REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązki pracodawców podczas upałów

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom specjalnych warunków pracy w czasie upałów. Zimne napoje są tylko jednym z kilku obowiązków o jakich pracodawca musi pamiętać podczas upalnych temperatur.

Zmiany w pracy na statkach morskich

W dniu dzisiejszym, 8 lipca, rząd zajmie się miedzy innymi projektem założeń do ustawy o pracy na statkach morskich. Chodzi o marynarzy zatrudnianych na statkach pod polska banderą, polskich marynarzy pracujących na obcych statkach, amatorów oraz podmiotów pośredniczących w zatrudnianiu marynarzy.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych wymaga rozwagi

Eksperci są niemal jednogłośni co do konieczności oskładkowania umów cywilnoprawnych. Przestrzegają jednak przez zbytnim pośpiechem w tej kwestii.

Polacy chętnie wyjeżdzają za granicę do prac sezonowych

Okres letni jest czasem wzmożonej migracji Polaków do prac sezonowych. Prac tych jest pod dostatkiem, a do tego są dobrze płatne.

REKLAMA

Wysokie kary za niezapewnienie odpowiednich warunków pracy podczas upałów

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy swoim pracownikom podczas upałów. Jeśli temperatura przekroczy dopuszczalną normę, musi zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. W niektórych sytuacjach pracownik może odstąpić od wykonywania pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów pracodawcy grozi kara w wysokości nawet 30 tys. zł.

Biura karier pomogą studentom w znalezieniu pracy

Absolwenci szkół wyższych czekają nawet dwa lata na znalezienie pierwszej pracy po zakończeniu edukacji. Pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy proponują im uczelniane biura karier.

Poziom bezrobocia w Polsce w stosunku do innych państw UE

Poziom bezrobocia w Polsce jest niższy niż średnia dla 28 państw UE. Największym problemem Polski jest natomiast bezrobocie wśród ludzi młodych, które utrzymuje się na poziomie wyższym niż średnia unijna.

Minimalne wynagrodzenie w Niemczech od 2015 r.

Niemcy od 2015 r. będą mieli określone przepisami prawa minimalne wynagrodzenie za pracę. Przewidziana stawka godzinowa nie będzie mogła być niższa niż 8,5 euro.

REKLAMA

Kwotowa waloryzacja emerytury?

Obecnie, zgodnie z przepisami prawa, corocznie dochodzi do procentowej waloryzacji emerytury i renty. Projekt zmian przewiduje waloryzację kwotową. Według nowej formy waloryzacji w 2015 r. emerytury i renty wzrosłyby o 37 zł i 25 gr.

Praca na próbę bez wynagrodzenia w wakacje

W wakacje wiele osób poszukuje pracy. Często są to ludzie młodzi. Pracodawcy wykorzystują więc tę sytuację. Młodzi pracownicy często w tym okresie są wykorzystywani. Pracują na próbę bez wynagrodzenia.

Odszkodowanie funkcjonariuszy w razie wypadku lub choroby - nowe przepisy

Z dniem 1 lipca 2014 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące systemowo odszkodowania przysługujące funkcjonariuszom w razie wypadku lub choroby zawodowej pozostających w związku ze służbą. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

ZUS czy OFE - wybór do końca lipca

31 lipca to ostateczny termin na podjęcie decyzji, czy składki emerytalne mają trafić do ZUS i OFE, czy tylko do ZUS. Najważniejsze informacje dotyczące wyboru znajdują się poniżej.

Odmowa rozpatrzenia wniosku Konfederacji Lewiatan o zmianach w OFE

Trybunał Konstytucyjny odmówił rozpatrzenia wniosku Konfederacji Lewiatan o zmianach w OFE. Uznał, że organizacja pracodawców nie ma prawa do składania wniosków w tej sprawie. Konfederacja nie zgadza się z TK i podaje argumenty.

Polscy inżynierowie wybierają Niemcy

Niemieccy pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają polskich inżynierów. Doceniają ich fachowość, zaangażowanie i umiejętność wychodzenia poza schematy. Polacy mają jednak problem z językami obcymi oraz kompetencjami miękkimi. Inżynier w Niemczech zarabia średnio 4400 euro.

Zatrudnienie i bezrobocie w I kwartale 2014 r. - ocena Konfederacji Lewiatan

W I kwartale 2014 r. zatrudnienie wzrosło, a bezrobocie spadło. Takie dane wynikają z raportu NBP o rynku pracy. Czy dobre wyniki utrzymają się na stałe?

Bezrobocie wśród młodych spada

Zgodnie z danymi Eurostatu bezrobocie wśród ludzi młodych systematycznie spada. Zdaniem ekspertów zaobserwowany spadek stanowi skutek zaangażowania pracodawców w kształcenie młodego pokolenia.

Wakacje pozytywnie wpływają na rynek pracy

Jak wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli ekonomicznych, wakacje sprzyjają rynkowi pracy.

Pozostał miasiąc na wybór pomiędzy ZUS a OFE

Już tylko do końca lipca można podjąć decyzje o wyborze pomiędzy ZUS a OFE. Jak dokonać wyboru i czy podjęta decyzja jest ostateczna?

II Polish Businesswoman Congress

Inspirujące seminarium, fenomenalni mówcy, pokazy mody, targi produktów i usług dla biznesu - to wszystko będzie mieć miejsce podczas seminarium Polish Businesswoman Congress, które odbędzie się 3 i 4 października w Warszawie. Nie może Cię zabraknąć.

Mozliwy powrót do zawodów prawniczych po postępowaniu dyscyplinarnym

Podczas drugiego dnia 70. posiedzenia sejmu, posłowie rozpatrzyli projekt ustawy - Prawo o adwokaturze, który umożliwia powrót do zawodu po wcześniejszym usunięciu z samorządu zawodowego. Projekt ten jest konsekwencją konieczności realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Badanie dotyczące wypalenia zawodowego

Zapraszamy do udziału w ankiecie, której celem jest zbadanie świadomości na temat zjawiska wypalenia zawodowego w organizacjach funkcjonujących na terenie całej Polski, a także poznanie mechanizmów wykorzystywanych w organizacjach celem przeciwdziałania wypaleniu.

Lewiatan o BHP w Polsce i w Unii

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, ze względu na zróżnicowany poziom rozwoju państw członkowskich UE należy przyjmować minimalne standardy służące poprawie środowiska pracy w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Na poziomie krajowym zaś, należy wdrażać rozwiązania, które będą adekwatne do możliwości i warunków funkcjonowania przedsiębiorstw.

O pracy tymczasowej przy okrągłym stole

We wrześniu bieżącego roku pracodawcy, agencje pracy tymczasowej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Główny Inspektor Pracy zorganizują okrągły stół, którego celem będzie przygotowanie propozycji zmian w funkcjonowaniu agencji zatrudnienia.

Praktyki i praca tymczasowa w wakacje szansą dla osób myślących o zmianie zawodu

Wakacyjne staże i praktyki to szansa nie tylko dla studentów na zdobycie dodatkowych umiejętności w kierunku, w jakim się kształcą i z jakim wiążą swoją przyszłą karierę, lecz także możliwość dla osób, które chcą się przekwalifikować – mogą one być doskonałym sposobem na naukę nowego zawodu lub choćby sprawdzenie tego, czy kandydat się do niego nadaje.

Aktywność ekonomiczna ludności w I kwartale 2014 r.

GUS podał wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności w I kwartale 2014 r. Wzrósł wskaźnik zatrudniania i spadła stopa bezrobocia.

Popyt na pracę - I kwartał 2014 r.

Wyniki badania obejmującego I kwartał 2014 roku są reprezentatywne dla 667,0 tys. jednostek. Liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 54,2 tys.

Bezrobocie rejestrowane w maju 2014 r.

Zgodnie z danymi GUS w porównaniu do kwietnia bezrobocie w maju spadło. Urzędy pracy odnotowały ponadto większą liczbę zgłoszonych ofert pracy.

Wzrost liczby ofert pracy dla księgowych, programistów i inżynierów

Rośnie liczba ofert pracy dla księgowych, programistów i inżynierów. Na portalach z ofertami pracy przybywa ich od 10% do 20% więcej w wymiarze miesięcznym.

Członkowie samorządu zawodowego z możliwością powrotu po skreśleniu z listy

Posłowie pracują nad nowelizacją ustawy Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw. Zmiana ma dotyczyć wprowadzenia możliwości ponownego ubiegania się o wpis na listę po uprzednim usunięciu członka z samorządu zawodowego.

Konkurs "Kreator miejsc pracy" - ocena liczby utworzonych miejsc pracy oraz warunków pracy

Konkurs "Kreator miejsc pracy" polegający na ocenie liczby utworzonych miejsc pracy oraz warunków pracy dobiegł końca. To pierwszy tego typu konkurs. Nagrody wręczył minister pracy i polityki społecznej.

Wysokość odsetek z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłosił wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego, obowiązującą okresie od dnia 1 lipca 2014 r. do dnia 30 września 2014 r.

Większe uprawnienia pielęgniarek

Podczas 70. posiedzenia sejmu rozpatrzony zostanie rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, który zakłada zwiększenie uprawnień pielęgniarek. Na mocy projektu, pielęgniarki zyskałyby między innymi możliwość wypisywania recept.

W Europie brakuje informatyków

W Europie brakuje blisko 300 tysięcy informatyków. Jak wynika z szacunków UE, problem ten będzie się pogłębiał.

Emeryt pod opieką państwa - obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze?

Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Czy oznacza to wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia opiekuńczego?

Praca w największych korporacjach dla młodych Europejczyków

W Lizbonie ogłoszono szczegóły programu Porozumienie dla Młodych, którego efektem będą nowe stanowiska pracy w największych międzynarodowych korporacjach dla młodych Europejczyków.

Szkolenie "Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości" - 27 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości", które odbędzie się 27 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Trudniej o pracę z niskimi kwalifikacjami

Według raportu Komisji Europejskiej, osobom słabo wykształconym coraz trudniej znaleźć pracę. W Polsce brakuje jednocześnie fachowców.

Urlopy ojcowskie coraz popularniejsze

Z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Ojca, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina wszystkim tatom - przyszłym i obecnym - o możliwości korzystania z urlopów na wychowanie dziecka. Urlopy te są wśród pracowników - ojców coraz popularniejsze.

Na rynku pracy brakuje wyspecjalizowanych robotników

Przedsiębiorcy skarżą się na brak wykwalifikowanych robotników na rynku pracy. Jak podkreślają, na rynku pracy łatwiej o inżyniera, niż o montera czy spawacza.

ZUS czy OFE - wybór do końca lipca

Od 1 kwietnia 2014 r. Polacy mają wybór między ZUS i OFE. Decyzję o tym, gdzie będą przekazywane składki emerytalne należy podjąć do końca lipca tego roku.

Polacy coraz bardziej mobilni w poszukiwaniu zatrudnienia

Jak wynika z badań, Polacy sa coraz bardzie mobilni w poszukiwaniu pracy. Ponad połowa specjalistów choć raz w życiu zmieniła miejsce zamieszkania w związku z pracą.

Rządowy program wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne do grudnia 2014 r.

Nowy europejski paszport umiejętności

Dzięki nowemu europejskiemu paszportowi umiejętności nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej będzie ułatwiony. Narzędzie to usprawni kontakty między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami w Europie.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych a sytuacja na rynku pracy

Zdaniem Pracodawców RP oskładkowanie umów cywilnoprawnych wpłynie negatywnie na rynek pracy. Problem tkwi w prawie o zamówieniach publicznych. Nad ozusowaniem umów zleceń pracuje aktualnie sejmowa Podkomisja stała ds. rynku pracy.

Wzrost realnych wynagrodzeń najszybszy od 65 miesięcy

Sytuacja na rynku pracy się poprawia. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie najszybciej w przeciągu ostatnich 65 miesięcy. Zatrudnienie w maju również osiągnęło najwyższy wzrost od 2012 r.

Pracownicy coraz bardziej pewni na rynku pracy

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną najszybciej w UE?

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej. Rosną nawet szybciej od wynagrodzeń.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w maju 2014 r.

17 czerwca 2014 r. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce z maja tego roku.

Program Rozwoju Kompetencji zamiast Programu Kierunków Zamawianych

Absolwenci na rynku pracy nie mają łatwo. Aby zwiększyć ich szanse, rząd stawia na rozwój kompetencji. Dotychczas wspierał kierunki zamawiane.

Urlopy rodzicielskie - pierwszy rok funkcjonowania

Urlopy rodzicielskie funkcjonują już rok. 17 czerwca 2013 r. wprowadzono tzw. roczne urlopy macierzyńskie. Do kwietnia 2014 r. skorzystało z nich 128 tys. rodziców.

REKLAMA