REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Legalizacja pobytu w Polsce

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Docelowo termin będzie przedłużony do 4 marca 2025 r.

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która obowiązuje od 22 lutego. Rząd planuje kolejną nowelizację: dzięki niej Ukraińcy będą przebywać w Polsce legalnie do 4 marca 2025 r.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Rząd przygotowuje nowelizację ustawy

Pobyt obywateli Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przybyli do Polski będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. Takie jest podstawowe założenie projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom tego kraju, nad którym pracuje rząd. W myśl aktualnych przepisów termin, w którym Ukraińcy mogą legalnie przebywać w Polsce upływa 4 marca 2024 r. Nowa ustawa musi zatem zostać uchwalona i wejść w życie przed tą datą.

Zatrudnianie cudzoziemców. Jakie dokumenty pobytowe pozwalają na legalną pracę w Polsce

Zatrudnianie cudzoziemców z krajów trzecich w Polsce reguluje podstawowa zasada, która brzmi: „legalna praca = legalny pobyt + zezwolenie na pracę”. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę cudzoziemiec może być zwolniony, to legalny pobyt na terytorium RP, który ponadto upoważnia do wykonywania pracy, obcokrajowiec musi posiadać zawsze. Poniżej opisujemy podstawowe kwestie związane z pobytem cudzoziemców z krajów trzecich, którzy zamierzają pracować w Polsce. 

Zatrudnianie cudzoziemców. Legalny pobyt to podstawa w każdym przypadku. Nie ma wyjątków nawet dla obywateli Ukrainy

Zatrudnienie cudzoziemca przez polskiego pracodawcę wymaga przeprowadzenia procedur określonych przepisami. Formalności związane z legalnym zatrudnieniem cudzoziemca w Polsce są uzależnione od tego, jaki jest jego kraj pochodzenia. Od czego powinien zacząć procedurę zatrudnienia cudzoziemca polski pracodawca? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy. 

Pobyt cudzoziemców w Polsce: ostatni dzień na list polecony

Cudzoziemcy oraz zatrudniający ich pracodawcy mają ostatni moment na legalizację pobytu. Przepisy covidowe kończą się. Termin na wysłanie listu poleconego upływa 31 lipca. Dotyczy to kilkuset tysięcy osób.

REKLAMA