REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla niepełnosprawnych zdaniem polityków

REKLAMA

Świadczenia dla niepełnosprawnych mają zostać podwyższone już od 1 maja 2014 r. do kwoty 1000 zł. Kwota stopniowa ma wzrastać do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jakie zdanie na temat podwyżki mają politycy?

Politycy krytykują obiecywanie przez premiera pieniędzy w obliczu protestu opiekunów niepełnoprawnych, do jakiego doszło w Sejmie i pod Sejmem. Mówili w Trójce, że takie świadczenia trzeba przyznawać bez tego typu akcji, zarówno opiekunom dzieci jak i dorosłych niepełnosprawnych.

REKLAMA

Autopromocja

Marek Siwiec z Twojego Ruchu powiedział, że w wyniku takiego zachowania premiera, ludzie nie ufają rządowi. Przypomniał, że premier rozpoczął rozmowę z protestującymi od stwierdzenia, iż nie ma pieniędzy, ale znalazły się one już następnego dnia. Zaznaczył, że sprawa zasiłków dla opiekunów była zaniedbana przez rząd.

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD podkreślił, że rząd zawsze znajduje pieniądze w wyniku protestów. Mówił, że rząd nigdy nie ma pieniędzy, ale kiedy pojawia się desperacja domagających się to środki zawsze się znajdują. Przypomniał, że podobnie było z dłuższymi urlopami macierzyńskimi dla kobiet z pierwszego kwartału.

Tymczasem Beata Kempa z Solidarnej Polski przypomniała obietnice rządu dotyczące tego, że będzie projekt ustawy przywracającej zasiłki opiekunom dorosłych niepełnosprawnych. Niestety nie doszło do tego, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dlatego protestujący mają rację - mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uważa, że zasiłki opiekunów niepełnosprawnych dzieci jak i dorosłych powinny być równe. Jeżeli ktoś nie pracuje, to ten zasiłek powinien być taki sam, niezależnie od tego, czy opiekuje się dzieckiem czy osobą dorosłą. Brak jest jest spójnego programu opieki nad niepełnosprawnymi.

Polecamy także: Rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymają wyższe świadczenia

Natomiast poseł Rafał Grupiński z PO bronił argumentów rządu o zróżnicowanych zasiłkach dla opiekunów. Podkreślał, że często osoby dorosłe wpadają w niepełnosprawność wówczas, gdy mają już wypracowane emerytury lub renty i ten czynnik powinien być brany pod uwagę podczas przyznawania zasiłków.
Poseł Mariusz Błaszczak podkreślił, że projekt PiS przywracający zasiłki dla opiekunów dorosłych niepełnoprawnych znajduje się w Sejmie od lipca ubiegłego roku. Jego zdaniem, gdyby rząd chciał zrealizować swoje obietnice to mógł to zrobić. Dlatego ludzie pytają i nazywają premiera kłamcą, takie są konsekwencje - mówił.
Jarosław Kalinowski eurodeputowany PSL uważa, że stopień niepełnosprawności i dochodowości powinny być uwzględniony w tej kwestii. Zaznaczył, że wśród dorosłych niepełnosprawnych są różne sytuacje i one powinny być brane pod uwagę bo inaczej będziemy obserwowali nadużycia.

Według zapowiedzi, zasiłkami dla opiekunów niepełnoprawnych zajmą się posłowie na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Agencja zatrudnienia jako wsparcie działów HR – kiedy warto zdecydować się na outsourcing procesów rekrutacyjnych?

Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Zatrudnienie niepełnosprawnych a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

REKLAMA

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

REKLAMA

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

REKLAMA