| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 roku

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 roku

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach przewiduje ujednolicenie procedury ubiegania się przez cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w Polsce. Przewiduje się, że zmiany będą obowiązywały od 2018 roku.

Rząd przedstawił propozycje dotyczące polskiej polityki migracyjnej – cudzoziemcy będą mogli łatwiej podjąć pracę i szybciej uzyskać pobyt stały. Z uwagi na coraz częściej pojawiający się problem niedoboru pracowników oraz pesymistyczne prognozy demograficzne Pracodawcy RP popierają wprowadzenie zmian prawnych, które będą sprzyjały zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce.

Polityka migracyjna nastawiona będzie głównie na Ukraińców, bowiem to oni najczęściej przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy. Ułatwiony dostęp do naszego rynku pracy zyskają osoby młode – do 35 r. życia i posiadające pożądane kwalifikacje. Ma zostać także stworzona mapa potrzeb ryku pracy obrazująca, jakich pracowników w poszczególnych regionach kraju brakuje. Takie rozwiązania stanowią odpowiedź na oczekiwania polskich pracodawców, którzy w coraz większym stopniu zainteresowani są zatrudnianiem obcokrajowców.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Dobrze, że w przygotowanie nowej polityki migracyjnej zostały zaangażowane trzy resorty: rozwoju, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz spraw wewnętrznych, które dotychczas prezentowały różne, niekiedy sprzeczne, koncepcje w tym zakresie. Teraz w ramach specjalnie powołanego zespołu ministerstwa te będą musiały wspólnie wypracować nowe rozwiązania. Jest to jak najbardziej uzasadnione, bowiem planowane zmiany powinny być spójne i kompleksowe. Liczymy jednak na to, że ostateczny kształt planowanej regulacji zostanie wprowadzony w porozumieniu z pracodawcami.

Popieramy także uwzględnienie w większym stopniu polityki migracyjnej w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategia stanowi o konieczności prowadzenia aktywnej i odpowiedzialnej polityki imigracyjnej, ukierunkowanej na potrzeby rynku pracy i polskich przedsiębiorców, a pozwalającej jednocześnie unikać zaniżania standardów w obszarze zatrudnienia. Pozytywnie oceniamy również decyzję o utrzymaniu uproszczonej procedury oświadczeniowej zamiast płatnych zezwoleń. Oznacza to, że dotychczasowe zasady będą obowiązywały do 2018 r.

Cieszymy się, że polski rząd w końcu dostrzegł w cudzoziemcach szansę zamiast zagrożenia i zamierza podjąć odpowiednie kroki w kierunku zachęcenia ich do podejmowania pracy oraz osiedlania się w naszym kraju.

Zobacz serwis: Urlopy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »