REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego - konsultacje społeczne

REKLAMA

REKLAMA

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego przejdzie konsultacje społeczne. Regulacja wprowadza nową instytucję w miejsce Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych.

Resort pracy przeprowadzi konsultacje społeczne projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, gdy będzie gotowe uzasadnienie do niego i wymagane dokumenty, m.in. ocena skutków regulacji - zapewnił w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Autopromocja

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł pracujących nad projektem uzasadnienie może być gotowe jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi.

Kilka dni temu działające przy Fundacji Batorego Obywatelskie Forum Legislacji, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, prawnicy oraz naukowcy, skierowało do ministra Kosiniaka-Kamysza list otwarty w tej sprawie, pytając m.in. o powód nieujawniania treści projektu ustawy. Eksperci Forum zapytali także szefa MPiPS, czy i kiedy projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Zobacz produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kosiniak tłumaczył w środę na konferencji prasowej, że obawy Fundacji i organizacji pozarządowych są nieuzasadnione. Przypomniał, że resort otrzymał tekst projektu od związków zawodowych i organizacji pracodawców i wspólnie z tymi organizacjami pracował dla osiągnięcia porozumienia nad tekstem, który jeszcze formalnie nie był pełnym projektem ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To były prace nad projektem, on nie był jeszcze uzupełniony o uzasadnienie, nie było oceny skutków regulacji, więc brakowało kilku elementów dających szanse na publiczną prezentację i też publiczny dialog" - tłumaczył.

"Debatę, w tym zakresie, w szerszym gronie, nie już tylko tych, którzy byli inicjatorami tych zmian ustawowych" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Zgłosiłem ten projekt do zespołu programującego prace rządu, mam nadzieję, ze szybko zostanie podjęta decyzja, tak, aby ten projekt już pełny - z uzasadnieniem, z oceną skutków regulacji, tak, jak to wymaga staranność legislacyjna ujrzał światło dzienne. Mam nadzieję, że się to stanie w najbliższych dniach" - zaznaczył. W jego ocenie jest szansa, by jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi ustawa weszła w życie.

Porozmawiaj o tym na FORUM

REKLAMA

Przypomniał, że związki od czerwca 2013 r. nie uczestniczyły w pracach Komisji Trójstronnej, a dotychczasowy przebieg prac nad treścią projektu daje szansę na powrót do dialogu społecznego w Polsce. "Szczególnie cieszy akceptacja ze strony wszystkich związków zawodowych, bo to niewątpliwie daje szanse na odbudowę ustawowego dialogu społecznego w Polsce" - powiedział.

Fundacja i koalicja organizacji pozarządowych uważają, że prace nad kluczową ustawą o dialogu społecznym są prowadzone niejawnie i w wąskim gronie grup interesów, co szkodzi polskiemu rynkowi pracy i utrwala anachroniczną strukturę dialogu społecznego. Obywatele nie widzieli tego projektu i nie jest to normalny tryb prac legislacyjnych - podkreślała Fundacja.

Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy prezentowano na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r. Związki zawodowe przygotowały go, gdy w czerwcu 2013 r. zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej, uznając, że dialog w Komisji jest pozorowany, a rząd nie bierze pod uwagę ich postulatów. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony przez związki i pracodawców rządowi.

Uzgodniony trójstronnie projekt parafowali szefowie organizacji związkowych i pracodawców oraz minister pracy. Zatwierdziła go już część władz statutowych organizacji pracujących nad projektem - NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców.

Przygotowywany projekt ustawy zakłada m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

Porozumienie w sprawie Rady Dialogu Społecznego

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA