Nowy projekt PFRON: Turystyka wytchnieniowa dla osób z niepełnosprawnością i ich najbliższych
REKLAMA
REKLAMA
- Co to jest turystyka wytchnieniowa?
- Nabór do projektu partnerskiego
- Kto może zostać partnerem krajowym
- Termin złożenia oferty
Co to jest turystyka wytchnieniowa?
Turystyka wytchnieniowa łączy w sobie turystykę opiekunów i osób z niepełnosprawnościami z dodatkowym wsparciem przeznaczonym dla opiekunów.
REKLAMA
W usłudze uczestniczy osoba z niepełnosprawnością oraz jej opiekun. Dla opiekunów oferowane są odrębne propozycje spędzania czasu. Mają one zapewnić im przerwę od codziennych obowiązków, regenerację sił i relaks, a także możliwość skorzystania z różnych form wsparcia (np. psychologicznego, rehabilitacji itp.). Osoby z niepełnosprawnościami korzystają z równoległych zajęć, dostosowanych do ich potrzeb i możliwości, prowadzonych z udziałem specjalistycznej kadry.
Możliwy jest wariant usługi turystyki wytchnieniowej polegający na uczestnictwie opiekuna w zajęciach dla osób z niepełnosprawnościami, przy odciążeniu go od części obowiązków.
Nabór do projektu partnerskiego
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jako przyszły lider projektu partnerskiego „Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej”, ogłosił otwarty nabór partnera krajowego. Nabór ogłoszony został w celu wspólnego przygotowania i realizacji projektu.
Projekt będzie realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie, którą lider projektu podpisze z Centrum Projektów Europejskich.
Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie nowego, kompleksowego modelu turystyki wytchnieniowej przy współpracy z partnerem ponadnarodowym.
Kto może zostać partnerem krajowym
Partnerem może być podmiot krajowy spełniający określone wymagania.
Wśród wymogów formalnych znajdują się:
- status organizacji pozarządowej, tj. posiadanie wpisu do właściwego rejestru potwierdzającego formę organizacyjno-prawną podmiotu, osoby uprawnione do reprezentowania i zasady reprezentacji podmiotu;
- posiadanie statutu lub innego równoważnego dokumentu świadczącego, że podmiot prowadzi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami;
- brak zaległości w płatnościach: składek na ubezpieczenie społeczne, podatków i opłat;
- brak wymagalnych zobowiązań wobec PFRON.
Z kolei wymogi merytoryczne obejmują:
- doświadczenie w realizacji wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami lub ich opiekunów w różnych formach (wyjazdy turystyczne krótko- lub długoterminowe, pomoc w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami, wsparcie psychologiczne, w rehabilitacji);
- zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej 1 eksperta ds. organizacji turystyki wytchnieniowej z doświadczeniem w organizacji wyjazdów turystycznych dla osób z niepełnosprawnościami i/ lub ich opiekunów;
- zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej 1 eksperta ds. analiz z doświadczeniem w prowadzeniu analiz nt. sytuacji osób z niepełnosprawnościami.
Termin złożenia oferty
Ofertę należy złożyć w języku polskim, w formie pisemnej, do dnia 27 maja 2024 r. Oferty, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.
Oferta powinna być podpisana przez osobę upoważnioną do reprezentowania podmiotu, zgodnie z zasadami jego reprezentacji lub na podstawie pełnomocnictwa (pełnomocnictwo należy dołączyć do oferty).
Ofertę należy złożyć w formie elektronicznej podpisaną kwalifikowalnym podpisem elektronicznym lub ePUAP na adres poczty elektronicznej: turystyka@pfron.org.pl.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat