Projekt o Radzie Dialogu Społecznego - konsultacje społeczne
REKLAMA
REKLAMA
Resort pracy przeprowadzi konsultacje społeczne projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, gdy będzie gotowe uzasadnienie do niego i wymagane dokumenty, m.in. ocena skutków regulacji - zapewnił w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA
Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł pracujących nad projektem uzasadnienie może być gotowe jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi.
Kilka dni temu działające przy Fundacji Batorego Obywatelskie Forum Legislacji, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, prawnicy oraz naukowcy, skierowało do ministra Kosiniaka-Kamysza list otwarty w tej sprawie, pytając m.in. o powód nieujawniania treści projektu ustawy. Eksperci Forum zapytali także szefa MPiPS, czy i kiedy projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym.
Zobacz produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
Kosiniak tłumaczył w środę na konferencji prasowej, że obawy Fundacji i organizacji pozarządowych są nieuzasadnione. Przypomniał, że resort otrzymał tekst projektu od związków zawodowych i organizacji pracodawców i wspólnie z tymi organizacjami pracował dla osiągnięcia porozumienia nad tekstem, który jeszcze formalnie nie był pełnym projektem ustawy.
"To były prace nad projektem, on nie był jeszcze uzupełniony o uzasadnienie, nie było oceny skutków regulacji, więc brakowało kilku elementów dających szanse na publiczną prezentację i też publiczny dialog" - tłumaczył.
"Debatę, w tym zakresie, w szerszym gronie, nie już tylko tych, którzy byli inicjatorami tych zmian ustawowych" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
"Zgłosiłem ten projekt do zespołu programującego prace rządu, mam nadzieję, ze szybko zostanie podjęta decyzja, tak, aby ten projekt już pełny - z uzasadnieniem, z oceną skutków regulacji, tak, jak to wymaga staranność legislacyjna ujrzał światło dzienne. Mam nadzieję, że się to stanie w najbliższych dniach" - zaznaczył. W jego ocenie jest szansa, by jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi ustawa weszła w życie.
Porozmawiaj o tym na FORUM
REKLAMA
Przypomniał, że związki od czerwca 2013 r. nie uczestniczyły w pracach Komisji Trójstronnej, a dotychczasowy przebieg prac nad treścią projektu daje szansę na powrót do dialogu społecznego w Polsce. "Szczególnie cieszy akceptacja ze strony wszystkich związków zawodowych, bo to niewątpliwie daje szanse na odbudowę ustawowego dialogu społecznego w Polsce" - powiedział.
Fundacja i koalicja organizacji pozarządowych uważają, że prace nad kluczową ustawą o dialogu społecznym są prowadzone niejawnie i w wąskim gronie grup interesów, co szkodzi polskiemu rynkowi pracy i utrwala anachroniczną strukturę dialogu społecznego. Obywatele nie widzieli tego projektu i nie jest to normalny tryb prac legislacyjnych - podkreślała Fundacja.
Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy prezentowano na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r. Związki zawodowe przygotowały go, gdy w czerwcu 2013 r. zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej, uznając, że dialog w Komisji jest pozorowany, a rząd nie bierze pod uwagę ich postulatów. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony przez związki i pracodawców rządowi.
Uzgodniony trójstronnie projekt parafowali szefowie organizacji związkowych i pracodawców oraz minister pracy. Zatwierdziła go już część władz statutowych organizacji pracujących nad projektem - NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców.
Przygotowywany projekt ustawy zakłada m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat