REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W fabrykach zadowoleni z warunków pracy są tylko pracownicy biurowi, a co mówią zatrudnieni przy produkcji

Różnice w zadowoleniu z programów rozwojowych widać zwłaszcza pomiędzy pracownikami biurowymi a fizycznymi
Różnice w zadowoleniu z programów rozwojowych widać zwłaszcza pomiędzy pracownikami biurowymi a fizycznymi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno pracownicy biurowi jak i zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji w dużych fabrykach mają zbliżone oczekiwania wobec pracodawców. W praktyce jednak łatwiej jest je spełnić względem pracowników biurowych niż zaangażowanych bezpośrednio w procesy technologiczne. Czym to jest spowodowane?

Firma SmartLunch zbadała jak pracownicy fabryk i dużych zakładów produkcyjnych oceniają swoje miejsce zatrudnienia pod względem programów rozwojowych, benefitów czy strategii organizacji. Główny wniosek: aspektem najważniejszym dla pracowników jest dbanie pracodawców o ich zdrowie.

Autopromocja

Rozwój i zdrowie to priorytety dla sektora produkcyjnego

Według 12 proc. ankietowanych dostęp do kursów i szkoleń w branży produkcyjnej jest na bardzo dobrym poziomie, jednak niemal taka sama grupa ocenia ten aspekt jako słaby. Różnice w zadowoleniu z programów rozwojowych widać zwłaszcza pomiędzy pracownikami biurowymi a fizycznymi. 43 proc. przedstawicieli pierwszej grupy ocenia ten element na dobrym poziomie, natomiast w przypadku pracowników fizycznych jedynie trzech na dziesięciu odczuwa takie samo zadowolenie z dostępu do kursów i szkoleń.

– Różnice w percepcji między pracownikami biurowymi a fizycznymi podkreślają potrzebę dostosowania ofert szkoleniowych do różnych grup zawodowych, tak, aby każdy pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, mógł czuć się wspierany w swoim rozwoju. To pokazuje, że nie wystarczy oferować szkolenia – kluczowe jest, aby było one skrojone na miarę potrzeb i aspiracji pracowników – uważa Mateusz Tałpasz, CEO SmartLunch. 

Czterech na dziesięciu pracowników biurowych zatrudnionych w sektorze produkcyjnym uważa, że dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne przedstawicieli tej branży jest na poziomie bardzo dobrym lub dobrym.

Jednak nieco innego zdania są pracownicy fizyczni; jedynie trzech na dziesięciu wykazuje zadowolenie w tym kontekście. Ponadto, przedstawiciele grupy wiekowej 18-35 lat lepiej oceniają dbałość o zdrowie w pracy niż osoby w wieku 36-50 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadowolenie z benefitów pracowniczych: rozbieżność w ocenie

SmartLunch zbadało również zadowolenie z dostępnych pakietów benefitów. Ponad połowa ankietowanych jest usatysfakcjonowana z oferty swojego pracodawcy. Jednak z drugiej strony niemal 47 proc. ankietowanych ocenia ten element negatywnie.
Pracownicy biurowi i fizyczni uważają, że ten aspekt jest realizowany na podobnym poziomie – w każdej z grup więcej niż połowa określa swój poziom satysfakcji jako bardzo dobry lub dobry.

Wyniki badania pokazują, że sektor benefitów pracowniczych jest oceniany pozytywnie, jednocześnie jest jeszcze spory obszar do zagospodarowania. Pracodawcy powinni postrzegać tę okazję nie tylko jako obowiązek, ale przede wszystkim jako inwestycję w zadowolenie i lojalność swoich pracowników.

– Nasze badanie wskazuje również na potrzebę personalizacji pakietów benefitów, aby odpowiadały one na różnorodne potrzeby i oczekiwania pracowników na różnym szczeblu i z różnych grup wiekowych. To wymaga od pracodawców elastyczności, ale także kreatywności w budowaniu oferty, która będzie w stanie przyciągnąć i zatrzymać talenty w firmie – dodaje Mateusz Tałpasz.

Dbałość o wizerunek firmy: jakie oceny pracowników

35 proc. badanych ocenia dostęp do informacji dotyczących strategii, celów i zarządzania zmianą w firmach produkcyjnych na poziomie dobrym. Jednak podobna grupa ankietowanych, bo aż 31 proc. jest średnio usatysfakcjonowana. Oceny pracowników fizycznych i biurowych nie różnią się znacznie – w pierwszej grupie co druga osoba oceniła ten aspekt pozytywnie, w drugiej grupie taką opinię wyraziło 44 proc. ankietowanych.

Wyniki badania SmartLunch pokazują, że dla większości pracowników angażowanie się firm w działania CSR ma istotne znaczenie. Niemal 68 proc. respondentów uznało ten aspekt za ważny lub bardzo ważny. Dane jednak wskazują, że wśród pracowników fabryk odpowiedzialność społeczna jest mniej istotna niż problemy dnia codziennego, takie jak dbanie o zdrowie psychiczne czy fizyczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA