| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Lewiatan o BHP w Polsce i w Unii

Lewiatan o BHP w Polsce i w Unii

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, ze względu na zróżnicowany poziom rozwoju państw członkowskich UE należy przyjmować minimalne standardy służące poprawie środowiska pracy w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Na poziomie krajowym zaś, należy wdrażać rozwiązania, które będą adekwatne do możliwości i warunków funkcjonowania przedsiębiorstw.

Taką opinię wyrazili pracodawcy do przygotowywanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stanowiska rządu do Komunikatu Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie strategicznych ram UE dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2014-2020.

Konfederacja Lewiatan uważa, że proponowane cele strategiczne na najbliższy sześcioletni okres uwzględniają podstawowe wyzwania występujące w całej Unii Europejskiej i wymagające dalszego działania w ramach prowadzonej polityki zapewnienia bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

- Naszym zdaniem zapobieganie zagrożeniom oraz promowanie bezpiecznych i zdrowych warunków w miejscu pracy ma zasadnicze znaczenie zarówno dla poprawy jakości i warunków pracy, jak i promowania konkurencyjności. W dłuższej perspektywie służy też obniżaniu kosztów i poprawia komfort pracy - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

W najbliższych latach szczególnie istotne będą trzy cele: ułatwienie przestrzegania przepisów dotyczących BHP, w szczególności przez mikroprzedsiębiorstwa, uproszczenie istniejących przepisów i dostosowanie ich do aktualnego poziomu rozwoju oraz uwzględnienie w podejmowanych działaniach kwestii starzenia się społeczeństwa, w tym pojawiania się nowych zagrożeń, ochrony przed chorobami związanymi z pracą. Przy realizacji tych celów trzeba pamiętać o dokonaniu przeglądu i oceny skuteczności dotychczasowych działań i stosowanych narzędzi ułatwiających wdrażanie i przestrzeganie przepisów i zasad bhp w małych i średnich przedsiębiorstwach. Ważne jest też rozpowszechnianie dobrych praktyk dotyczących sposobów poprawy warunków bhp na potrzeby pracowników w starszym wieku.

Bezrobocie rejestrowane w maju 2014 r.

Ważną rolę odgrywają przedsięwzięcia o charakterze nielegislacyjnym obejmującym rozpowszechnianie informacji, poszerzanie wiedzy i zwiększanie świadomości zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. O tyle jest to ważne, że wskutek intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii otwierają się nowe możliwości elastycznych i interaktywnych procesów pracy. Istotne jest gromadzenie rzetelnych danych statystycznych, zwłaszcza gdy chodzi o różne zagrożenia związane ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy. Na szczególną uwagę zasługuje prowadzenie dialogu z partnerami społecznymi, którzy dysponują odpowiednim potencjałem w przedstawianiu rozwiązań służących tworzeniu lepszego środowiska w miejscu pracy.

Forum Kadry

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »