Porozumienie w sprawie Rady Dialogu Społecznego
REKLAMA
REKLAMA
Szefowie organizacji pracodawców, związków zawodowych i minister pracy, w czasie wyjazdowego spotkania w Dobieszkowie pod Łodzią, doszli do porozumienia i uzgodnili projekt nowej ustawy o dialogu społecznym. Konfederacja Lewiatan ma nadzieję, że zostanie ona uchwalona jeszcze w pierwszej połowie roku i w ten sposób rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego.
REKLAMA
Partnerzy społeczni uzgodnili projekt ustawy regulujący funkcjonowanie instytucji dialogu społecznego na szczeblu krajowym i regionalnym. W miejsce Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych powstanie Rada Dialogu Społecznego . Najważniejszą zmianą będzie poszerzenie kompetencji Rady Dialogu Społecznego, a szczególnie partnerów społecznych. Oprócz ustawy wypracowano również projekt regulaminu Rady.
- Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia. Ten kompromis jest w interesie pracowników, pracodawców i rządu. Teraz czekamy na jak najszybsze powołanie nowej platformy dialogu społecznego i powrót do efektywnego dialogu. Choć zdaję sobie sprawę, że najlepsze nawet zapisy ustawowe, bez otwartości, zaufania i dobrych praktyk, nie przesądzą o ostatecznym wyniku - mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
W ciągu dwóch tygodni władze każdej z organizacji wyrażą ostateczne stanowisko dotyczące projektu ustawy. Minister Pracy i Polityki Społecznej przedstawi zaś efekty wspólnych uzgodnień na jednym z najbliższych posiedzeń rządu.
Wszystkie organizacje pracodawców, związków zawodowych i strona rządowa zobowiązują się do niezwłocznego podjęcia rozmów na temat kompetencji, które dotychczas przysługiwały Trójstronnej Komisji, a wynikały z innych ustaw, np. regulujących wysokość płacy minimalnej, waloryzację emerytur i rent oraz warunki udzielania pomocy społecznej.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA