reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt o Radzie Dialogu Społecznego - konsultacje społeczne

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego - konsultacje społeczne

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego przejdzie konsultacje społeczne. Regulacja wprowadza nową instytucję w miejsce Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych.

Resort pracy przeprowadzi konsultacje społeczne projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, gdy będzie gotowe uzasadnienie do niego i wymagane dokumenty, m.in. ocena skutków regulacji - zapewnił w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł pracujących nad projektem uzasadnienie może być gotowe jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi.

Kilka dni temu działające przy Fundacji Batorego Obywatelskie Forum Legislacji, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, prawnicy oraz naukowcy, skierowało do ministra Kosiniaka-Kamysza list otwarty w tej sprawie, pytając m.in. o powód nieujawniania treści projektu ustawy. Eksperci Forum zapytali także szefa MPiPS, czy i kiedy projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Zobacz produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kosiniak tłumaczył w środę na konferencji prasowej, że obawy Fundacji i organizacji pozarządowych są nieuzasadnione. Przypomniał, że resort otrzymał tekst projektu od związków zawodowych i organizacji pracodawców i wspólnie z tymi organizacjami pracował dla osiągnięcia porozumienia nad tekstem, który jeszcze formalnie nie był pełnym projektem ustawy.

"To były prace nad projektem, on nie był jeszcze uzupełniony o uzasadnienie, nie było oceny skutków regulacji, więc brakowało kilku elementów dających szanse na publiczną prezentację i też publiczny dialog" - tłumaczył.

"Debatę, w tym zakresie, w szerszym gronie, nie już tylko tych, którzy byli inicjatorami tych zmian ustawowych" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Zgłosiłem ten projekt do zespołu programującego prace rządu, mam nadzieję, ze szybko zostanie podjęta decyzja, tak, aby ten projekt już pełny - z uzasadnieniem, z oceną skutków regulacji, tak, jak to wymaga staranność legislacyjna ujrzał światło dzienne. Mam nadzieję, że się to stanie w najbliższych dniach" - zaznaczył. W jego ocenie jest szansa, by jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi ustawa weszła w życie.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Przypomniał, że związki od czerwca 2013 r. nie uczestniczyły w pracach Komisji Trójstronnej, a dotychczasowy przebieg prac nad treścią projektu daje szansę na powrót do dialogu społecznego w Polsce. "Szczególnie cieszy akceptacja ze strony wszystkich związków zawodowych, bo to niewątpliwie daje szanse na odbudowę ustawowego dialogu społecznego w Polsce" - powiedział.

Fundacja i koalicja organizacji pozarządowych uważają, że prace nad kluczową ustawą o dialogu społecznym są prowadzone niejawnie i w wąskim gronie grup interesów, co szkodzi polskiemu rynkowi pracy i utrwala anachroniczną strukturę dialogu społecznego. Obywatele nie widzieli tego projektu i nie jest to normalny tryb prac legislacyjnych - podkreślała Fundacja.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rakoczy, Wroński Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

www.rakoczy.com.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama