reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Aktywność ekonomiczna ludności i popyt na pracę w IV kwartale 2013 r.

Aktywność ekonomiczna ludności i popyt na pracę w IV kwartale 2013 r.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje na temat aktywności ekonomicznej ludności i popytu na pracę w IV kwartale 2013 r.

Kwartalna informacja o aktywności ekonomicznej ludności (IV kwartał 2013 r.)

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) przeprowadzonego w IV kwartale 2013 r. wskazują, że w porównaniu z IV kwartałem 2012 roku:

  • nastąpił wzrost populacji osób pracujących przy jednoczesnym spadku zbiorowości bezrobotnych (odpowiednio wzrost o 77 tys., tj. o 0,5% i spadek o 57 tys., tj. o 3,2%),
  • wskaźnik zatrudnienia zwiększył się o 0,2 p. proc., zaś stopa bezrobocia obniżyła się o 0,3 p.proc.,
  • liczba pracowników najemnych posiadających umowę o pracę na czas określony zwiększyła się o 116 tys. (tj. o 3,6%),
  • liczba osób pracujących poszukujących innej pracy zmniejszyła się o 12 tys., tj. o 3,2%, przy czym nadal dla ponad połowy z nich powodem poszukiwania pozostaje chęć poprawy warunków finansowych,
  • nastąpiło zmniejszenie udziału osób biernych zawodowo, dla których przyczyną bierności była nauka i uzupełnianie kwalifikacji oraz choroba lub niesprawność, nadal blisko połowa populacji biernych zawodowo to osoby w wieku produkcyjnym, a najczęściej występującymi przyczynami bierności w tej grupie, tak jak dotychczas, pozostają: nauka i uzupełnianie kwalifikacji, obowiązki rodzinne, choroba lub niesprawność, emerytura.

W porównaniu z III kwartałem 2013 r. odnotowano nieznaczny spadek liczby osób pracujących oraz bezrobotnych (odpowiednio o 0,2% i 0,8%). Liczba biernych zawodowo zwiększyła się o 0,3%.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Popyt na pracę w IV kwartale 2013 roku (monitoring rynku pracy)

Liczba pracujących w podmiotach zatrudniających 1 osobę lub więcej w końcu IV kwartału 2013 roku wyniosła 10593,6 tys. osób, w tym ponad 2/3 to pracujący w sektorze prywatnym (68,6%). Udział pracujących w podmiotach według wielkości w ogólnej liczbie pracujących kształtował się następująco: w jednostkach dużych – 58,7%, w jednostkach średnich – 25,3% oraz małych – 16,0%. Najwięcej pracujących było w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), handlu; napraw pojazdów samochodowych (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), edukacji (z przewagą sektora publicznego i jednostek dużych i średnich). W ogólnej liczbie pracujących największą grupę stanowili specjaliści – 22,1% (w głównej mierze specjaliści szkolnictwa), robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy - 15,4% (najczęściej robotnicy obróbki metali i mechanicy maszyn i urządzeń i pokrewni), pracownicy biurowi (przede wszystkim pracownicy obsługi klienta) - 13,1%, a także pracownicy usług i sprzedawcy (głównie sprzedawcy i pokrewni) - 13,0%.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: GUS

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama