reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Sejm rozpatrzył rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt rozszerza możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przez lekarzy pediatrów i internistów.

Sejm rozpatrzył też w drugim czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt rozszerza możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przez lekarzy pediatrów i internistów. Ten segment zostanie otwarty dla lekarzy posiadających specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, jak również specjalizację I lub II stopnia albo tytuł specjalisty w dziedzinie: chorób wewnętrznych lub pediatrii.

Warunkiem udzielania świadczeń POZ przez lekarzy internistów i pediatrów będzie ich udzielanie w zakresie swoich kwalifikacji potwierdzonych odpowiednimi dokumentami. Ponadto projekt wprowadza wybór świadczeniodawcy w zakresie POZ, aby złożona przez pacjenta deklaracja wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej nie traciła ważności w przypadku zmiany miejsca pracy przez te osoby. W praktyce pacjent będzie nadal wybierał lekarza, pielęgniarkę i położną, ale będzie to jednocześnie wybór świadczeniodawcy, u którego taka osoba pracuje. 

Zobacz również serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Rozwiązania te mają poprawić dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych, a świadczeniodawcom ułatwić zarządzanie i rozliczanie usług z NFZ. W roku kalendarzowym będzie można 3 razy bezpłatnie zmienić świadczeniodawcę, lekarza, pielęgniarkę i położną POZ (obecnie 2 razy). Kolejne zmiany będą bezpłatne jedynie wówczas, jeśli pacjent zmieni miejsce zamieszkania lub dotychczasowy świadczeniodawca, lekarz, pielęgniarka lub położna przestaną udzielać świadczeń.

Projekt ma też ułatwić dostęp do lekarzy specjalistów dla dzieci do 1. roku życia w przypadku stwierdzenia u nich nieprawidłowego wyniku badań przesiewowych, mających na celu wykrycie wad wrodzonych. W takich sytuacjach dziecko będzie kierowane od razu do lekarza specjalisty, bez konieczności wystawiania skierowania do poradni specjalistycznej przez lekarza POZ. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 7 listopada 2013 r. na posiedzeniu Sejmu. Następnie projekt został skierowany do Komisji Zdrowia, która 19 marca 2014 r. wprowadziła do niego poprawki merytoryczne oraz uściślające. Zgodnie z nimi m.in. lekarze posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, specjalizację I lub II stopnia z interny lub pediatrii będą zobowiązani w okresie 3 lat od rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych w POZ ukończyć kurs w dziedzinie medycyny rodzinnej. Kurs będzie organizowany przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a jego koszty będzie pokrywał lekarz lub świadczeniodawca, z którym NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń POZ. Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawiła posłanka Elżbieta Gelert. Posłowie przystąpią do trzeciego czytania w bloku głosowań ostatniego dnia posiedzenia.

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama