REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy rok dobry dla rynku pracy

Jak oceniają eksperci rok 2014 przyniesie pozytywne zmiany na rynku pracy. Dowodem go może być między innymi fakt, iż nie odnotowano wzrostu wskaźnika bezrobocia w ubiegłym roku przez kolejnych osiem miesięcy.

Dodatkowe środki dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne

Rada Ministrów przyjęła 24 grudnia 2013 roku uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób upewnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, które to przewidują dodatkową pomoc dla osób mających ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego za styczeń, luty i marzec 2014 roku.

Wyższa płaca minimalna z początkiem nowego roku

Z nowym rokiem o 80 złotych zwiększyła się płaca minimalna. Według nowych regulacji, wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe niż 1680 złotych brutto.

Zmiany w waloryzacji emerytur?

Minister Pracy i Polityki Społecznej zaproponował zmiany w sposobie waloryzowania emerytur i rent. Na czym zmiany te miałyby polegać?

Weszły w życie zmiany w zakresie składek zdrowotnych rolników w 2014 roku

Wraz z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Nowelizacja ta zakłada utrzymanie w 2014 roku takich samych zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, jak te obowiązujące w dwóch poprzednich latach.

Weszła w życie ustawa okołobudżetowa

Z początkiem roku weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, tzw. ustawa okołobudżetowa. Ustawa ta ma duży wpływ na wynagrodzenia wielu grup pracowników.

Korzyści z pracy transgranicznej

Ponad 24 tysięcy polskich firm współpracuje zagraniczni partnerzy w ramach pracy transgranicznej. W Unii Europejskiej trwają negocjacje dotyczące zmian w przepisach o pracy transgranicznej.

Centra usług wspólnych i nowoczesne rolnictwo sposobem na obniżenie bezrobocia?

Ubiegły już rok 2013 w ocenie ekspertów był jednym z najtrudniejszym dla rynku pracy. Stopa bezrobocia wynosiła ponad 13 procent, a bez pracy pozostawało ponad 2,1 mln osób. Pracodawcy, licząc na większe ożywienie w gospodarce wciąż ostrożnie tworzą miejsca pracy. Najstabilniejsza sytuacja jest w branży produkcyjnej, przemyśle samochodowym oraz w centrach usług.

Podsumowanie 2013 roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło podsumowanie 2013 roku. Dłuższe urlopy dla rodziców i więcej nowych żłobków, wsparcie przedsiębiorstw w kryzysie i młodych rozpoczynających karierę zawodową, wprowadzenie elastycznego czasu pracy i reforma urzędów pracy - to najważniejsze zmiany przygotowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku.

Emerytury represjonowanych w PRL - zmiany

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza zmiany w emeryturach osób represjonowanych w PRL. Osobom represjonowanym przed dniem 4 czerwca 1989 r., które z tego powodu nie wykonywały pracy, okres represji zostanie uznany za okres składkowy.

1% podatku dochodowego za 2013 rok - wykaz organizacji pożytku publicznego

1% podatku dochodowego za 2013 rok podatnicy mogą przekazywać na rzecz 7650 organizacji pożytku publicznego zgodnie z wykazem przygotowanym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Program "Solidarność pokoleń" - aktywacja zawodowa osób w wieku 50+

Program "Solidarność pokoleń" czyli aktywacja zawodowa osób w wieku 50+ ma na celu wzrost zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia do poziomu 50% w 2020 r., w tym wspieranie kobiet, osób niepełnosprawnych oraz mieszkańców terenów wiejskich na rynku pracy w wieku powyżej 50 roku życia. Program przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Ustawa reformująca system emerytalny podpisana przez prezydenta

Ustawa reformująca system emerytalny została podpisana przez prezydenta. Ustawa zakłada m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do OFE, gwarancję bezpieczeństwa środków w okresie przedemerytalnym oraz nowe zachęty do samodzielnego oszczędzania na emeryturę.

Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 zostały przyjęte

Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020" (ZDPS) zostały przyjęte przez rząd. Stanowi to wykonanie zadania wpisanego do "Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013".

Referendum w sprawie systemu emerytalnego?

Referendum w sprawie systemu emerytalnego? Według Mariusza Błaszczaka (PiS) Polacy muszą opowiedzieć się za tym, czy chcą systemu solidarnościowego czy kapitałowego.

Projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych - wsparcie dla niepełnosprawnych bez ograniczeń

Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych, zgodnie z którym ograniczenie wysokości kwoty pomocy na jeden program pomocowy nie będzie dotyczył pomocy na zatrudnianie niepełnosprawnych. Wsparcie dla niepełnosprawnych będzie przysługiwało bez ograniczeń?

Odsetki należne z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego

Odsetki należne z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego zostały ogszone przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dnia 11 grudnia 2013 r.

Nowy wzór formularza zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA od stycznia 2014

Po 31 grudnia 2013 roku obowiązywać będzie nowy wzór formularza zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA. Konieczna jest wymiana przez lekarzy posiadanych formularzy na nowe.

ZUS zmienia godziny pracy w okresie świątecznym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienia godziny pracy w okresie świątecznym.

Polacy krytycznie o związkach zawodowych

Z przeprowadzonego przez CBOS sondażu wynika, iż Polacy nie mają najlepszego zdania o związkach zawodowych. Polacy zarzucają związkom zawodowym między innymi słabe reprezentowanie przez nie bezrobotnych oraz skupienie się na interesach pracowników dużych zakładów.

Czy jesteś "Pracodawcą Jutra"?

Ruszyła II edycja konkursu "Pracodawca Jutra" organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Konkurs ma celu wyróżnienie tych firm, które realizują przemyślane działania na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy. Przedsiębiorcy, którzy chcą powalczyć o tytuł Pracodawcy Jutra 2014, mogą zgłaszać się do PARP do 5 marca 2014 r.

Przedświąteczne zwyczaje pracodawców

W okresie przedświątecznym, aż 65 proc. pracodawców organizuje spotkania wigilijne dla pracowników. W prezencie najczęściej pracownicy otrzymują bony lub kosze podarunkowe. Przedświąteczne zwyczaje w firmach to nie tylko sposób na budowanie relacji między pracownikami, ale również wizerunku firmy jako dobrego pracodawcy.

Dodatkowe 200 zł miesięcznie dla osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego?

Komitet Rady Ministrów przyjął projekt uchwały i rozporządzenia, który zakłada dodatkowe świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie dla osób mających w styczniu, lutym marcu 2014 r. ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Projekty zostaną rozpatrzone na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 r.

Znana jest już kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w 2014 roku.

Sąd Najwyższy pomylił się w sprawie OFE?

Sąd Najwyższy pomylił się w sprawie OFE? Tak uważa były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jerzy Stępień. W 2008 roku sędziowie orzekli, że środki zgromadzone w Otwartych Funduszach są publiczne. Rząd, przeprowadzając reformę OFE, powołuje się na to orzeczenie.

Wigilia Bożego Narodzenia to normalny dzień pracy

Wigilia Bożego Narodzenia to normalny dzień pracy. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do uznania 24 grudnia za dzień wolny od pracy przez poszczególnych pracodawców.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2013 r.

Wzrost zatrudnienia w listopadzie

Wzrost zatrudnienia w listopadzie 2013 r. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego zatrudnienie wzrosło o 0,1 proc.

Wigilia i prezenty dla pracowników a przychód

Czy Wigilia i prezenty dla pracowników stanowią przychód? Przedsiębiorcy przed obdarowaniem pracowników powinni sprawdzić, jak interpretuje to fiskus. Dla kontrahentów podarunek jest bowiem źródłem przychodu.

Portal informacyjno-usługowy dla pracowników i beneficjentów pomocy społecznej od 2014 r.

Portal informacyjno-usługowy dla pracowników i beneficjentów pomocy społecznej będzie funkcjonował od początku 2014 r. W niektórych gminach prowadzony jest już pilotaż projektu.

Wypłata emerytur kapitałowych

Wypłata emerytur kapitałowych przez ZUS znajduje się na etapie przygotowania. Władze zakładu deklarują, że nie będzie zatrudniania nowych pracowników. Największymi wyzwaniami mają być: rozliczanie wszystkich kont i współpraca z OFE.

Pozapłacowe benefity na Święta Bożego Narodzenia

Pozapłacowe benefity na Święta Bożego Narodzenia to m.in. dofinansowanie wypoczynku, sportu i kultury, a także różnego rodzaju bony, kupony rabatowe i karty przedpłacone. Z prognoz firmy Sodexo Benefits and Rewards Services wynika, że rynek firmowych podarunków, podobnie jak różnorodność jego oferty, rośnie i będzie rósł z każdym rokiem.

Czteroletni okres ochronny odstrasza pracodawców

Czteroletni okres ochronny odstrasza pracodawców. Firmy boją się zatrudniać osoby zbliżające się do wieku emerytalnego.

Przepisy prawa pracy barierą w rozwoju przedsiębiorstw

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy są główną barierą administracyjną w rozwoju przedsiębiorstw. Problem to jego częste zmiany i niejednoznaczne interpretacje, także wynikające z przepisów koszty pracy, np. obciążenia w postaci składek ZUS czy wynagrodzeń chorobowych.

Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. był wczoraj (12 grudnia 2013 r.) przedmiotem drugiego czytania podczas drugiego dnia 56. posiedzenia Sejmu.

Pracodawcy podnoszą wynagrodzenia

Pracodawcy podnoszą wynagrodzenia. Rośnie liczba pracodawców zamierzających podnieść pensje. Najwięcej podwyżek planowanych jest w przemyśle, a najmniej w branży budowlanej. Z drugiej strony więcej firm planuje zwolnienia.

Kobiety coraz częściej na wysokich stanowiskach

Polski rynek pracy coraz bardziej docenia kobiety jako pracowników. Dotyczy to także kluczowych stanowisk w firmach. Na różnorodność płci zatrudnionych stawiają głównie korporacje, dostrzegając, że pozytywnie przekłada się ona zarówno na styl zarządzania, jak i wewnętrzne zasady w firmie.

Co czwarty bezrobotny ma ukończone 50 lat - pomoc w aktywizacji zawodowej

Co czwarty bezrobotny w Polsce ma ukończone 50 lat. To pół miliona osób. Pomóc w ich aktywizacji zawodowej mają wchodzące od nowego roku zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Praca w niedziele i święta wykonywana za pomocą środków komunikacji elektronicznej

Praca wykonywana za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz urządzeń telekomunikacyjnych (np. poczta elektroniczna i telefony) będzie dozwolona w niedziele i święta. Posłowie wprowadzili zmiany w Kodeksie pracy.

Jedna procedura dla cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w kraju od 1 maja 2014 r.

Jedna procedura dla cudzoziemców o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w kraju będzie funkcjonować od 1 maja 2014 r. Była przedmiotem prac Sejmu podczas 56. posiedzenia. Sejm rozpatrzył stanowisko Senatu dotyczące ustawy o cudzoziemcach. Podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu ustawa o cudzoziemcach została uchwalona.

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym - debata Senatu

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym była wczoraj (11 grudnia 2013 r.) przedmiotem debaty Senatu. Znowelizowana ustawa przewiduje m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do OFE, obniżkę pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rada Ministrów pozytywnie oceniła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druk nr 1443), przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej, kierując go jednocześnie do dalszych prac legistlacyjnych.

Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016

Rada Ministrów zapoznała się z Krajowym Programem Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016, przedłożonym przez pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania. Program ten przewiduje między innymi działania na rzecz poprawy sytuacji dotyczącej równego traktowania na rynku pracy grup narażonych na dyskryminację.

Więcej ofert pracy w Internecie

Jak wynika z badań Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, listopad jest kolejnym miesiącem, w którym ilość ofert pracy dostępnych w Internecie wzrasta. Jest to wynikiem poprawy sytuacji gospodarczej, a co za tym idzie zwiększeniem zapotrzebowania na nowych pracowników.

Wzrost pensji w przyszłym roku?

Z przeprowadzonych badań wynika, że w przyszłym roku pracodawcy nie zamierzają tworzyć nowych miejsc pracy. Przewidują jednak podwyższenie pensji już zatrudnionym.

Kompromis w sprawie pracowników delegowanych

Ministrowie pracy państw członkowskich Unii Europejskiej doszli do kompromisu w sprawie kontrowersyjnych zapisów nowej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Polska początkowo miała do dokumentu dużo zastrzeżeń obawiając się, że stworzy on dodatkowe utrudnienia na europejskim rynku usług i zagrozi polskim firmom delegującym pracowników.

Bezrobocie w listopadzie

Jak poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia na koniec listopada wynosiła 13,2%. Pracodawcy zgłosili w listopadzie 55 tys. ofert pracy. To o 12% więcej niż przed rokiem.

Reforma systemu emerytalnego przyjęta przez sejm

6 grudnia 2013 roku sejm przyjął zmiany w systemie emerytalnym. Głównym filarem będzie ZUS, a drugi filar, czyli OFE zostanie przebudowany.

Zarejestrowani jako bezrobotni a pracujący w szarej strefie

Na aktywizację bezrobotnych przeznacza się około 10 mld zł. Bezrobotni niezainteresowani znalezieniem pracy często pracują w szarej strefie. Budżet państwa traci około 4 mld zł.

Nowa wersja aplikacji ePłatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nową wersję aplikacji ePłatnik, działającej w ramach portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

REKLAMA