reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Mniej danych przy składaniu wniosku o zasiłek

Mniej danych przy składaniu wniosku o zasiłek

Mniej danych osobowych będzie zbieranych przy składaniu wniosku o zasiłek przez internet. Projekt ustawy mającej umożliwić składanie wniosków o świadczenia socjalne przez internet ma na celu odciążenie osób ubiegających się o te świadczenia.

Projekt zmian dot. składania wniosków o zasiłki przez internet

Pracownik socjalny nie zajrzy na konto bankowe osoby uprawnionej do świadczeń, a zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie będzie miał dostępu do informacji o sytuacji mieszkaniowej osoby starającej się o orzeczenie - zdecydowało MPiPS.

Resort pracy i polityki społecznej wprowadził zmiany do projektu ustawy, która umożliwić ma składanie wniosków o świadczenia socjalne przez internet.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Obejmuje on również m.in. zmiany w ustawach: o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, o pomocy społecznej, w Prawie o ruchu drogowym.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Cel zmian

Jak podkreśla MPiPS, zmiany mają m.in. usprawnić proces składania wniosków i przyznawania różnego rodzaju świadczeń. W tym celu wprowadzona ma zostać np. możliwość składania dokumentów przez internet oraz wymiany informacji pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w ten proces drogą elektroniczną; urzędnicy będą też mogli samodzielnie pozyskiwać informacje z różnego rodzaju rejestrów. Ma to odciążyć osoby wnioskujące o świadczenia socjalne, ponieważ nie będą musiały starać się o szereg zaświadczeń z różnych instytucji. Zmiany umożliwią m.in. funkcjonowanie portalu „Emp@tia - Platforma komunikacyjna obszaru Zabezpieczenia Społecznego".

Krytyka zmian - szeroki dostęp do danych osobowych

Projekt krytykowany był m.in. przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych oraz Fundację Panoptykon, którzy wskazywali, że umożliwiając szeroki dostęp do danych osobowych, również wrażliwych, nie zapewnia on odpowiednich gwarancji ochrony prywatności.

W piśmie skierowanym do sekretarza Komitetu Stałego Rady Ministrów MPiPS poinformowało, że po konsultacjach pewne zapisy w projekcie zostały zmienione, co wynika właśnie z szeregu krytycznych uwag zgłoszonych m.in. przez GIODO oraz organizacje pozarządowe. Jak wyjaśnia resort, w nowej wersji projektu ograniczono zakres danych - w stosunku do planowanych w założeniach - które będą gromadzone w centralnym rejestrze i udostępniane innym podmiotom zaangażowanym w proces przyznawania świadczeń.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zmieniono m.in. zakres danych, jakie mają być udostępniane Powiatowym Zespołom ds. Orzekania o Niepełnosprawności. MPiPS tłumaczy, że informacje o stanie zdrowia osoby uprawnionej bądź ubiegającej się o świadczenia, którymi dysponuje pomoc społeczna, to subiektywne dane pozyskane w trakcie wywiadu, nieużyteczne dla postępowania o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Dane te nie będą zbierane w rejestrze. Również informacje o sytuacji mieszkaniowej nie są niezbędne do wydania orzeczenia o niepełnosprawności, w związku z czym nie ma potrzeby ich przekazywania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama