REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W fabrykach zadowoleni z warunków pracy są tylko pracownicy biurowi, a co mówią zatrudnieni przy produkcji

Różnice w zadowoleniu z programów rozwojowych widać zwłaszcza pomiędzy pracownikami biurowymi a fizycznymi
Różnice w zadowoleniu z programów rozwojowych widać zwłaszcza pomiędzy pracownikami biurowymi a fizycznymi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno pracownicy biurowi jak i zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji w dużych fabrykach mają zbliżone oczekiwania wobec pracodawców. W praktyce jednak łatwiej jest je spełnić względem pracowników biurowych niż zaangażowanych bezpośrednio w procesy technologiczne. Czym to jest spowodowane?

Firma SmartLunch zbadała jak pracownicy fabryk i dużych zakładów produkcyjnych oceniają swoje miejsce zatrudnienia pod względem programów rozwojowych, benefitów czy strategii organizacji. Główny wniosek: aspektem najważniejszym dla pracowników jest dbanie pracodawców o ich zdrowie.

REKLAMA

Autopromocja

Rozwój i zdrowie to priorytety dla sektora produkcyjnego

Według 12 proc. ankietowanych dostęp do kursów i szkoleń w branży produkcyjnej jest na bardzo dobrym poziomie, jednak niemal taka sama grupa ocenia ten aspekt jako słaby. Różnice w zadowoleniu z programów rozwojowych widać zwłaszcza pomiędzy pracownikami biurowymi a fizycznymi. 43 proc. przedstawicieli pierwszej grupy ocenia ten element na dobrym poziomie, natomiast w przypadku pracowników fizycznych jedynie trzech na dziesięciu odczuwa takie samo zadowolenie z dostępu do kursów i szkoleń.

– Różnice w percepcji między pracownikami biurowymi a fizycznymi podkreślają potrzebę dostosowania ofert szkoleniowych do różnych grup zawodowych, tak, aby każdy pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, mógł czuć się wspierany w swoim rozwoju. To pokazuje, że nie wystarczy oferować szkolenia – kluczowe jest, aby było one skrojone na miarę potrzeb i aspiracji pracowników – uważa Mateusz Tałpasz, CEO SmartLunch. 

Czterech na dziesięciu pracowników biurowych zatrudnionych w sektorze produkcyjnym uważa, że dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne przedstawicieli tej branży jest na poziomie bardzo dobrym lub dobrym.

Jednak nieco innego zdania są pracownicy fizyczni; jedynie trzech na dziesięciu wykazuje zadowolenie w tym kontekście. Ponadto, przedstawiciele grupy wiekowej 18-35 lat lepiej oceniają dbałość o zdrowie w pracy niż osoby w wieku 36-50 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadowolenie z benefitów pracowniczych: rozbieżność w ocenie

REKLAMA

SmartLunch zbadało również zadowolenie z dostępnych pakietów benefitów. Ponad połowa ankietowanych jest usatysfakcjonowana z oferty swojego pracodawcy. Jednak z drugiej strony niemal 47 proc. ankietowanych ocenia ten element negatywnie.
Pracownicy biurowi i fizyczni uważają, że ten aspekt jest realizowany na podobnym poziomie – w każdej z grup więcej niż połowa określa swój poziom satysfakcji jako bardzo dobry lub dobry.

Wyniki badania pokazują, że sektor benefitów pracowniczych jest oceniany pozytywnie, jednocześnie jest jeszcze spory obszar do zagospodarowania. Pracodawcy powinni postrzegać tę okazję nie tylko jako obowiązek, ale przede wszystkim jako inwestycję w zadowolenie i lojalność swoich pracowników.

– Nasze badanie wskazuje również na potrzebę personalizacji pakietów benefitów, aby odpowiadały one na różnorodne potrzeby i oczekiwania pracowników na różnym szczeblu i z różnych grup wiekowych. To wymaga od pracodawców elastyczności, ale także kreatywności w budowaniu oferty, która będzie w stanie przyciągnąć i zatrzymać talenty w firmie – dodaje Mateusz Tałpasz.

Dbałość o wizerunek firmy: jakie oceny pracowników

35 proc. badanych ocenia dostęp do informacji dotyczących strategii, celów i zarządzania zmianą w firmach produkcyjnych na poziomie dobrym. Jednak podobna grupa ankietowanych, bo aż 31 proc. jest średnio usatysfakcjonowana. Oceny pracowników fizycznych i biurowych nie różnią się znacznie – w pierwszej grupie co druga osoba oceniła ten aspekt pozytywnie, w drugiej grupie taką opinię wyraziło 44 proc. ankietowanych.

Wyniki badania SmartLunch pokazują, że dla większości pracowników angażowanie się firm w działania CSR ma istotne znaczenie. Niemal 68 proc. respondentów uznało ten aspekt za ważny lub bardzo ważny. Dane jednak wskazują, że wśród pracowników fabryk odpowiedzialność społeczna jest mniej istotna niż problemy dnia codziennego, takie jak dbanie o zdrowie psychiczne czy fizyczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

REKLAMA

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

REKLAMA