REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Docelowo termin będzie przedłużony do 4 marca 2025 r.

Okres, w którym pobyt obywateli Ukrainy w Polsce jest uznawany za legalny został przedłużony do końca czerwca 2024 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która obowiązuje od 22 lutego. Rząd planuje kolejną nowelizację: dzięki niej Ukraińcy będą przebywać w Polsce legalnie do 4 marca 2025 r.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w dotychczasowym brzmieniu przewidywała, że pobyt w Polsce obywatela Ukrainy, który przybył legalnie do naszego kraju od 24 lutego 2022 r.  i deklaruje zamiar pozostania w Polsce uznaje się za legalny do 4 marca 2024 r. Bliski upływ tak określonego terminu – wobec dalszego trwania wojny na Ukrainie – spowodował konieczność nowelizacji ustawy. 

Wskutek wejścia w życie tej nowelizacji, do nastąpiło 22 lutego 2024 r. okres, w którym pobyt wskazanych wyżej obywateli Ukrainy w Polsce jest uznawany za legalny został przedłużony do końca czerwca 2024 r.

REKLAMA

Autopromocja

Pobyt obywateli Ukrainy uznawany za legalny

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została uchwalona 12 marca 2022 r., po dwóch tygodniach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jej celem jest określenie szczególnych zasad zalegalizowania pobytu w Polsce:

  • obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz 
  • obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli do Polski.

Lutowa nowelizacja przedłuża do 30 czerwca 2024 r. okres, w którym za legalny będzie uznawany pobyt w Polsce obywateli Ukrainy należących do obu wskazanych wyżej kategorii, którzy zadeklarowali zamiar pozostania na terytorium Polski.

Dokumenty pobytowe ważne do 30 czerwca 2024 r.

Nowelizacja przedłuża do 30 czerwca 2024 r. także okres legalnego pobytu obywateli Ukrainy posiadających dokumenty pobytowe lub statusy pobytowe.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uległy przedłużeniu do 30 czerwca 2024 r. okresy ważności dokumentów stanowiących podstawę pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, w przypadku gdyby ich ważność miała wygasnąć w okresie od 24 lutego 2022 r., a mianowicie:

  • wizy krajowej (oraz okres pobytu na podstawie takiej wizy),
  • zezwolenia na pobyt czasowy.

Podobnie zostały przedłużone: 

  • termin do opuszczenia przez obywatela Ukrainy terytorium Polski,
  • termin dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy 

– w przypadku, gdy ostatni dzień tych terminów przypada w okresie od 24 lutego 2022 r.

Do 30 czerwca 2024 r. przedłużono ponadto okres ważności

  • kart pobytu,
  • polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca,
  • dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany”

– w przypadku, gdy ostatni dzień okresu ważności tych dokumentów przypada w okresie od 24 lutego 2022 r.

Wreszcie przedłużeniu do 30 czerwca 2024 r. uległ okres dopuszczalnego pobytu obywatela Ukrainy w Polsce

  • na podstawie wizy Schengen wydanej przez organ polski,
  • na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen,
  • na podstawie dokumentu, o którym mowa przepisach rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich wydanego przez właściwy organ innego państwa obszaru Schengen, albo innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ tego państwa, uprawniającego do podróży po terytorium innych państw tego obszaru,
  • w ramach ruchu bezwizowego

– w przypadku, gdy ostatni dzień dopuszczalnego okresu pobytu przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r.

Kolejne przedłużenie terminów – do 4 marca 2025 r. 

W uzasadnieniu projektu obecnej nowelizacji napisano, że powodem, dla których rząd zamierza przedłużyć okres  obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych przewidzianych w ustawie jest decyzja wykonawcza Rady Unii Europejskiej z 19 października 2023 r., na podstawie której przedłużono do 4 marca 2025 r. tymczasową ochronę, jaką po wybuchu wojny na Ukrainie wprowadziła Unia Europejska po stwierdzeniu masowego napływu na terytorium UE wysiedleńców z Ukrainy. 

Docelowo okres obowiązywania krajowych przepisów o pomocy obywatelom Ukrainy zostanie przedłużony do 4 marca 2025 r. Na razie jednak zdecydowano się przedłużyć ten okres tylko do połowy 2024 r. Według zapowiedzi rządowych dalsze jego przedłużenie ma być przedmiotem kolejnej nowelizacji ustawy. Prace nad taką nowelizacją mają rozpocząć się niezwłocznie. Towarzyszyć im mają szerokie konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi podmiotami.

Oprac. Piotr T. Szymański
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

REKLAMA