innych. Zależy mu na rozwijaniu kompetencji. Motywacja wewnętrzna jest zazwyczaj połączona z systemem wartości, którym kieruje się pracownik. Motywacji wewnętrznej nie można w pracowniku zbudować, ale można stworzyć odpowiednie warunki dla jej rozwoju. Jak to zrobić?
Po pierwsze - zaufanie! Zaufanie okazywane pracownikowi zwiększa jego motywację wewnętrzną i powoduje, że staje się on lojalny. Jeżeli widzimy zaangażowanie pracownika jest widoczne, należy zwiększyć jego zakres odpowiedzialności i dać mu większą samodzielność. Stopniowe zwiększanie decyzyjności zaowocuje jeszcze większym zaangażowaniem.
Po drugie - promowanie zasad współpracy. Dobra współpraca pomiędzy pracownikami, zespołami, przełożonymi i kadrą menedżerską zwiększa motywację wewnętrzną wszystkich zatrudnionych. Poprzez współpracę nawiązują się  partnerskie relacje z innymi osobami, wiadomo, czego można od nich oczekiwać, gdzie można uzyskać wsparcie. Dzięki temu zwiększa się zaufanie pomiędzy współpracownikami. Pracownik zyskuje także większą pewność siebie, zaczyna zdawać sobie sprawę ze swoich mocnych stron, a jego wiedza i umiejętności są dostrzegane i doceniane przez resztę zespołu. Jest odporny na wypalenie zawodowe.

Jak trwała jest motywacja zewnętrzna
Działania pracownika motywowanego zewnętrznie nastawione są na osiągnięcie dodatkowych korzyści bądź uniknięcie kary. Dla motywowania tego typu pracowników w większym stopniu potrzebne są narzędzia odbierane jako wymierne nagrody. Niezbędny jest również regularny monitoring. Pracownik motywowany zewnętrznie jest bardziej przewidywalny dla pracodawcy, który przez swoje działania motywacyjne może wpływać na zachowania podwładnych.
Do motywowania zewnętrznego stosuje się zarówno narzędzia finansowe, jak i świadczenia pozapłacowe. Te pierwsze to podwyżki, premie, nagrody i bonusy. Drugie – to wszelkiego rodzaju benefity oraz dodatkowe, czasem bardzo oryginalne, świadczenia. Ich pula jest bardzo zróżnicowana, jeżeli chodzi zarówno o koszt, jak i atrakcyjność dla pracowników.
Przy stosowaniu narzędzi motywowania zewnętrznego najważniejsze jest zaspokojenie potrzeb podstawowych. Dopiero po zapewnieniu odpowiedniego poziomu płacy zasadniczej, wystarczającej na zaspokojenie potrzeb dnia codziennego, można przystąpić do  korzystania z  dodatkowych narzędzi motywacji.
Psychologia mówi, że każdy sposób motywowania ma swój życiowy cykl. Przez jakiś czas spełnia swoje zadanie, ale prędzej czy później traci swoją moc oddziaływania. Nawet silna motywacja wewnętrzna z czasem może przekształcić się i być odczuwana przez pracownika jako zewnętrzna. Ludzie też stosunkowo szybko przyzwyczajają się do benefitów, jakie daje im praca i uważają je za coś oczywistego. Jak zatem motywować, by jak najdłużej utrzymać zaangażowanie pracowników?

Warto poznać najnowsze trendy
Najnowsze trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi wskazują, że właściwą drogą jest jeszcze większe ukierunkowanie działań na pracownika przez rozpoznawanie jego realnych potrzeb, uwzględnianie oczekiwań i planów. Organizacje, świadome wagi motywacji, coraz częściej dokładnie ustalają zasady i formy przyznawanych benefitów pozapłacowych, by uniknąć elementu przypadkowości czy stronniczości. Nowym narzędziem, wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom zarówno pracowników, jak i pracodawców, są platformy do zarządzania świadczeniami pozapłacowymi, czyli programy kafeteryjne. Dają one pracownikom możliwość wyboru faktycznie odpowiadających im świadczeń, w ramach określonego przez firmę budżetu. Łączą cechy motywacji wewnętrznej i zewnętrznej. Pracodawcy zaś umożliwiają sprawne zarządzanie wachlarzem świadczeń motywacyjnych i przeznaczonym na ten cel budżetem. Tego typu rozwiązania często dodatkowo usprawniają zbieranie danych dotyczących najpopularniejszych i najskuteczniejszych form motywowania, a także ułatwiają komunikację z pracownikami.

Czym jest MultiKafeteria od Benefit Systems?
Program Kafeteryjny proponowany przez Benefit Systems wychodzi na przeciw najnowszym trendom sztuki motywowania pracowników. Zapewnia indywidualizację wyboru oraz nowoczesną komunikację zarówno ze sponsorem świadczeń pozapłacowych, jak i ich beneficjentami. To program zakładający, że idealnym pakietem socjalnym od firmy jest ten, który wybiera dla siebie sam pracownik (w ramach budżetu przyznanego przez pracodawcę). Oferta MultiKafeterii wpasowuje się również w światową modę na slow-life i work-life balance. Jest też bardzo elastyczna – pozwala zmieniać ofertę w zależności od potrzeb i upodobań pracowników, poszerzać jej zakres, udostępniać atrakcyjne propozycje sezonowe.

Jak korzystać z Programu
Pracodawca, który zdecyduje się na motywowanie pracowników z Benefit Systems, nie musi martwić się formalnościami. Jego praca ograniczona jest do minimum, bo to Benefit Systems  odpowiada za całościową realizację programu od początku do końca.  Do pracodawcy należy ustalenie zakresu wybranych świadczeń, czyli określenie:

Autopromocja
 • jakie świadczenia chce sprezentować swoim pracownikom,
 • w jakim terminie będą one dla pracowników dostępne,
 • jaką kwotę chce i może na ten cel przeznaczyć,
 • ilu i których pracowników wyróżni taką nagrodą.

Mając do dyspozycji pełną ofertę Programu Kafeteryjnego, każdy pracodawca sam wybiera świadczenia, całkowicie indywidualne dla jego firmy, skrojone pod jego potrzeby i cele.
Formalności są bardzo proste. Po podpisaniu umowy z dostawcą, klient przesyła do niego dane pracowników oraz informację o wysokości budżetu przyznanego każdemu pracownikowi. I w tym momencie działania przejmuje dostawca.
Każdy z pracowników umieszczonych na liście przysłanej przez klienta/pracodawcę, otrzymuje indywidualne konto z loginem i hasłem dostępu. Pracownik po zalogowaniu się na platformie widzi ofertę przeznaczoną dla siebie. Sam wybiera spośród świadczeń danych mu do dyspozycji dla niego przez pracodawcę i składa swoje indywidualne zamówienie. Ma więc możliwość samodzielnego sprawdzenia oferty benefitów, porównania różnych propozycji i wybrania najodpowiedniejszej dla siebie. Kiedy już wiadomo, jakie świadczenia zamówili pracownicy, składane jest zamówienie u partnerów, dostawców usług i produktów. Otrzymane od partnerów vouchery,  bony, bilety oraz produkty własne Benefit Systems – karty MultiSport, kupony MultiBilet czy vouchery programu MultiWypoczynek, pakowane są w imienne koperty i wysyłane do klienta. Pracownik otrzymuje więc zamówione świadczenie (bilet, voucher, kupon itp.) w kopercie podpisanej jego imieniem i nazwiskiem lub w wersji elektronicznej na wskazany adres mailowy.
Czas na płatność – na podstawie odpowiednich dokumentów sprzedażowych – przychodzi zawsze dopiero po otrzymaniu świadczenia. Przy okazji rozliczenia świadczeń dużą oszczędność czasu działom HR daje możliwość zamówienia zestawień zbiorczych na arkuszach kompatybilnych z systemem kadrowo-placowym klienta - model rozliczeń programu kafeteryjnego można dostosować do potrzeb klienta.
MultiKafeteria  jest dopasowana do potrzeb zarówno firm niewielkich, jak i zatrudniających bardzo wielu pracowników. Wprowadzenie programu kafeteryjengo nie wiąże się z dodatkowym budżetem socjalnym – wystarczy przeznaczyć na to środki z istniejącego budżetu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Dodatkowe informacje o programie kafeteryjnym: multikafeteria.pl

Janina Szajkowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA