reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Bezrobocie w listopadzie 2016 r.

Bezrobocie w listopadzie 2016 r.

Bezrobocie rejestrowane w listopadzie 2016 roku wyniosło 8,2 proc. W urzędach pracy na koniec listopada br. było 109,3 tys. ofert pracy - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 8,2%. To o 1,4 punktu procentowego mniej niż w listopadzie ub. roku. Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w listopadzie nie był tak niski począwszy od 1991 roku.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wg szacunków MRPiPS wyniosła w listopadzie br. 8,2% i w porównaniu do października br. nie uległa zmianie. W analogicznym okresie ubiegłego roku (listopad 2015 – październik 2015) natężenie bezrobocia również nie zmieniło się i wynosiło 9,6%.

Polecamy produkt: Wielka Księga Prawa Pracy

- Sytuacja na rynku pracy jest na tyle dobra, że mimo zakończenia prac sezonowych, co zwykle powoduje wzrost stopy bezrobocia, utrzymała się ona na poziome z października – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Najniższa stopa bezrobocia występuje w województwie wielkopolskim (5,0%), a najwyższa w województwie warmińsko - mazurskim (13,9%).

- Dobrą informacja jest spadek bezrobocia wśród osób młodych i powyżej 50. roku życia – dodał wiceminister Stanisław Szwed. – Problemem są długotrwale bezrobotni. Dlatego w przyszłym roku znaczną część środków na aktywizację przeznaczymy właśnie na pomoc tej grupie. 

Liczba bezrobotnych na koniec listopada br. wyniosła ponad 1,3 mln osób. Spadek liczby bezrobotnych w listopadzie br. miał miejsce w 4 województwach: łódzkim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Najsilniej (procentowo) bezrobocie spadło w województwie łódzkim, o 1,1% (o 1,0 tys. osób).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w listopadzie 2016 wyniosła 109,3 tys.

- Rozpoczynaliśmy rok ze stopą bezrobocia 10,2 proc. w styczniu, kończymy z niższą o 2 pkt proc. Wyzwaniem obecnie są dobre miejsca pracy: trwałe i odpowiednio płatne – podsumowała minister Rafalska.

Minister zwróciła także uwagę, że wskaźnik aktywności zawodowej, wynoszący 56,3 proc., rośnie szybciej wśród kobiet, niż mężczyzn. – Zadaje to kłam twierdzeniom o dezaktywizacyjnym działaniu programu „Rodzina 500 plus” – mówiła minister Rafalska.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama