REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zniesienie obowiązkowych stawek minimalnych dla rzeczników patentowych

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska wszczyna postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom wypływającym z dyrektywy usługowej. KE zwraca się do Polski o zniesienie obowiązkowych stawek minimalnych dla rzeczników patentowych.

Komisja Europejska wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom przeciwko Austrii, Cyprowi, Malcie, Niemcom, Polsce i Hiszpanii. Przepisy w tych krajach zawierają nadmierne lub nieuzasadnione przeszkody w dziedzinie usług świadczonych przez przedstawicieli wolnych zawodów. Komisja uważa, że wymogi nałożone na niektórych usługodawców w tych państwach członkowskich są sprzeczne z dyrektywą usługową.

REKLAMA

Autopromocja

Elżbieta Bieńkowska, europejska komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, powiedziała: „Swoboda świadczenia usług jest jedną z podstawowych zasad jednolitego rynku. W niektórych państwach członkowskich nadal istnieją bariery uniemożliwiające firmom i indywidualnym usługodawcom swobodne świadczenie usług w całej UE. Są to ograniczenia dotyczące formy prawnej i struktury własnościowej, kwalifikacji zawodowych lub stawek minimalnych. Dzisiaj nie chodzi tylko o żółtą kartkę. Chciałabym, żeby to ostrzeżenie zostało potraktowane jako szansa: dynamiczny jednolity rynek profesjonalnych usług prowadzi do bardziej konkurencyjnej gospodarki europejskiej, która niesie korzyści dla nas wszystkich.”

Nadmierne wymogi dotyczące struktury własnościowej — takie jak wymóg, by przedstawiciele wolnych zwodów mieli 100 proc. praw głosu i kapitału w spółce, lub żeby miała ona siedzibę w danym państwie — mogą utrudniać tworzenie oddziałów i transgraniczne świadczenie usług w tych państwach członkowskich. Obowiązkowe stawki minimalne nie są konieczne, aby zapewnić wysoką jakość usług świadczonych przez krajowych i zagranicznych usługodawców. Pozbawiają one konsumentów dostępu do bardziej konkurencyjnych cen usług.

Rekomendowany produkt: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

REKLAMA

Komisja zwraca się zatem do tych państw członkowskich o dostosowanie swoich przepisów dotyczących wymogów struktury udziałowej i zakazu świadczenia usług interdyscyplinarnych (dla architektów i inżynierów w Austrii, na Cyprze i Malcie oraz dla rzeczników patentowych w Austrii), jak również zniesienie obowiązkowych stawek minimalnych (dla procuradores, tj. zastępców procesowych w Hiszpanii, architektów, inżynierów i doradców podatkowych w Niemczech, rzeczników patentowych w Polsce oraz weterynarzy w Austrii). Komisja jest również zaniepokojona przepisami prawnymi w Hiszpanii, zgodnie z którymi niektórych rodzajów usług procuradores nie można łączyć z usługami świadczonymi przez prawników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wezwanie do usunięcia uchybienia jest pierwszym etapem postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i stanowi oficjalne wezwanie do udzielenia informacji. Państwa członkowskie mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na argumenty przedłożone przez Komisję.

Zadaj pytanie na FORUM

Kontekst

W art. 15 dyrektywy 2006/123/WE dotyczącej usług na rynku wewnętrznym („dyrektywy usługowej”) podano wykaz wymogów nakładanych na usługodawców, który obejmuje m.in. formę prawną, strukturę własnościową i stawki. Nie ma ścisłego zakazu dotyczącego tych wymogów, ale Trybunał Sprawiedliwości UE uznał je za przeszkody w tworzeniu jednolitego rynku usług. Wymogi można stosować, jeżeli są niedyskryminacyjne, uzasadnione nadrzędnym interesem publicznym i proporcjonalne, tj. nie można zastosować mniej restrykcyjnych środków. W ramach transpozycji dyrektywy usługowej państwa członkowskie były zobowiązane do skontrolowania i oceny wymogów pod kątem spełnienia powyższych trzech warunków.

W 2013 r. Komisja przeprowadziła wzajemną ocenę wymogów dotyczących formy prawnej, struktury własnościowej i stawek na mocy dyrektywy usługowej, z której wynika, że warunkiem utrzymania tych wymogów jest ich niedyskryminacyjność, konieczność i proporcjonalność oraz że sześć państw członkowskich wprowadza nieuzasadnione przeszkody w dostępie nowych osób do rynku usług wolnych zawodów.

Wzajemna ocena została dołączona do komunikatu Komisji dotyczącego oceny krajowych regulacji w zakresie dostępu do zawodów.

Nadmierne ograniczenia w usługach świadczonych w ramach wolnych zawodów w Austrii, Niemczech i Hiszpanii zostały odnotowane w 2014 r. w zaleceniach dla poszczególnych państw członkowskich.

Informacje na temat pakietu decyzji w sprawie uchybienia zobowiązaniom można znaleźć w dokumencie MEMO/15/5162.

Ogólne informacje na temat postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego zawiera MEMO/12/12.

Więcej informacji na temat postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego: http://ec.europa.eu/atwork/applying-eu-law/index_pl.htm

IP/15/5199

Zawody regulowane w Polsce i UE

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA