REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana pracy raz na 2 lata

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana pracy raz na 2 lata - taka tendencja uwidacznia się aktualnie w Polsce. Pracownicy decydują się na odejście od dotychczasowego pracodawcy znacznie częściej niż pokolenie ich rodziców, którzy często całe życie pracowali w jednej firmie.

Jak wynika z badania agencji pracy tymczasowej GP People prawie połowa ankietowanych przez nią respondentów zmienia pracę minimum raz na dwa lata. To zdecydowanie częściej niż robiło to pokolenie naszych rodziców, którzy nierzadko w jednej firmie pracowali całe życie. Dla 59% badanych najważniejszym czynnikiem przy decydowaniu o podjęciu nowego zatrudnienia jest atrakcyjne wynagrodzenie, ale zaraz po nim wskazują oni reputację firmy.

Autopromocja

Wyniki najnowszej ankiety przeprowadzonej przez ogólnopolską agencję rekrutacyjną GP People pozwalają wysnuć wniosek, że obecnie Polacy dużo bardziej świadomie zarządzają swoją karierą niż kiedyś. Przyczyną może być zmiana stylu życia społeczeństwa, lecz również gwałtowny rozwój i przemiany zachodzące w obrębie rynku pracy. Prawie połowa, bo aż 49% ankietowanych, zmienia zatrudnienie częściej niż raz na dwa lata, co pokazuje, że coraz chętniej zdobywamy nowe kwalifikacje zawodowe, nie boimy się też zmian.

– Oczywiście nawet dziś zdarzają się przypadki, że w jednej firmie ktoś pracuje 15-20 lat, jednak coraz częściej możemy zaobserwować rotację i to na wszystkich stanowiskach, zarówno tych mniej, jak i bardziej prestiżowych. Rynek pracy się zmienia i teraz normą staje się to, że to pracodawca zabiega o uwagę i aprobatę pracowników, a nie na odwrót – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk z agencji pracy GP People.

Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie

Nie boimy się też dziś rezygnować z pracy czy zmieniać tej, która nas nie zadowala, bo jak pokazuje ankieta znalezienie nowego stanowiska zajmuje 41% respondentów tylko około miesiąca. Dla większości odpowiadających najważniejszym powodem, dla którego decydują się na podjęcie nowego zatrudnienia, są kwestie finansowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak nie jest to jedyny czynnik, bo ważna jest także reputacja firmy, do której decydują się aplikować (wskazało ją 18% ankietowanych) oraz możliwość rozpoczęcia pracy „od zaraz” (11%). Coraz częściej też przy poszukiwaniach korzystamy z pomocy agencji rekrutacyjnych. 20% zapytanych robi to regularnie, argumentując to tym, że dysponują one dużą liczbą ofert (51%) czy współpracują ze sprawdzonymi pracodawcami (28%). Inni decydują się na takie profesjonalne wsparcie, bo uważają, że ciężko znaleźć im pracę samem (17%) lub zależy im na elastycznym czasie zatrudnienia (4%).

Kwestionariusz GP People pokazuje, że Polacy zupełnie inaczej i bardziej świadomie traktują swoją karierę zawodową niż kiedyś. Poszukiwanie pracy zajmuje nam mniej czasu, dlatego nie boimy się jej zmieniać i robimy to stosunkowo często.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Źródło: GP People

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA