REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy projekt PFRON: Turystyka wytchnieniowa dla osób z niepełnosprawnością i ich najbliższych

osoba niepełnosprawna podróż urlop
Nowy projekt PFRON: Turystyka wytchnieniowa dla osób z niepełnosprawnością i ich najbliższych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Turystyka wytchnieniowa jest przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. PFRON przygotowuje się do realizacji projektu „Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej”, w związku z czym ogłosił otwarty nabór partnera krajowego. Oferty można składać do 27 maja 2024 r.

Co to jest turystyka wytchnieniowa?

Turystyka wytchnieniowa łączy w sobie turystykę opiekunów i osób z niepełnosprawnościami z dodatkowym wsparciem przeznaczonym dla opiekunów.

REKLAMA

Autopromocja

W usłudze uczestniczy osoba z niepełnosprawnością oraz jej opiekun. Dla opiekunów oferowane są odrębne propozycje spędzania czasu. Mają one zapewnić im przerwę od codziennych obowiązków, regenerację sił i relaks, a także możliwość skorzystania z różnych form wsparcia (np. psychologicznego, rehabilitacji itp.). Osoby z niepełnosprawnościami korzystają z równoległych zajęć, dostosowanych do ich potrzeb i możliwości, prowadzonych z udziałem specjalistycznej kadry. 

Możliwy jest wariant usługi turystyki wytchnieniowej polegający na uczestnictwie opiekuna w zajęciach dla osób z niepełnosprawnościami, przy odciążeniu go od części obowiązków.

Nabór do projektu partnerskiego

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jako przyszły lider projektu partnerskiego „Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej”, ogłosił otwarty nabór partnera krajowego. Nabór ogłoszony został w celu wspólnego przygotowania i realizacji projektu.

Projekt będzie realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie, którą lider projektu podpisze z Centrum Projektów Europejskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie nowego, kompleksowego modelu turystyki wytchnieniowej przy współpracy z partnerem ponadnarodowym.

Kto może zostać partnerem krajowym

Partnerem może być podmiot krajowy spełniający określone wymagania.

Wśród wymogów formalnych znajdują się:

  • status organizacji pozarządowej, tj. posiadanie wpisu do właściwego rejestru potwierdzającego formę organizacyjno-prawną podmiotu, osoby uprawnione do reprezentowania i zasady reprezentacji podmiotu;
  • posiadanie statutu lub innego równoważnego dokumentu świadczącego, że podmiot prowadzi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami;
  • brak zaległości w płatnościach: składek na ubezpieczenie społeczne, podatków i opłat;
  • brak wymagalnych zobowiązań wobec PFRON.

Z kolei wymogi merytoryczne obejmują:

  • doświadczenie w realizacji wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami lub ich opiekunów w różnych formach (wyjazdy turystyczne krótko- lub długoterminowe, pomoc w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami, wsparcie psychologiczne, w rehabilitacji);
  • zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej 1 eksperta ds. organizacji turystyki wytchnieniowej z doświadczeniem w organizacji wyjazdów turystycznych dla osób z niepełnosprawnościami i/ lub ich opiekunów;
  • zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej 1 eksperta ds. analiz z doświadczeniem w prowadzeniu analiz nt. sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

Termin złożenia oferty

Ofertę należy złożyć w języku polskim, w formie pisemnej, do dnia 27 maja 2024 r. Oferty, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.

Oferta powinna być podpisana przez osobę upoważnioną do reprezentowania podmiotu, zgodnie z zasadami jego reprezentacji lub na podstawie pełnomocnictwa (pełnomocnictwo należy dołączyć do oferty).

Ofertę należy złożyć w formie elektronicznej podpisaną kwalifikowalnym podpisem elektronicznym lub ePUAP na adres poczty elektronicznej: turystyka@pfron.org.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFRON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA