REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego - konsultacje społeczne

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego przejdzie konsultacje społeczne. Regulacja wprowadza nową instytucję w miejsce Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych.

Resort pracy przeprowadzi konsultacje społeczne projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, gdy będzie gotowe uzasadnienie do niego i wymagane dokumenty, m.in. ocena skutków regulacji - zapewnił w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Autopromocja

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł pracujących nad projektem uzasadnienie może być gotowe jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi.

Kilka dni temu działające przy Fundacji Batorego Obywatelskie Forum Legislacji, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, prawnicy oraz naukowcy, skierowało do ministra Kosiniaka-Kamysza list otwarty w tej sprawie, pytając m.in. o powód nieujawniania treści projektu ustawy. Eksperci Forum zapytali także szefa MPiPS, czy i kiedy projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Zobacz produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kosiniak tłumaczył w środę na konferencji prasowej, że obawy Fundacji i organizacji pozarządowych są nieuzasadnione. Przypomniał, że resort otrzymał tekst projektu od związków zawodowych i organizacji pracodawców i wspólnie z tymi organizacjami pracował dla osiągnięcia porozumienia nad tekstem, który jeszcze formalnie nie był pełnym projektem ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To były prace nad projektem, on nie był jeszcze uzupełniony o uzasadnienie, nie było oceny skutków regulacji, więc brakowało kilku elementów dających szanse na publiczną prezentację i też publiczny dialog" - tłumaczył.

"Debatę, w tym zakresie, w szerszym gronie, nie już tylko tych, którzy byli inicjatorami tych zmian ustawowych" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Zgłosiłem ten projekt do zespołu programującego prace rządu, mam nadzieję, ze szybko zostanie podjęta decyzja, tak, aby ten projekt już pełny - z uzasadnieniem, z oceną skutków regulacji, tak, jak to wymaga staranność legislacyjna ujrzał światło dzienne. Mam nadzieję, że się to stanie w najbliższych dniach" - zaznaczył. W jego ocenie jest szansa, by jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi ustawa weszła w życie.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Przypomniał, że związki od czerwca 2013 r. nie uczestniczyły w pracach Komisji Trójstronnej, a dotychczasowy przebieg prac nad treścią projektu daje szansę na powrót do dialogu społecznego w Polsce. "Szczególnie cieszy akceptacja ze strony wszystkich związków zawodowych, bo to niewątpliwie daje szanse na odbudowę ustawowego dialogu społecznego w Polsce" - powiedział.

Fundacja i koalicja organizacji pozarządowych uważają, że prace nad kluczową ustawą o dialogu społecznym są prowadzone niejawnie i w wąskim gronie grup interesów, co szkodzi polskiemu rynkowi pracy i utrwala anachroniczną strukturę dialogu społecznego. Obywatele nie widzieli tego projektu i nie jest to normalny tryb prac legislacyjnych - podkreślała Fundacja.

Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy prezentowano na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r. Związki zawodowe przygotowały go, gdy w czerwcu 2013 r. zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej, uznając, że dialog w Komisji jest pozorowany, a rząd nie bierze pod uwagę ich postulatów. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony przez związki i pracodawców rządowi.

Uzgodniony trójstronnie projekt parafowali szefowie organizacji związkowych i pracodawców oraz minister pracy. Zatwierdziła go już część władz statutowych organizacji pracujących nad projektem - NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców.

Przygotowywany projekt ustawy zakłada m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

Porozumienie w sprawie Rady Dialogu Społecznego

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA