REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla niepełnosprawnych zdaniem polityków

REKLAMA

Świadczenia dla niepełnosprawnych mają zostać podwyższone już od 1 maja 2014 r. do kwoty 1000 zł. Kwota stopniowa ma wzrastać do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jakie zdanie na temat podwyżki mają politycy?

Politycy krytykują obiecywanie przez premiera pieniędzy w obliczu protestu opiekunów niepełnoprawnych, do jakiego doszło w Sejmie i pod Sejmem. Mówili w Trójce, że takie świadczenia trzeba przyznawać bez tego typu akcji, zarówno opiekunom dzieci jak i dorosłych niepełnosprawnych.

REKLAMA

Autopromocja

Marek Siwiec z Twojego Ruchu powiedział, że w wyniku takiego zachowania premiera, ludzie nie ufają rządowi. Przypomniał, że premier rozpoczął rozmowę z protestującymi od stwierdzenia, iż nie ma pieniędzy, ale znalazły się one już następnego dnia. Zaznaczył, że sprawa zasiłków dla opiekunów była zaniedbana przez rząd.

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD podkreślił, że rząd zawsze znajduje pieniądze w wyniku protestów. Mówił, że rząd nigdy nie ma pieniędzy, ale kiedy pojawia się desperacja domagających się to środki zawsze się znajdują. Przypomniał, że podobnie było z dłuższymi urlopami macierzyńskimi dla kobiet z pierwszego kwartału.

Tymczasem Beata Kempa z Solidarnej Polski przypomniała obietnice rządu dotyczące tego, że będzie projekt ustawy przywracającej zasiłki opiekunom dorosłych niepełnosprawnych. Niestety nie doszło do tego, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dlatego protestujący mają rację - mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uważa, że zasiłki opiekunów niepełnosprawnych dzieci jak i dorosłych powinny być równe. Jeżeli ktoś nie pracuje, to ten zasiłek powinien być taki sam, niezależnie od tego, czy opiekuje się dzieckiem czy osobą dorosłą. Brak jest jest spójnego programu opieki nad niepełnosprawnymi.

Polecamy także: Rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymają wyższe świadczenia

Natomiast poseł Rafał Grupiński z PO bronił argumentów rządu o zróżnicowanych zasiłkach dla opiekunów. Podkreślał, że często osoby dorosłe wpadają w niepełnosprawność wówczas, gdy mają już wypracowane emerytury lub renty i ten czynnik powinien być brany pod uwagę podczas przyznawania zasiłków.
Poseł Mariusz Błaszczak podkreślił, że projekt PiS przywracający zasiłki dla opiekunów dorosłych niepełnoprawnych znajduje się w Sejmie od lipca ubiegłego roku. Jego zdaniem, gdyby rząd chciał zrealizować swoje obietnice to mógł to zrobić. Dlatego ludzie pytają i nazywają premiera kłamcą, takie są konsekwencje - mówił.
Jarosław Kalinowski eurodeputowany PSL uważa, że stopień niepełnosprawności i dochodowości powinny być uwzględniony w tej kwestii. Zaznaczył, że wśród dorosłych niepełnosprawnych są różne sytuacje i one powinny być brane pod uwagę bo inaczej będziemy obserwowali nadużycia.

Według zapowiedzi, zasiłkami dla opiekunów niepełnoprawnych zajmą się posłowie na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA