REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej? Jakie zmiany wprowadza? [WYWIAD]

wolt praca platformowa dyrektywa kurier kiedy zmiany
Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej? Co zmienia? Wolt, kurierzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa odnosi się do osób zarobkujących za pośrednictwem platform cyfrowych, łącznie ponad 28 milionów w Unii Europejskiej. - tłumaczy Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt. Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej będzie obowiązywała w Polsce? Jakie zmiany wprowadza?

Dyrektywa o pracy platformowej - kiedy w Polsce?

Emilia Panufnik, redaktorka infor.pl: Kiedy w Polsce wchodzi w życie dyrektywa o pracy platformowej?

REKLAMA

Autopromocja

Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt: Dyrektywa UE 2024/2831 dotycząca poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform została przyjęta 14 października 2024 roku. Państwa członkowskie mają czas do 2 grudnia 2026 roku na jej wdrożenie. To oznacza, że harmonogram wdrażania w Polsce zależy od decyzji władz krajowych. Jednak dla Wolt ten czas to szansa na aktywny udział w dialogu z interesariuszami nt. ostatecznego kształtu przepisów w Polsce. Przede wszystkim chcemy, aby dyrektywa respektowała głos kurierów, którzy chcieliby chronić elastyczność zarobkowania – kluczową wartość i motywację dla tego typu pracy. Dane z badania przeprowadzonego przez Copenhagen Economics wskazują, że aż 85% z nich ceni możliwość decydowania o tym, kiedy i jak długo pracują, a 73% deklaruje, że zrezygnowałaby z tej pracy, gdyby ta elastyczność została utracona. Dlatego ważne jest, aby proces wdrożenia dyrektywy uwzględniał specyfikę platform cyfrowych i potrzeby ich partnerów kurierskich. Jako Wolt jesteśmy gotowi wesprzeć transparentność tego procesu, dzieląc się swoimi doświadczeniami z innych rynków europejskich, gdzie podobne regulacje zostały już wprowadzone na poziomie krajowym.

Kogo dotyczy dyrektywa?

Kogo dokładnie dotyczy ta dyrektywa – jakich pracowników i pracodawców?

Dyrektywa odnosi się do osób zarobkujących za pośrednictwem platform cyfrowych, łącznie ponad 28 milionów w Unii Europejskiej. W przypadku Wolt partnerzy kurierscy nie są pracownikami – są to niezależni wykonawcy, którzy sami decydują o liczbie godzin pracy, ustalają samodzielnie swój harmonogramie, dobrowolnie wybierają, jakie zlecenia realizują, a które odrzucają i mają swobodę współpracy z innymi platformami. To właśnie ta elastyczność sprawia, że 82% ankietowanych preferuje współpracę z Wolt w porównaniu z innymi możliwościami zarobkowania. Dla zdecydowanej większości kurierów jest to dodatkowy dochód. Średnio dostarczają oni przesyłki przez 6 godzin tygodniowo. 71% naszych partnerów kurierskich to studenci lub osoby pracujące w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin oprócz dostarczania przesyłek na Wolt.

Ponadto badania pokazują, że 81% partnerów kurierskich uważa, że nowe przepisy powinny chronić ich prawo do wyboru godzin pracy oraz dobrowolnego akceptowania lub odrzucania zadań. Dlatego Wolt wspiera regulacje, które zapewniają lepsze warunki socjalne, jednocześnie utrzymując elastyczność, którą nasi partnerzy tak bardzo cenią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektywa o pracy platformowej - zmiany

Jakie zmiany wprowadza dyrektywa?

Dyrektywa wprowadza domniemanie zatrudnienia, mające na celu ułatwienie określenia, czy pracownicy platform powinni być traktowani jako samozatrudnieni, czy jako pracownicy etatowi. Dla Wolt kluczowe jest, aby kryteria domniemania zatrudnienia były jasne i precyzyjne, co zwiększy przejrzystość prawną oraz pewność zarówno dla kurierów, organów państwowych, jak i całej branży. Preferencje kurierów są jednoznaczne – 71% naszych partnerów kurierskich woli status niezależnego wykonawcy od stabilności zatrudnienia wynikającej z umowy o pracę, nawet gdyby ich zarobki wzrosły o 15%.

Dyrektywa wprowadza również pierwsze w Unii Europejskiej przepisy dotyczące stosowania systemów algorytmicznych w miejscu pracy, a jej celem jest zwiększenie przejrzystości w zakresie algorytmów wykorzystywanych przez platformy. Dla nas nie jest to nowość – już od 2022 roku działamy w tym obszarze i publikujemy Raport Przejrzystości Algorytmów. Wyjaśniamy w nim, jakie algorytmy stosujemy, jakich nie używamy, z jakiego powodu i w jaki sposób są nadzorowane przez naszych pracowników. Raport został uznany przez niezależnych ekspertów za jedną z 25 najlepszych praktyk w globalnej gospodarce platformowej.

Czy Polska jest gotowa na nowe przepisy?

Proces wdrażania dyrektywy w Polsce jest wciąż na wczesnym etapie. Jednak doświadczenia innych rynków europejskich pokazują, że nadmierne regulacje wprowadzające sztywne formy zatrudnienia mogą prowadzić do ograniczenia możliwości zarobkowania dla osób współpracujących z platformami. W trakcie procesu wdrażania Wolt chce być konstruktywnym partnerem i wspierać dialog z innymi interesariuszami, oferując rekomendacje oparte na naszym praktycznym doświadczeniu oraz najlepszych praktykach z innych krajów. 

Naszym priorytetem jest ochrona elastyczności i swobody wyboru, które nasi partnerzy kurierscy tak bardzo cenią: 87% z nich chce pozostać niezależnymi wykonawcami, a 81% uważa, że przepisy nie powinny nikogo zmuszać do zmiany statusu zatrudnienia wbrew własnej woli. Polska ma szansę stać się przykładem, jak wdrażać regulacje wspierające nowoczesne modele pracy, jednocześnie poprawiając ochronę socjalną pracowników platform. Jako Wolt jesteśmy gotowi współpracować z organami regulacyjnymi i innymi interesariuszami, aby wspólnie wypracować rozwiązania korzystne dla wszystkich stron. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

REKLAMA

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

REKLAMA

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

REKLAMA