Zmiana pracy raz na 2 lata
REKLAMA
REKLAMA
Jak wynika z badania agencji pracy tymczasowej GP People prawie połowa ankietowanych przez nią respondentów zmienia pracę minimum raz na dwa lata. To zdecydowanie częściej niż robiło to pokolenie naszych rodziców, którzy nierzadko w jednej firmie pracowali całe życie. Dla 59% badanych najważniejszym czynnikiem przy decydowaniu o podjęciu nowego zatrudnienia jest atrakcyjne wynagrodzenie, ale zaraz po nim wskazują oni reputację firmy.
REKLAMA
Wyniki najnowszej ankiety przeprowadzonej przez ogólnopolską agencję rekrutacyjną GP People pozwalają wysnuć wniosek, że obecnie Polacy dużo bardziej świadomie zarządzają swoją karierą niż kiedyś. Przyczyną może być zmiana stylu życia społeczeństwa, lecz również gwałtowny rozwój i przemiany zachodzące w obrębie rynku pracy. Prawie połowa, bo aż 49% ankietowanych, zmienia zatrudnienie częściej niż raz na dwa lata, co pokazuje, że coraz chętniej zdobywamy nowe kwalifikacje zawodowe, nie boimy się też zmian.
– Oczywiście nawet dziś zdarzają się przypadki, że w jednej firmie ktoś pracuje 15-20 lat, jednak coraz częściej możemy zaobserwować rotację i to na wszystkich stanowiskach, zarówno tych mniej, jak i bardziej prestiżowych. Rynek pracy się zmienia i teraz normą staje się to, że to pracodawca zabiega o uwagę i aprobatę pracowników, a nie na odwrót – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk z agencji pracy GP People.
Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie
REKLAMA
Nie boimy się też dziś rezygnować z pracy czy zmieniać tej, która nas nie zadowala, bo jak pokazuje ankieta znalezienie nowego stanowiska zajmuje 41% respondentów tylko około miesiąca. Dla większości odpowiadających najważniejszym powodem, dla którego decydują się na podjęcie nowego zatrudnienia, są kwestie finansowe.
Jednak nie jest to jedyny czynnik, bo ważna jest także reputacja firmy, do której decydują się aplikować (wskazało ją 18% ankietowanych) oraz możliwość rozpoczęcia pracy „od zaraz” (11%). Coraz częściej też przy poszukiwaniach korzystamy z pomocy agencji rekrutacyjnych. 20% zapytanych robi to regularnie, argumentując to tym, że dysponują one dużą liczbą ofert (51%) czy współpracują ze sprawdzonymi pracodawcami (28%). Inni decydują się na takie profesjonalne wsparcie, bo uważają, że ciężko znaleźć im pracę samem (17%) lub zależy im na elastycznym czasie zatrudnienia (4%).
Kwestionariusz GP People pokazuje, że Polacy zupełnie inaczej i bardziej świadomie traktują swoją karierę zawodową niż kiedyś. Poszukiwanie pracy zajmuje nam mniej czasu, dlatego nie boimy się jej zmieniać i robimy to stosunkowo często.
Porozmawiaj o tym na FORUM
Źródło: GP People
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat