Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta
REKLAMA
REKLAMA
- Wysokość zryczałtowanej diety w kraju
- Wysokość zryczałtowanej diety za granicą
- Podstawa wypłaty zryczałtowanej diety
- Diety oraz zwrot kosztów podróży
- Zwrot kosztów przejazdów własnym samochodem
Wysokość zryczałtowanej diety w kraju
Członkom okręgowych, rejonowych i obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju i na polskich statkach morskich, przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji, przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania.
REKLAMA
Z tytułu wyborów do Parlamentu Europejskiego dieta należy się w wysokości:
- dla członków okręgowych komisji wyborczych: 1400 zł;
- dla członków rejonowych komisji wyborczych: 1000 zł;
- dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych: 700 zł;
- dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych: 600 zł;
- dla członków obwodowych komisji wyborczych: 500 zł.
Wysokość zryczałtowanej diety za granicą
Członkom obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania.
Dieta ustalana jest na podstawie wysokości diety za dobę podróży zagranicznej określonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2190) z zastosowaniem mnożników:
- dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych: 5;
- dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych: 4,5;
- dla członków obwodowych komisji wyborczych: 4.
Podstawa wypłaty zryczałtowanej diety
Podstawą wypłaty i ustalenia wysokości zryczałtowanej diety jest pisemne potwierdzenie udziału w wykonywaniu zadań członka komisji, przeprowadzeniu głosowania oraz ustalaniu wyników głosowania. Potwierdzenie wystawia przewodniczący komisji albo, z jego upoważnienia, zastępca przewodniczącego właściwej komisji.
Jeżeli członek okręgowej lub rejonowej komisji wyborczej nie uczestniczył w posiedzeniu lub posiedzeniach danej komisji, wówczas wysokość zryczałtowanej diety jest obniżana proporcjonalnie do liczby odbytych posiedzeń komisji.
Zryczałtowana dieta nie przysługuje, jeżeli członek komisji wyborczej nie wykonywał zadań członka komisji, nie przeprowadzał głosowania oraz nie ustalał wyników głosowania.
Diety oraz zwrot kosztów podróży
Oprócz zryczałtowanej diety członkom obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą, w związku z wykonywaniem zadań, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów określonych według zasad dotyczących podróży zagranicznej.
Świadczenia te ustalane są na podstawie wysokości diety za dobę podróży zagranicznej określonej w załączniku do rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Zwrot kosztów przejazdów własnym samochodem
REKLAMA
Członek komisji wyborczej ma prawo do zwrotu kosztów przejazdów lub dojazdu publicznymi środkami komunikacji. Jednakże w uzasadnionych przypadkach, związanych w zwłaszcza z brakiem możliwości przejazdu lub dojazdu publicznymi środkami komunikacji, członkowie komisji otrzymają zwrot kosztów przejazdu innymi środkami transportu zbiorowego lub - za zgodą przewodniczącego komisji - własnym samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem.
Zwrot nastąpi według stawek określonych w rozporządzeniu z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27 poz. 271 ze zm.).
Podstawa prawna:
- art. 154 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2408)
- uchwała nr 29/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 2 sierpnia 2023 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego (M.P. z 2023 r. poz. 850)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat