REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prace dozwolone w niedziele i święta - rozszerzenie katalogu przedmiotem prac Sejmu

Prace dozwolone w niedziele i święta - rozszerzenie katalogu było wczoraj (23 stycznia 2014 r.) przedmiotem prac Sejmu. Zgodnie z nowelizacją dozwolone ma być świadczenie usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej (czyli m.in. poczty elektronicznej) lub urządzeń telekomunikacyjnych.

Praca w niedziele i święta w usługach transgranicznych z korzyścią dla kraju

Praca w niedziele i święta w usługach transgranicznych zostałaby wprowadzona z korzyścią dla kraju. Praca na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw funkcjonujących w państwach, gdzie dni uznawane w Polsce za wolne od pracy są normalnymi dniami pracy, poprawi konkurencyjność polskiego rynku.

Niższe wynagrodzenie chorobowe prokuratorów i sędziów

Niższe wynagrodzenie chorobowe prokuratorów i sędziów było przedmiotem drugiego czytania podczas pierwszego dnia (22 cznia 2014 r.) 59. posiedzenia Sejmu. Wynagrodzenie prokuratorów i sędziów przebywających na zwolnieniu lekarskim może zostać obniżone ze 100% do 80% wynagrodzenia. Przewiduje się sytuacje, w których zostanie zachowane prawo do 100% wynagrodzenia.

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych stanie się rzeczywistością? Sejm rozpatrzył wczoraj w drugim czytaniu rządowy projekt nowelizacji dotyczący obniżenia uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych w czasie choroby ze 100% na 80% wynagrodzenia. Rozwiązanie to jest bliższe zasadom obowiązującym w systemie powszechnym.

Niższe wynagrodzenia komorników

Komornicy będą mieli niższe wynagrodzenia? Propozycje drastycznego ograniczenia wynagrodzenia komorników mogą zagrażać sprawnemu egzekwowaniu orzeczeń sądów, a tym samym także bezpieczeństwu obrotu gospodarczego.

HR na szpilkach - Warszawa, 11 lutego 2014 r.

Zapraszamy na wydarzenie HR na szpilkach, które odbędzie się w Warszawie dnia 11 lutego 2014 r. w Warsaw Conference Center.

Polska Rada Centrów Handlowych o zakazie handlu w niedziele

W dniu dziesiejszym, 22 stycznia, odbyła się konferencja prasowa Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, z udziałem ekspertów i przedstawicieli mediów, dotycząca kolejnych prób ograniczenia czasu handlu w niedziele. Na spotkaniu przedstawiono zagrożenia związane z wprowadzeniem regulacji oraz mity, które funkcjonują w debacie publicznej.

Lepsza jakość staży i praktyk w planach Komisji Europejskiej

Komisja Europejska planuje podniesienie jakości staży i praktyk zawodowych, odbywanych przez uczniów i studentów w okresie nauki. Komisja Europejska proponuje między innymi, aby wszystkie staże trwające ponad miesiąc były płatne.

Rząd przeciwny zakazowi handlu w niedzielę

Rząd zajął stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy, zakładającego wprowadzenie zakazu pracy placówek handlowych w niedzielę. Rada Ministrów negatywnie oceniła proponowane zmiany.

NSZZ Solidarność zaskarżył elastyczny czas pracy do Komisji Europejskiej

NSZZ Solidarność zaskarżyła najnowszą zmianę w przepisach o elastycznym czasie pracy, która wydłuża okres rozliczeniowy z czterech do dwunastu miesięcy do Komisji Europejskiej. Wcześniej Solidarność zaskarżyła nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek.

Konfederacja Lewiatan o wzroście zatrudnienia w przedsiębiorstwach

Jak podał Główny Urząd Statystyczny zatrudnienie w przedsiębiorstwach, w ujęciu rocznym, wzrosło w grudniu 2013 r. o 0,3 proc., wobec 0,1 proc. listopadzie - podał GUS. Sytuację tę ocenili eksperci Konfederacji Lewiatan.

Rząd zajmie stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę

Zdaniem ekspertów wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę przyczyni się do spadku zatrudnienia. Dziś stanowisko w sprawie wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę ma zając rząd.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2013 r.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił istotne dla polskiej gospodarki dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w 2013 r. ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji z grudnia 2013 r.

Sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06)

W dniu dzisiejszym mija termin na złożenie sprawozdania o pracujących,wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06) przez jednostki zobowiązane do przekazania Z-03. Jednostki należące do sektora przedsiębiorstw mają czas do 3 lutego 2014 r.

Wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach

Jak podał Główny Urząd Statystycy, zatrudnienie w przedsiębiorstwach, w ujęciu rocznym, wzrosło w listopadzie br. o 0,1 proc. Zdaniem specjalistów Konfederacji Lewiatan est to dobry znak.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych wpłynie na wzrost bezrobocia

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych, będące jednym z planów rządu może pogorszyć sytuację na rynku pracy. Zdaniem Ryszarda Petru, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, brak elastycznych form zatrudnienia jest przyczyną wysokiego bezrobocia w Hiszpanii. Takie same konsekwencje zdaniem specjalisty, grożą polskiemu rynkowi pracy.

Czy maszyny zastąpią ludzi w pracy?

Analitycy "The Economist" przedstawili prognozy dotyczące ewentualnego wzrostu bezrobocia związanego z rozwojem technologi. W jakim stopniu maszyny zastąpią ludzi w wykonywanych przez nich pracach?

Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy - priorytety MNiSW na 2014

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska-Bobińska, przedstawiła plany resortu nauki. W śród nich znajduje się między innymi współpraca nauki i gospodarki, poprawa jakości studiów wyższych i dostosowanie ich do rynku pracy oraz zwalczanie plagiatów i nieuczciwości.

Zdobąź tytuł "Firmy Przyjaznej Rodzicom"

„Firma Przyjazna Rodzicom” to ogólnopolski konkurs dla przedsiębiorców organizowany w projekcie „rodzina-i-kariera.infor.pl” realizowanym przez Next.pl Sp. z o.o. oraz Lechaa Consulting Sp. z o.o. w ramach Działania 1.5 Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Konkurs otrzymał honorowy patronat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Roczna deklaracja i informacja o zatrudnieniu niepełnosprawnych do 20 stycznia 2014 r.

Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy zatrudniający w 2013 r. co najmniej 25 pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zobowiązani do wpłat na PFRON, mają obowiązek sporządzenia i przekazania deklaracji DEK-R za poprzedni rok. Ci, którzy byli z tych wpłat zwolnieni, sporządzają i przekazują informację roczną INF-2.

Była wiceminister pracy o zmianach w systemie emerytalnym i walce z bezrobociem

Była wiceminister pracy krytykuje zmiany w systemie emerytalnym i sposób walki rządu z bezrobociem.

Trudności w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym

Bezrobocie nie sprzyja zakładaniu rodzin przez Polaków. Trudności w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym dają się we znaki pomimo wprowadzaniu do porządku prawnego wielu nowych instytucji wspierających rodziców.

Niewielka liczba Polaków w zarządach globalnych firm

W zarządach globalnych firm nie zasiada zbyt wielu Polaków. Oprócz niewystarczających kompetencji na przeszkodzie stoją również niechęć do mobilności i nieodpowiednie zdolności komunikacyjne Polaków. Drogę do pracy na kierowniczych stanowiskach w światowych korporacjach ułatwia zdobyte na zachodnich uczelniach wykształcenie oraz doświadczenia z zagranicznych firm.

Nowe przepisy dotyczące systemu emerytalnego wchodzą w życie

Nowe przepisy dotyczące systemu emerytalnego wchodzą dziś (15 stycznia 2014 r.) w życie. Dotyczą zakazu reklamy OFE oraz zachęty do oszczędzania w IKZE.

Kwota hipotetycznej a kwota prognozowanej emerytury

Różnica między kwotą hipotetycznej emerytury wyliczonej w "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS", a kwotą prognozowanej emerytury wyliczanej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS to nie wynik błędu. Sedno stanowi sposób wyliczania obu świadczeń.

Oskładkowanie umowy o dzieło

Rząd planuje oskładkowanie umowy zlecenia, ale nie tylko. Zapowiada również objęcie ubezpieczeniem społecznym umowy o dzieło.

Zatrudnienie w handlu i produkcji wzrośnie

Zdaniem ekspertów zatrudnienie w handlu i produkcji wzrośnie. Przedsiębiorcy tych branży będą zatrudniać. Co więcej, współpraca urzędów pracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia oraz nowe programy wsparcia dla poszukujących pracy mają zahamować rosnący poziom bezrobocia. Szczególnym wsparciem zostaną objęte osoby poniżej 25. roku życia.

Czy jesteś Pracodawcą Jutra? Rusza druga edycja konkursu dla firm - Artykuł sponsorowany

Ruszyła II edycja konkursu Pracodawca Jutra organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Konkurs ma celu wyróżnienie tych firm, które realizują przemyślane działania na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy. Przedsiębiorcy, którzy chcą powalczyć o tytuł Pracodawcy Jutra 2014, mogą zgłaszać się do PARP do 5 marca 2014 r.

Dekret Józefa Piłsudskiego o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby - 95. rocznica

Dekret Józefa Piłsudskiego o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby został wydany 11 stycznia 1919 r. Był to pierwszy polski akt prawny dotyczący ubezpieczenia na wypadek choroby. W sobotę 11 stycznia 2014 r. minęło 95 lat od jego wydania.

Nowe, modne kierunki studiów

Nowe, modne kierunki studiów wypierają kształcenie na tradycyjnych kierunkach. Najmniej popularne stają się te humanistyczne. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków znajduje się tylko prawo.

Likwidacja umów śmieciowych - kontrowersje

Likwidacja umów śmieciowych budzi kontrowersje. Według ekspertów oskładkowanie umów cywilnoprawnych przyniesie straty zleceniobiorcom i państwu.

Oskładkowanie umów zleceń, wprowadzenie bonu na zatrudnienie młodych i bonu migracyjnego - plany rządu na 2014 r.

Oskładkowanie umów zleceń, wprowadzenie bonu na zatrudnienie młodych i bonu migracyjnego to plany rządu na 2014 r. Zapowiedział je premier Donald Tusk.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od stycznia 2014 r.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców zaczynają obowiązywać od stycznia 2014 r. Są to m.in.: zmiany w procedurze wydawania zezwoleń na pracę na podstawie oświadczenia pracodawcy, zmiany w zasadach zatrudniania obywateli Armenii, zmiany w rozporządzeniu w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Inspektorzy pracy bez uprawnień do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę

Posłowie odrzucili projekt grupy posłów PiS, zgodnie z którym inspektorzy pracy posiadaliby uprawnienia do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę.

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na FGŚP i FP w 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na FGŚP i FP za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych została podana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dnia 7 stycznia 2014 r.

Eksperci o sytuacji na rynku pracy w nowym roku

Eksperci prognozują stabilizację, nie wzrost zatrudnienia na rynku pracy w nowym roku. Chociaż miejsc pracy ma przybyć, dalej z trudną sytuacją będą musiały się zmierzać osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy oraz te w grupie wiekowej 50+.

Stopa bezrobocia w grudniu niższa niż przewidywano

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 13,4 procent - wynika z szacunków resortu pracy. Była niższa o 0,2 punktu procentowego niż w listopadzie - poinformował minister Władysław Kosiniak Kamysz.

Styczniowe rozliczenia w programie PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza możliwość złożenia dokumentów rozliczeniowych za grudzień 2013 r. w starej wersji programu Płatnik. Nową wersję programu Płatnik będzie trzeba zastosować przy rozliczeniach lutowych, obejmujących styczeń 2014 r.

Będą zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oficjalnie ogłosiło, iż pracuje nad ustawą przywracającą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Powstająca regulacja ma realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r.

Ostatatnie dni na złożenie PIT-12

10 stycznia mija termin, w którym pracownik może zobowiązać swojego pracodawcę do rozliczenia za niego PIT-u za 2013 rok. Mogą to zrobić pracownicy, którzy przez cały ubiegły rok byli zatrudnieni u jednego pracodawcy. Osoby, które w tym czasie zmieniły pracę lub miały dochody z kilku źródeł oraz podatnicy chcący skorzystać z ulg podatkowych czy ze wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem lub dzieckiem będą musiały rozliczyć się same.

Polacy w większości pewni aktualnego miejsca pracy

Jak wynika z danych firmy Work Service, 75 procent Polaków stabilnie ocenia swoje aktualne zatrudnienie i nie planuje zmiany prawy w tym roku.

Umysł ścisły na wagę złota

Zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów kierunków technicznych jest wciąż większe niż na humanistów. Umysły ścisłe również zarabiają więcej. Humaniści mają większe możliwości w wyborze zatrudnienia ze względu na bardziej ogólne wykształcenie. Bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem jest o połowę niższe niż wśród tych, którzy nie kontynuowali nauki.

Mobilność wśród bezrobotnych konieczna

Polacy są otwarci na zmianę miejsca zatrudnienia. Specjaliści wskazują, że osoby bezrobotne natomiast powinny stać się bardziej mobilne, a co za tym idzie gotowe na zmianę miejsca zamieszkania podyktowaną poszukiwaniem pracy.

Dodatkowe dwa dni wolne za święta wypadające w soboty w 2014 roku

Konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest możliwość odebrania przez pracowników dnia wolnego za święto, które wypada w sobotę. W obecnym roku dwa dni świąteczne wypadają w sobotę.

Minister Pracy o zmianach w OFE

W ostatnim czasie prezydent podpisał ustawę o Otwartych Funduszach Emerytalnych, kierując ją jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego. Działanie to, jak i cała ustawa wzbudziły spory sprzeciw wśród opinii publicznej i polityków. Minister pracy również odniósł się do przyjętych zmian.

Ułatwienia w uzyskaniu polskich i ukraińskich emerytur

Z dniem 1 stycznia w życie weszła Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą. Umowa została podpisana 18 maja 2012 roku.

Deregulacja kolejnych zawodów

Weszły w życie kolejne przepisy ustawy deregulacyjnej. Wymagać licencji nie będzie już zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości oraz przewodnika turystycznego.

Projekt w sprawie wolnych niedziel

114 tysięcy Polaków podpisało się pod skierowanym do Sejmu projektem nowelizacji kodeksu pracy, zakładającym wprowadzenie zakazu pracy w niedzielę. Projekt został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna Niedziela". Aktualnie trwa weryfikacja podpisów. Nie jest jeszcze znana data pierwszego czytania.

Zmiany w funkcjonowaniu Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych znowelizowała również niektóre z postanowień ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Zmienna sytuacja na rynku pracy w 2014 roku

Choć prognozy dla rynku bezrobocia na ten rok są pozytywne, możliwy jest zdaniem niektórych ekspertów krótkotrwały wzrost bezrobocia na początku roku ze względu na koniec okresu obfitującego w prace sezonowe.

REKLAMA