Kategorie

Emerytura w obniżonym wieku od 1 października 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
Emerytura w obniżonym wieku od 1 października 2017 r./Fot. Fotolia
Emerytura w obniżonym wieku od 1 października 2017 r./Fot. Fotolia
Fotolia
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., mają możliwość przejścia na emeryturę w obniżonym wieku pod pewnymi warunkami. Jak wygląda złożenie wniosku w praktyce? Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony.

Nawet jeśli przyszły emeryt ma zgromadzone wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskania świadczenia, i tak nie może być pewny, że od razu otrzyma pierwszą wypłatę.

Ponad 300 tys. osób jeszcze w tym roku może się starać o przyznanie emerytur w obniżonym wieku. Eksperci ostrzegają, że nie dostaną świadczenia od ręki. – Czas oczekiwania zależy od tego, jak dobrze się przygotują do złożenia wniosku – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS. – Istotne jest wcześniejsze odszukanie dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość zarobków będących podstawą do wyliczenia emerytury. Taki obowiązek spoczywa na wszystkich zainteresowanych zakończeniem aktywności zawodowej. Bez względu na wiek – dodaje.

Dlaczego jest to takie ważne? ZUS wydaje decyzję w sprawie emerytury na zgłoszony po raz pierwszy wniosek ubezpieczonego w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Zasada ta została zapisana w art. 118 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.). Ostatnią okolicznością niezbędną do wydania decyzji jest np. dzień osiągnięcia wieku emerytalnego lub dzień zakończenia postępowania wyjaśniającego z ubezpieczonym lub płatnikiem składek.

Polecamy: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

– Jeśli składający wniosek o przyznanie emerytury myśli, że świadczenie uzyska za 30 dni, może go spotkać przykra niespodzianka – ostrzega Andrzej Radzisław, radca prawny z Kancelarii Prawnej LexConsulting. – Tym bardziej że w przypadku zwrócenia się do zainteresowanego o uzupełnienie dokumentów termin ten nie biegnie. Jeśli do tego nałożymy natłok wniosków związanych z obniżeniem wieku emerytalnego, oczekiwanie na emeryturę może trwać nawet sześć miesięcy – dodaje.

Centrala ZUS uspokaja, że jeżeli zakład nie dokona wypłaty emerytury lub jej wyrównania w określonym ustawowo terminie, jest zobowiązany do wypłaty odsetek ustawowych za opóźnienie. Nie dotyczy to przypadku, w którym zakład nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie w wypłaceniu świadczenia (art. 85 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Obniżanie kapitału

– Mamy sygnały z całej Polski, że ZUS przed przyznaniem emerytury raz jeszcze sprawdza dokumenty – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek rady nadzorczej ZUS.

Zakład potwierdza, że rozpatrując wniosek o przyznanie tego świadczenia, weryfikuje wszystkie dokumenty, które są w jego posiadaniu, złożone zarówno do wyliczenia kapitału początkowego, jak i do emerytury. Co więcej, ZUS ma prawo do podważania już prawomocnych decyzji o ustaleniu kapitału początkowego, który jeszcze nie został doliczony do emerytury. O tym, że może to spowodować obniżenie wysokości już wcześniej policzonego kapitału początkowego, przekonała się ubezpieczona, która w ubiegłym roku ubiegała się o emeryturę (wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 31 maja 2016 r., sygn. akt III AUa 116/16). I właśnie dlatego, by uniknąć obniżenia już wyliczonego kapitału, coraz więcej osób szuka w archiwach przechowujących dokumentację pracowniczą poświadczeń o wysokości zarobków.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

– Dzieje się tak dlatego, że niektóre stare dokumenty wydawane przez pracodawców nie mają obecnie wymaganych pieczątek imiennych. Kwestionowane są także wpisy w legitymacjach ubezpieczeniowych potwierdzające wysokość zarobków. A konieczność zdobycia potwierdzenia powoduje, że termin oczekiwania na emeryturę ulega wydłużeniu – podkreśla Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.


Emerytura zaliczkowa

Organy rentowe, wydając decyzję o przyznaniu emerytury, ustalają jednocześnie jej wysokość.

– Każdy z emerytów liczy na otrzymanie maksymalnego świadczenia. Czasami jednak zamiast pełnej kwoty zainteresowany otrzymuje emeryturę zaliczkową. A na kolejną decyzję przyznającą świadczenie w pełnej wysokości trzeba czekać – zauważa Andrzej Strębski.

Sami emeryci twierdzą, że mając do wyboru emeryturę zaliczkową albo brak jakiegokolwiek świadczenia, pierwsze rozwiązanie uznają za lepsze.

Sprawa nie jest jednak prosta.

– Nie można złożyć wniosku o przyznanie takiego świadczenia. W praktyce wygląda to tak, że to ZUS decyduje o wypłacie zaliczkowej emerytury w zależności od tego, jakie dokumenty złożył sam zainteresowany – twierdzi Andrzej Radzisław.

Jak sprawę tłumaczy sam ubezpieczyciel? Oddziały ZUS ustalają prawo do świadczenia oraz jego wysokość w kwocie zaliczkowej w razie prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Ale tylko wówczas, jeśli nie ma ono wpływu na prawo do emerytury. Tak może się zdarzyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień od płatnika składek. Podobnie może być w sytuacji, gdy nie wszystkie składki emerytalne wpłynęły na konto, osoba zainteresowana bowiem złożyła wniosek o emeryturę we wrześniu, a składki za ten miesiąc zostaną zapisane na koncie dopiero w październiku. – Ostateczna wysokość świadczenia jest obliczana niezwłocznie po zakończeniu postępowania wyjaśniającego – tłumaczy Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.

Także oszczędzający w OFE muszą się liczyć z tym, że od razu nie dostaną całej emerytury. – W takiej sytuacji znalazła się moja klientka. ZUS przyznał jej emeryturę zaliczkową, bowiem przekonywał, że musi jeszcze sprawdzić dane z OFE. I okazało się, zainteresowana miała oddać 3,5 tys. zł. Był to ewidentny błąd pracownika, sprawa trafiła do sądu i ZUS przegrał. Ale to pokazuje, że emerytura zaliczkowa może być policzona błędnie – zauważa radca prawny Radosz Pawlikowski z Wrocławia. ⒸⓅ

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.