REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary dla przedsiębiorców, kontrole bez zawiadomienia, ingerencja w swobodę umów – zastrzeżenia Rzecznika MŚP do ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
cudzoziemcy zatrudnianie praca rzecznik mśp kary pracodawcy swoboda umów kontrole nowa ustawa
Kary dla przedsiębiorców, kontrole bez zawiadomienia, ingerencja w swobodę umów – zastrzeżenia Rzecznika MŚP do ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Senat zajmie się ustawą o warunkach zatrudniania cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rzecznik MŚP minister Agnieszka Majewska zwraca uwagę na przepisy niekorzystne dla przedsiębiorców.

Poprawki projektu ustawy nie upraszczają prawa

Prace nad ustawą o warunkach zatrudniania cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są coraz bardziej zaawansowane. Wkrótce projekt stanie się przedmiotem obrad Senatu. Ze względu na wagę zagadnienia Rzecznik MŚP zajmował stanowisko w tej sprawie na każdym z etapów prac. Minister Agnieszka Majewska skierowała swoją opinię również na ręce marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

REKLAMA

Autopromocja

Popierając rozwiązania eliminujące problemy dotykające przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców legalnie oraz ograniczające występujące nadużycia, Rzecznik MŚP zwraca jednak uwagę, że w ustawie znalazły się przepisy mogące skutkować powstaniem barier i utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wynikają one w dużej mierze z poprawek wprowadzonych na etapie prac sejmowych. Jak pisze Agnieszka Majewska, „na drodze poselskich poprawek do projektu pomawianej ustawy dokonano daleko idących zmian w niektórych regulacjach lub też wprowadzono zupełnie nowe, niekorzystne dla przedsiębiorców przepisy. Taki tryb modyfikacji treści projektu istotnie ograniczył możliwość weryfikacji zasadności wprowadzanych rozwiązań i przeprowadzenia nad nimi rzetelnej, merytorycznej debaty z udziałem partnerów społecznych, których skutki tych zmian dotyczą”. Jest to sprzeczne z duchem zapowiedzi o deregulacji i upraszczaniu prawa w celu zwiększenia konkurencyjności polskich firm i pobudzenia rozwoju gospodarczego.

Zastrzeżenia rzecznika MŚP

Dlatego Rzecznik MŚP wnosi o usunięcie z ustawy wprowadzonych tam poprawką poselską przepisów, które znacznie podwyższają kary za naruszanie przepisów prawa pracy. Jest to tym istotniejsze, że regulacje te dotyczą wszystkich pracowników, a nie tylko cudzoziemców, w związku z czym ewidentnie wykraczają poza materię procedowanej ustawy i naruszają zasady prawidłowej regulacji.

Zastrzeżenia minister Majewskiej budzi też modyfikacja ustawy - Prawo przedsiębiorców (czyli tzw. Konstytucji Biznesu). Rozszerzają one katalog instytucji uprawnionych do przeprowadzania kontroli bez konieczności informowania przedsiębiorcy o takim zamiarze na Straż Graniczną oraz Państwową Inspekcję Pracy. Jak podkreśla Rzecznik, obowiązujące obecnie przepisy dają organom kontrolnym uprawnienie do odstąpienia od obowiązku zawiadamiania o niej, gdy przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Dalsze osłabianie gwarancji ochronnych dla przedsiębiorców jest, wobec tego nieuzasadnione.

Minister Majewska podtrzymuje też uwagi zgłoszone na etapie prac sejmowych, w szczególności apel o odstąpienie od wymogu zatrudniania cudzoziemca na podstawie umowy o pracę, jeśli podmiotem zatrudniającym jest agencja pracy tymczasowej. W opinii Agnieszki Majewskiej „rozwiązanie to stanowi nieuzasadnioną ingerencję w zasadę swobody umów, która nie odpowiada potrzebom rynku pracy i stanom faktycznym, które mogą na nim występować”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

REKLAMA

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

REKLAMA

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA