REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej? Jakie zmiany wprowadza? [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wolt praca platformowa dyrektywa kurier kiedy zmiany
Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej? Co zmienia? Wolt, kurierzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa odnosi się do osób zarobkujących za pośrednictwem platform cyfrowych, łącznie ponad 28 milionów w Unii Europejskiej. - tłumaczy Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt. Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej będzie obowiązywała w Polsce? Jakie zmiany wprowadza?

Dyrektywa o pracy platformowej - kiedy w Polsce?

Emilia Panufnik, redaktorka infor.pl: Kiedy w Polsce wchodzi w życie dyrektywa o pracy platformowej?

REKLAMA

Autopromocja

Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt: Dyrektywa UE 2024/2831 dotycząca poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform została przyjęta 14 października 2024 roku. Państwa członkowskie mają czas do 2 grudnia 2026 roku na jej wdrożenie. To oznacza, że harmonogram wdrażania w Polsce zależy od decyzji władz krajowych. Jednak dla Wolt ten czas to szansa na aktywny udział w dialogu z interesariuszami nt. ostatecznego kształtu przepisów w Polsce. Przede wszystkim chcemy, aby dyrektywa respektowała głos kurierów, którzy chcieliby chronić elastyczność zarobkowania – kluczową wartość i motywację dla tego typu pracy. Dane z badania przeprowadzonego przez Copenhagen Economics wskazują, że aż 85% z nich ceni możliwość decydowania o tym, kiedy i jak długo pracują, a 73% deklaruje, że zrezygnowałaby z tej pracy, gdyby ta elastyczność została utracona. Dlatego ważne jest, aby proces wdrożenia dyrektywy uwzględniał specyfikę platform cyfrowych i potrzeby ich partnerów kurierskich. Jako Wolt jesteśmy gotowi wesprzeć transparentność tego procesu, dzieląc się swoimi doświadczeniami z innych rynków europejskich, gdzie podobne regulacje zostały już wprowadzone na poziomie krajowym.

Kogo dotyczy dyrektywa?

Kogo dokładnie dotyczy ta dyrektywa – jakich pracowników i pracodawców?

Dyrektywa odnosi się do osób zarobkujących za pośrednictwem platform cyfrowych, łącznie ponad 28 milionów w Unii Europejskiej. W przypadku Wolt partnerzy kurierscy nie są pracownikami – są to niezależni wykonawcy, którzy sami decydują o liczbie godzin pracy, ustalają samodzielnie swój harmonogramie, dobrowolnie wybierają, jakie zlecenia realizują, a które odrzucają i mają swobodę współpracy z innymi platformami. To właśnie ta elastyczność sprawia, że 82% ankietowanych preferuje współpracę z Wolt w porównaniu z innymi możliwościami zarobkowania. Dla zdecydowanej większości kurierów jest to dodatkowy dochód. Średnio dostarczają oni przesyłki przez 6 godzin tygodniowo. 71% naszych partnerów kurierskich to studenci lub osoby pracujące w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin oprócz dostarczania przesyłek na Wolt.

Ponadto badania pokazują, że 81% partnerów kurierskich uważa, że nowe przepisy powinny chronić ich prawo do wyboru godzin pracy oraz dobrowolnego akceptowania lub odrzucania zadań. Dlatego Wolt wspiera regulacje, które zapewniają lepsze warunki socjalne, jednocześnie utrzymując elastyczność, którą nasi partnerzy tak bardzo cenią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektywa o pracy platformowej - zmiany

Jakie zmiany wprowadza dyrektywa?

Dyrektywa wprowadza domniemanie zatrudnienia, mające na celu ułatwienie określenia, czy pracownicy platform powinni być traktowani jako samozatrudnieni, czy jako pracownicy etatowi. Dla Wolt kluczowe jest, aby kryteria domniemania zatrudnienia były jasne i precyzyjne, co zwiększy przejrzystość prawną oraz pewność zarówno dla kurierów, organów państwowych, jak i całej branży. Preferencje kurierów są jednoznaczne – 71% naszych partnerów kurierskich woli status niezależnego wykonawcy od stabilności zatrudnienia wynikającej z umowy o pracę, nawet gdyby ich zarobki wzrosły o 15%.

Dyrektywa wprowadza również pierwsze w Unii Europejskiej przepisy dotyczące stosowania systemów algorytmicznych w miejscu pracy, a jej celem jest zwiększenie przejrzystości w zakresie algorytmów wykorzystywanych przez platformy. Dla nas nie jest to nowość – już od 2022 roku działamy w tym obszarze i publikujemy Raport Przejrzystości Algorytmów. Wyjaśniamy w nim, jakie algorytmy stosujemy, jakich nie używamy, z jakiego powodu i w jaki sposób są nadzorowane przez naszych pracowników. Raport został uznany przez niezależnych ekspertów za jedną z 25 najlepszych praktyk w globalnej gospodarce platformowej.

Czy Polska jest gotowa na nowe przepisy?

Proces wdrażania dyrektywy w Polsce jest wciąż na wczesnym etapie. Jednak doświadczenia innych rynków europejskich pokazują, że nadmierne regulacje wprowadzające sztywne formy zatrudnienia mogą prowadzić do ograniczenia możliwości zarobkowania dla osób współpracujących z platformami. W trakcie procesu wdrażania Wolt chce być konstruktywnym partnerem i wspierać dialog z innymi interesariuszami, oferując rekomendacje oparte na naszym praktycznym doświadczeniu oraz najlepszych praktykach z innych krajów. 

Naszym priorytetem jest ochrona elastyczności i swobody wyboru, które nasi partnerzy kurierscy tak bardzo cenią: 87% z nich chce pozostać niezależnymi wykonawcami, a 81% uważa, że przepisy nie powinny nikogo zmuszać do zmiany statusu zatrudnienia wbrew własnej woli. Polska ma szansę stać się przykładem, jak wdrażać regulacje wspierające nowoczesne modele pracy, jednocześnie poprawiając ochronę socjalną pracowników platform. Jako Wolt jesteśmy gotowi współpracować z organami regulacyjnymi i innymi interesariuszami, aby wspólnie wypracować rozwiązania korzystne dla wszystkich stron. 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA