REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla niepełnosprawnych zdaniem polityków

REKLAMA

Świadczenia dla niepełnosprawnych mają zostać podwyższone już od 1 maja 2014 r. do kwoty 1000 zł. Kwota stopniowa ma wzrastać do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jakie zdanie na temat podwyżki mają politycy?

Politycy krytykują obiecywanie przez premiera pieniędzy w obliczu protestu opiekunów niepełnoprawnych, do jakiego doszło w Sejmie i pod Sejmem. Mówili w Trójce, że takie świadczenia trzeba przyznawać bez tego typu akcji, zarówno opiekunom dzieci jak i dorosłych niepełnosprawnych.

Autopromocja

Marek Siwiec z Twojego Ruchu powiedział, że w wyniku takiego zachowania premiera, ludzie nie ufają rządowi. Przypomniał, że premier rozpoczął rozmowę z protestującymi od stwierdzenia, iż nie ma pieniędzy, ale znalazły się one już następnego dnia. Zaznaczył, że sprawa zasiłków dla opiekunów była zaniedbana przez rząd.

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD podkreślił, że rząd zawsze znajduje pieniądze w wyniku protestów. Mówił, że rząd nigdy nie ma pieniędzy, ale kiedy pojawia się desperacja domagających się to środki zawsze się znajdują. Przypomniał, że podobnie było z dłuższymi urlopami macierzyńskimi dla kobiet z pierwszego kwartału.

Tymczasem Beata Kempa z Solidarnej Polski przypomniała obietnice rządu dotyczące tego, że będzie projekt ustawy przywracającej zasiłki opiekunom dorosłych niepełnosprawnych. Niestety nie doszło do tego, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dlatego protestujący mają rację - mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uważa, że zasiłki opiekunów niepełnosprawnych dzieci jak i dorosłych powinny być równe. Jeżeli ktoś nie pracuje, to ten zasiłek powinien być taki sam, niezależnie od tego, czy opiekuje się dzieckiem czy osobą dorosłą. Brak jest jest spójnego programu opieki nad niepełnosprawnymi.

Polecamy także: Rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymają wyższe świadczenia

Natomiast poseł Rafał Grupiński z PO bronił argumentów rządu o zróżnicowanych zasiłkach dla opiekunów. Podkreślał, że często osoby dorosłe wpadają w niepełnosprawność wówczas, gdy mają już wypracowane emerytury lub renty i ten czynnik powinien być brany pod uwagę podczas przyznawania zasiłków.
Poseł Mariusz Błaszczak podkreślił, że projekt PiS przywracający zasiłki dla opiekunów dorosłych niepełnoprawnych znajduje się w Sejmie od lipca ubiegłego roku. Jego zdaniem, gdyby rząd chciał zrealizować swoje obietnice to mógł to zrobić. Dlatego ludzie pytają i nazywają premiera kłamcą, takie są konsekwencje - mówił.
Jarosław Kalinowski eurodeputowany PSL uważa, że stopień niepełnosprawności i dochodowości powinny być uwzględniony w tej kwestii. Zaznaczył, że wśród dorosłych niepełnosprawnych są różne sytuacje i one powinny być brane pod uwagę bo inaczej będziemy obserwowali nadużycia.

Według zapowiedzi, zasiłkami dla opiekunów niepełnoprawnych zajmą się posłowie na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  REKLAMA