REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy projekt PFRON: Turystyka wytchnieniowa dla osób z niepełnosprawnością i ich najbliższych

osoba niepełnosprawna podróż urlop
Nowy projekt PFRON: Turystyka wytchnieniowa dla osób z niepełnosprawnością i ich najbliższych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Turystyka wytchnieniowa jest przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. PFRON przygotowuje się do realizacji projektu „Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej”, w związku z czym ogłosił otwarty nabór partnera krajowego. Oferty można składać do 27 maja 2024 r.

Co to jest turystyka wytchnieniowa?

Turystyka wytchnieniowa łączy w sobie turystykę opiekunów i osób z niepełnosprawnościami z dodatkowym wsparciem przeznaczonym dla opiekunów.

Autopromocja

W usłudze uczestniczy osoba z niepełnosprawnością oraz jej opiekun. Dla opiekunów oferowane są odrębne propozycje spędzania czasu. Mają one zapewnić im przerwę od codziennych obowiązków, regenerację sił i relaks, a także możliwość skorzystania z różnych form wsparcia (np. psychologicznego, rehabilitacji itp.). Osoby z niepełnosprawnościami korzystają z równoległych zajęć, dostosowanych do ich potrzeb i możliwości, prowadzonych z udziałem specjalistycznej kadry. 

Możliwy jest wariant usługi turystyki wytchnieniowej polegający na uczestnictwie opiekuna w zajęciach dla osób z niepełnosprawnościami, przy odciążeniu go od części obowiązków.

Nabór do projektu partnerskiego

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jako przyszły lider projektu partnerskiego „Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej”, ogłosił otwarty nabór partnera krajowego. Nabór ogłoszony został w celu wspólnego przygotowania i realizacji projektu.

Projekt będzie realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie, którą lider projektu podpisze z Centrum Projektów Europejskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie nowego, kompleksowego modelu turystyki wytchnieniowej przy współpracy z partnerem ponadnarodowym.

Kto może zostać partnerem krajowym

Partnerem może być podmiot krajowy spełniający określone wymagania.

Wśród wymogów formalnych znajdują się:

  • status organizacji pozarządowej, tj. posiadanie wpisu do właściwego rejestru potwierdzającego formę organizacyjno-prawną podmiotu, osoby uprawnione do reprezentowania i zasady reprezentacji podmiotu;
  • posiadanie statutu lub innego równoważnego dokumentu świadczącego, że podmiot prowadzi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami;
  • brak zaległości w płatnościach: składek na ubezpieczenie społeczne, podatków i opłat;
  • brak wymagalnych zobowiązań wobec PFRON.

Z kolei wymogi merytoryczne obejmują:

  • doświadczenie w realizacji wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami lub ich opiekunów w różnych formach (wyjazdy turystyczne krótko- lub długoterminowe, pomoc w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami, wsparcie psychologiczne, w rehabilitacji);
  • zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej 1 eksperta ds. organizacji turystyki wytchnieniowej z doświadczeniem w organizacji wyjazdów turystycznych dla osób z niepełnosprawnościami i/ lub ich opiekunów;
  • zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej 1 eksperta ds. analiz z doświadczeniem w prowadzeniu analiz nt. sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

Termin złożenia oferty

Ofertę należy złożyć w języku polskim, w formie pisemnej, do dnia 27 maja 2024 r. Oferty, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.

Oferta powinna być podpisana przez osobę upoważnioną do reprezentowania podmiotu, zgodnie z zasadami jego reprezentacji lub na podstawie pełnomocnictwa (pełnomocnictwo należy dołączyć do oferty).

Ofertę należy złożyć w formie elektronicznej podpisaną kwalifikowalnym podpisem elektronicznym lub ePUAP na adres poczty elektronicznej: turystyka@pfron.org.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFRON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA