REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia pozapłacowe 2024: bezpłatny dietetyk i abonament na elektryczny rower zamiast karnetów na siłownię

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pracownicy oczekują nowych świadczeń pozapłacowych, np. bezpłatnych porad dietetyka i abonamentu na miejski rower zamiast tradycyjnych karnetów na siłownię
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Samochód służbowy, telefon komórkowy i prywatny lekarz – przez ostatnich kilkanaście lat takie benefity, formalnie określane mianem świadczeń pozapłacowych, były dla pracowników najbardziej pożądane. Ostatnio jednak priorytety uległy zmianie. Nowe wartości coraz wyżej cenione to czas pracy oraz ekologia, zaś dbałość o zdrowie znajduje nowy wymiar, związany z dietą i zdrowym odżywianiem. Jakie są więc najbardziej oczekiwane przez pracowników benefity w 2023 i 2024 roku?

Pandemia i związane z nią za grożenia życia i zdrowia tylko przyspieszyły zmiany w preferencjach pracowniczych dotyczących świadczeń pozapłacowych. Podobnie alert ekologiczny związany z procesem ocieplania się klimatu i poszukiwaniem rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju we wszelkich możliwych aspektach życia.

REKLAMA

Autopromocja

TOP-10 świadczeń pozapłacowych 2023

Pandemia skłoniła nas do zmian w wielu sferach życia, ale najwięcej dynamiki mają one w środowisku pracy. Poza zupełnie nowym spojrzeniem na pracę z domu kojarzoną dotychczas tylko z wybranymi zawodami jako telepraca, mamy skorygowane spojrzenie na biuro i jego wyposażenie, drogę do miejsca pracy – w tym sposób docierania tam i z powrotem. Zmieniły się też oczekiwania pracowników wobec pracodawcy. W tym kontekście ważną rolę odgrywają zmiany w rankingu najbardziej upragnionych świadczeń pozapłacowych.

Najbardziej wymagający w tym względzie specjaliści oraz członkowie kadry zarządzającej rozważają dziś co lepsze: gwarantowany czterodniowy tydzień pracy czy urlop bez ograniczeń. Pracownicy niżsi rangą gotowi są zadowolić się rozszerzeniem pakietów medycznych

Najwszechstronniejsze badanie popularności świadczeń pozapłacowych wśród pracowników w 2023 roku przeprowadziła agencja ARC Rynek i Opinia na zlecenie Enter The Code. Choć dotyczy ono wyłącznie branży informatycznej, to bez większego ryzyka można uznać jego wyniki (Raport Benefitów 2023 w branży IT) za reprezentatywne dla całego rynku pracy.

Z nowych trendów pokazuje on tylko błyskawiczny awans czasu pracy do ścisłej czołówki benefitów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogólnie rozumiana bezpłatna opieka medyczna zdecydowanie wciąż pozostaje najbardziej upragnionym świadczeniem pozapłacowym – dla 35 proc. badanych pracowników, ale tylko nieznacznie (32 proc.) ustępuje elastycznemu czasowi pracy. Trójkę na podium uzupełnia ubezpieczenie na życie.

Następne w kolejności są:

  • karta sportowa – 27 proc.
  • roczne bonusy, np. karty upominkowe – 25 proc.
  • gwarantowany budżet na szkolenia – 16 proc.,
  • praca w pełni zdalna – 15 proc.,
  • prezenty rocznicowe – 15 proc.,
  • platforma e-learningowa – 14 proc.,
  • program premiujący pomoc w poszukiwaniu pracowników – 13 proc.

Nowy benefit preferowany przez pracowników: czas pracy

Prywatna opieka medyczna, karta Multisport i świeże owoce w firmie nie robią już na pracownikach wrażenia. Także możliwość pracy z domu i elastyczne godziny jej wykonywania zaczynają być oczywistością. Jest jednak dobro, które nabiera coraz większej wartości: wolny od pracy czas dla siebie.

Zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, to trend, który się wyraźnie umacnia.

Coraz więcej pracodawców oferuje więc pakiecie korzyści wolny czas. Pracodawcy, zwłaszcza ci, którzy muszą konkurować na rynku o talenty, prześcigają się w proponowanych benefitach. W oferowanych udogodnieniach coraz więcej miejsca zajmuje dodatkowy wolny czas. To może być krótsza praca w piątek. Ale są firmy, które testują bardziej odważne rozwiązania skróconego tygodnia pracy.

Do znanego już z przeszłości rozwiązania workacation, które polega na możliwości wykonywania pracy w miejscach, które zwykle służą do spędzania tam urlopów i wakacji, doszły takie jak coraz modniejsze ostatnio urlopy bez ograniczeń.

Benefit ten polega na tym, że to pracownik sam (a nie limity z kodeksu pracy) decyduje, z ilu dni urlopu w roku chce skorzystać.

Nowy trend w świadczeniach pozapłacowych: jeszcze więcej dla zdrowia

W większości polskich firm dużą wagę przywiązuje się do posiłków w pracy. Bardzo pozytywnie zarówno pracownicy jak i pracodawcy przyjęli wprowadzoną od 1 marca 2022 r. podwyżkę limitów dopłat do posiłków nieobarczonych PIT i ZUS. A teraz coraz większą popularność zyskuje aspekt zdrowotny tych posiłków, w tym finansowanie przez pracodawców konsultacji dietetycznych.

Badanie „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” Dailyfruits pokazało, że co trzeci zapytany pracownik chciałby szerzej korzystać z benefitów oferowanych przez pracodawcę wspierających jego zdrowie.

Jednym z preferowanych rozwiązań wskazywanych często przez pracujących poza opieką medyczną w szerokim zakresie są także konsultacje dietetyczne. Pracownicy nie tylko chętnie skorzystaliby z takich spotkań ze specjalistą zaoferowanych przez pracodawcę, ale także dostrzegają potrzebę wprowadzania do firm programów edukacji żywieniowej. Według 29% pracujących Polaków byłaby ona pomocna przede wszystkim w zmianie nawyków żywieniowych spowodowanych zajadaniem stresu.

Jedną z form wsparcia ze strony pracodawców, które spotykają się z pozytywną opinią pracowników, są na przykład cykliczne wizyty dietetyka w firmie. Wynika to zarówno z potrzeb sygnalizowanych w wielu organizacjach przez samych pracowników, jak również z rosnącej świadomości pracodawców, którzy zaczynają dostrzegać potrzebę wprowadzenia firmowych programów żywieniowych.

W efekcie pracodawcy sięgają po konkretne rozwiązania dla pracowników, jak webinaria z dietetykami, konsultacje z analizą składu ciała, firmowe eventy z edukacją żywieniową.

Nowe bonusy dla zdrowia i środowiska

Na liście pożądanych benefitów, która powstała w wyniku badania Dailyfruits, znalazła się także możliwość realizacji w firmie ćwiczeń czy gier zespołowych, a nawet dostęp do firmowych rowerów.

Jak pokazało wiele badań zrealizowanych w okresie i po pandemii, pracownicy zaczęli sygnalizować coraz większe potrzeby związane z ich pogarszającą się kondycją fizyczną i psychiczną oraz chęć otrzymania od pracodawcy wsparcia w tym zakresie.

Coraz ważniejsze staje się dbanie pracodawcy zarówno o zdrowie, jak i samopoczucie pracowników w przekonaniu jak duży wpływ mają one na efektywność w pracy.

W tej sytuacji klasyczny pakiet medyczny pracownicy chcieliby uzupełnić zwłaszcza o wsparcie psychologa i psychiatry.

Z kolei dotychczasowe karnety na siłownię proponują zamienić na bon na mobilne dojazdy do pracy: samochodem elektrycznym, elektrycznym skuterem lub hulajnogą a w ostateczności rowerem z napędem elektrycznym.

To samo dotyczy samochodów służbowych, ryczałtów czy zwrotów za paliwo – troska o kondycję fizyczną i własne zdrowie spotyka się tu z rosnącą świadomością proekologiczną, która już nie tylko w dużych miastach każe myśleć o zastępowaniu konwencjonalnych sposobów dojazdu do pracy rozwiązaniami opartymi na ekologii, zrównoważonym rozwoju czy idei współdzielenia.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2025: jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

Wynagrodzenia wzrosną nawet do 12 tys. zł brutto. Sprawdzamy, kto może liczyć na taką podwyżkę w budżetówce

To już pewne — część pracowników budżetówki w 2025 r. może liczyć na wynagrodzenie zbliżające się do 12 tys. zł brutto. Choć brzmi to jak rewolucja płacowa, w rzeczywistości podwyżki obejmą tylko wybrane grupy zawodowe. Kto skorzysta najwięcej? Czy to zapowiedź wyrównywania wynagrodzeń w sektorze publicznym, czy jedynie korekta inflacyjna dla wybranych?

REKLAMA

Wielka Sobota: do której sklepy są otwarte? Od 1 tys. zł do 100 tys. zł kary dla pracodawcy [Ostrzeżenie PIP]

Wielka Sobota - do której sklepy są otwarte? PIP ostrzega pracodawców zatrudniających pracowników w Wielką Sobotę. 19 kwietnia 2025 r. pracownicy handlu nie mogą pracować ponad wskazany w przepisach czas. Do której godziny można pracować w Wielką Sobotę?

Rewolucja w naliczaniu stażu pracy od 2026 roku. Od umów zlecenia i działalności gospodarczej będą zależeć uprawnienia pracownicze

Od 1 stycznia 2026 r. mają wejść w życie istotne zmiany w Kodeksie pracy, które wpłyną na sposób naliczania stażu pracy. Projektowana nowelizacja przewiduje, że do stażu pracy będą wliczane nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy aktywności zawodowej, takie jak umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej czy służba w niektórych formacjach mundurowych. Zmiany te mają na celu zwiększenie uprawnień pracowniczych, w tym prawa do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższych odpraw czy dodatków stażowych.

REKLAMA