REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Docelowo termin będzie przedłużony do 4 marca 2025 r.

Okres, w którym pobyt obywateli Ukrainy w Polsce jest uznawany za legalny został przedłużony do końca czerwca 2024 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która obowiązuje od 22 lutego. Rząd planuje kolejną nowelizację: dzięki niej Ukraińcy będą przebywać w Polsce legalnie do 4 marca 2025 r.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w dotychczasowym brzmieniu przewidywała, że pobyt w Polsce obywatela Ukrainy, który przybył legalnie do naszego kraju od 24 lutego 2022 r.  i deklaruje zamiar pozostania w Polsce uznaje się za legalny do 4 marca 2024 r. Bliski upływ tak określonego terminu – wobec dalszego trwania wojny na Ukrainie – spowodował konieczność nowelizacji ustawy. 

Wskutek wejścia w życie tej nowelizacji, do nastąpiło 22 lutego 2024 r. okres, w którym pobyt wskazanych wyżej obywateli Ukrainy w Polsce jest uznawany za legalny został przedłużony do końca czerwca 2024 r.

Autopromocja

Pobyt obywateli Ukrainy uznawany za legalny

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została uchwalona 12 marca 2022 r., po dwóch tygodniach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jej celem jest określenie szczególnych zasad zalegalizowania pobytu w Polsce:

 • obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz 
 • obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli do Polski.

Lutowa nowelizacja przedłuża do 30 czerwca 2024 r. okres, w którym za legalny będzie uznawany pobyt w Polsce obywateli Ukrainy należących do obu wskazanych wyżej kategorii, którzy zadeklarowali zamiar pozostania na terytorium Polski.

Dokumenty pobytowe ważne do 30 czerwca 2024 r.

Nowelizacja przedłuża do 30 czerwca 2024 r. także okres legalnego pobytu obywateli Ukrainy posiadających dokumenty pobytowe lub statusy pobytowe.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uległy przedłużeniu do 30 czerwca 2024 r. okresy ważności dokumentów stanowiących podstawę pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, w przypadku gdyby ich ważność miała wygasnąć w okresie od 24 lutego 2022 r., a mianowicie:

 • wizy krajowej (oraz okres pobytu na podstawie takiej wizy),
 • zezwolenia na pobyt czasowy.

Podobnie zostały przedłużone: 

 • termin do opuszczenia przez obywatela Ukrainy terytorium Polski,
 • termin dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy 

– w przypadku, gdy ostatni dzień tych terminów przypada w okresie od 24 lutego 2022 r.

Do 30 czerwca 2024 r. przedłużono ponadto okres ważności

 • kart pobytu,
 • polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca,
 • dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany”

– w przypadku, gdy ostatni dzień okresu ważności tych dokumentów przypada w okresie od 24 lutego 2022 r.

Wreszcie przedłużeniu do 30 czerwca 2024 r. uległ okres dopuszczalnego pobytu obywatela Ukrainy w Polsce

 • na podstawie wizy Schengen wydanej przez organ polski,
 • na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen,
 • na podstawie dokumentu, o którym mowa przepisach rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich wydanego przez właściwy organ innego państwa obszaru Schengen, albo innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ tego państwa, uprawniającego do podróży po terytorium innych państw tego obszaru,
 • w ramach ruchu bezwizowego

– w przypadku, gdy ostatni dzień dopuszczalnego okresu pobytu przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r.

Kolejne przedłużenie terminów – do 4 marca 2025 r. 

W uzasadnieniu projektu obecnej nowelizacji napisano, że powodem, dla których rząd zamierza przedłużyć okres  obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych przewidzianych w ustawie jest decyzja wykonawcza Rady Unii Europejskiej z 19 października 2023 r., na podstawie której przedłużono do 4 marca 2025 r. tymczasową ochronę, jaką po wybuchu wojny na Ukrainie wprowadziła Unia Europejska po stwierdzeniu masowego napływu na terytorium UE wysiedleńców z Ukrainy. 

Docelowo okres obowiązywania krajowych przepisów o pomocy obywatelom Ukrainy zostanie przedłużony do 4 marca 2025 r. Na razie jednak zdecydowano się przedłużyć ten okres tylko do połowy 2024 r. Według zapowiedzi rządowych dalsze jego przedłużenie ma być przedmiotem kolejnej nowelizacji ustawy. Prace nad taką nowelizacją mają rozpocząć się niezwłocznie. Towarzyszyć im mają szerokie konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi podmiotami.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA