REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma systemu emerytalnego przyjęta przez sejm

REKLAMA

6 grudnia 2013 roku sejm przyjął zmiany w systemie emerytalnym. Głównym filarem będzie ZUS, a drugi filar, czyli OFE zostanie przebudowany.

Państwo ma być gwarantem bezpieczeństwa

W Polsce zabezpieczenie emerytalne obywateli to konstytucyjny obowiązek państwa. Dlatego bezpieczeństwo systemu emerytalnego i ochrona interesu ubezpieczonych – przyszłych i obecnych emerytów – należą do najważniejszych zadań rządu.

REKLAMA

Autopromocja

Tempo rozwoju gospodarczego oraz obecny i przyszły stan finansów publicznych mają decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa systemu emerytalnego i jakości życia przyszłych emerytów. Emerytury – owoce całego życia pracy wszystkich obywateli – są jego najważniejszym zobowiązaniem. Potwierdzają to doświadczenia innych krajów europejskich, które stawiają na silny publiczny system wypłaty emerytur.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Zmiany zgodne z upływem czasu

OFE mają już 14 lat. Ale od ich "narodzin" aż do 2011 roku nie poddawano ich żadnej ocenie. Nie został dokonany kompleksowy bilans zysków i strat. Nasz system emerytalny, którego opiekunem jest państwo, wymagał przeglądu. Rząd zrobił taki przegląd wiosną 2013 roku. Teraz proponuje korektę systemu, żeby jak najlepiej służył obywatelom. Z przeglądu systemu emerytalnego wynika, że korzyści z odkładania pieniędzy w OFE wcale nie są większe niż te w ZUS. Nie zwiększyła się wysokość przyszłych emerytur, za to państwo ponosi większe koszty.

Swoboda wyboru

Większość Polaków zgadza się, że system emerytalny powinien być przejrzysty. Dlatego zmiany są konieczne. Zostaną one jednak przeprowadzone tak, by zapewnić Polakom pełną swobodę decyzji i bezpieczeństwo emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość wyboru oznacza więcej wolności. Dziś każdy pracownik musi być członkiem jakiegoś OFE. Ma wpływ tylko na to, do którego z kilkunastu funduszy się zapisze. Nie ma za to wyboru, czy chce, żeby jego oszczędności na emeryturę w ogóle były odpłatnie zarządzane przez prywatne firmy. Po zmianach wybór będzie możliwy. Każdy pracujący Polak ma tu 2 możliwości. Pierwsza to dzielenie składki emerytalnej między ZUS a OFE (rozwiązanie obowiązujące obecnie). Druga – oszczędzanie tylko w ZUS.

Zmieniamy nielogiczny obieg pieniądza

Państwo coraz bardziej się zadłuża, żeby móc przekazywać część naszej składki do OFE i jednocześnie wypłacać emerytury z ZUS. W ramach reformy zostanie przebudowany drugi filar, czyli OFE. Do tej pory za nasze pieniądze odkładane w OFE fundusze kupowały przede wszystkim obligacje i akcje. Sytuacja była absurdalna: państwo pożyczało od OFE własne pieniądze. To zwiększało nasz dług publiczny. To tak, jakby ktoś dał komuś pieniądze, a potem je od niego pożyczył na wysoki procent. Taka sytuacja jest nielogiczna i nieopłacalna.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Nikt nie będzie poszkodowany

Środki przeniesione i zapisane w ZUS będą podlegały dziedziczeniu. Dzięki tej zmianie bezpieczeństwo emerytur wzrośnie – świadczenia emerytalne nie będą powiązane z rynkiem finansowym. Pamiętajmy, nie nacjonalizujemy oszczędności – zgromadzone w OFE akcje nie zostaną przeniesione do ZUS. Stabilność polskiej gospodarki pozostanie bez zmian.

Specjalne i bezpieczne rozwiązanie przygotowano dla wszystkich osób – tych, które chcą pozostawić składkę w ZUS, i tych, które zostają w OFE. Na 10 lat przed przejściem na emeryturę pieniądze zgromadzone w drugim filarze będą stopniowo przekazywane do ZUS. To rozwiązanie, które nazwaliśmy suwakiem. Dzięki niemu nasze emerytury nie będą podatne na wahania rynkowe, na przykład kryzys finansowy.

Co się konkretnie zmieni?

Głównym filarem emerytur będzie ZUS, który od 80 lat wypłaca emerytury wszystkim Polakom. Utworzony w 1934 roku ZUS przetrwał czasy komunizmu i kolejne krachy na rynkach finansowych. To instytucja pewniejsza niż największy bank, tym bardziej, że od swojego powstania ZUS "obsłużył" już kilka pokoleń Polaków.

Reforma będzie miała 2 etapy:

  • Najpierw pieniądze z OFE, które wpływają na zadłużenie państwa obligacje, zostaną przeniesione do ZUS. Tam cała ich wartość zostanie zapisana na indywidualnych kontach emerytalnych. To oznacza, że żaden ubezpieczony nie straci ani złotówki ze swoich emerytalnych oszczędności.
  • Następnie dług państwa, który wynikał z "pożyczenia" pieniędzy do OFE, zostanie umorzony. Nie wpłynie to w żaden sposób na wysokość oszczędności obywateli! Zapis na kontach w ZUS jest gwarancją, że suma odłożonych składek się nie zmieni, a ich wartość będzie rosła dzięki waloryzacji.

Obligacja – papier wartościowy, który potwierdza, że zaciągamy dług. Przy pomocy obligacji pieniądze pożycza na przykład państwo. Jest to konieczne, kiedy w jego budżecie brakuje środków na pokrycie wszystkich wydatków. Taka pożyczka polega na tym, że państwo sprzedaje specjalne obligacje. Nazywa się je obligacjami skarbowymi.

Waloryzacja emerytur – podwyżka emerytur. ZUS co roku automatycznie dokonuje waloryzacji dla wszystkich emerytów. Wielkość podwyżki zależy od sytuacji w gospodarce.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: www.premier.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

REKLAMA

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

REKLAMA

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski można składać przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

REKLAMA