REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ta branża kwitnie, oferuje duże zarobki, ale trudno o umowę o pracę. A może pracownicy wcale jej nie chcą?

programista
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba zarejestrowanych w Polsce działalności IT stale rośnie. Na każdą zlikwidowaną firmę informatyczną przypada 7 nowych, a większość to jednoosobowe działalności. Kontrakt B2B od lat jest najczęściej oferowanym rodzajem zatrudnienia w branży IT.

Firmy informatyczne wyrastają jak grzyby po deszczu

Pod koniec sierpnia 2023 r. w Polsce było zarejestrowanych 177 tys. firm informatycznych, z czego większość to jednoosobowe działalności, jak wynika z analizy KRS przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet. Według danych polskiego portalu z ogłoszeniami o pracy No Fluff Jobs, który wymaga podania proponowanego rodzaju umowy w każdym ogłoszeniu, możliwość zatrudnienia na kontrakcie B2B w trzecim kwartale tego roku pojawiła się w 73,6 proc. ofert z branży IT. Propozycja zatrudnienia na podstawie umowy o pracę pojawiła się w 53,6 proc. ofert. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak podaje No Fluff Jobs, kontrakt B2B od lat jest najczęściej oferowanym rodzajem zatrudnienia w branży IT. Unia Europejska pracuje obecnie nad projektem dyrektywy mającej m.in. ograniczyć zatrudnianie przez firmy pracowników na B2B lub umowie zlecenia. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy miałaby ona zacząć obowiązywać. 

Odsetek ofert z umowami B2B praktycznie nie zmienia się przez lata. To w IT wypracowany standard, tutaj zaoferowanie tego typu współpracy jest tak samo naturalne jak przychylność pracodawcy wobec pracy zdalnej w pełnym wymiarze. Popularne i najczęściej trafne jest przekonanie, że przy zarobkach na poziomie kilkunastu tysięcy złotych umowa B2B jest korzystniejsza dla pracowników, jeśli mówimy o kwocie, która finalnie wpływa na konto – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs – Nic dziwnego, że w sektorze technologicznym, gdzie płace są wysokie w porównaniu z większością branż, jest to bardzo pożądana forma współpracy. Nie zakładam też, że w najbliższym czasie wiele się tu zmieni, bo pracodawcy IT potrzebują wykwalifikowanych pracowników i pracowniczek, są skłonni zatrudniać także tych, którzy wykonują zlecenia dla innych firm. Umowa B2B ułatwia takim pracownikom elastyczną współpracę z kilkoma podmiotami, a samym pracodawcom obniża koszty.

Kto w IT woli umowę o pracę zamiast B2B

Według danych z KRS liczba zarejestrowanych w Polsce firm informatycznych od końca 2022 r. wzrosła już o 10 proc., a na każdą wykreśloną z rejestru przypada aż siedem nowych. Najwięcej, bo aż 72 proc. tych działalności, jest związana z oprogramowaniem. Doradztwem w zakresie informatyki zajmuje się nieco ponad 17 proc. Trochę ponad 6 proc. jest zarejestrowanych w kategorii związanej z usługami w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, a niecałe 5 proc. jest w kategorii związanej z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi.

REKLAMA

Najwyższy odsetek firm IT jest zarejestrowany w województwie mazowieckim (29 proc.), następnie w małopolskim, dolnośląskim i śląskim (po 11 proc.). Trzecie miejsce zajęło województwo wielkopolskie, w którym zarejestrowanych jest 7 proc. tego typu działalności. Po 2 proc. znajdziemy w województwach podlaskim oraz warmińsko-mazurskim, a najmniej – po 1 proc. – w świętokrzyskim i opolskim. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez kobiety prowadzonych jest 38 proc. działalności informatycznych. Z kolei z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT” wynika, że umowa o pracę jest zarówno najpopularniejszą formą współpracy wśród kobiet z tej branży (66,3 proc. badanych), jak i najbardziej preferowaną – 77,7 proc. badanych wskazało ją jako swój pierwszy wybór. 

Etat ma dużo atutów, a z najważniejszych można wymienić większą ochronę stanowiska pracy i dużo świadczeń socjalnych. Ale w IT, gdzie niedobory specjalistów i specjalistek są ogromne, a zarobki są wysokie, to wszystko ma mniejsze znaczenie – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs – Tutaj firmy, które szukają doświadczonych pracowników, często i tak idą na ustępstwa i np. również na kontrakcie oferują wiele benefitów i 26 dni lub więcej wolnych od wykonywania umowy. Dla pracowników praca w IT wiąże się z ulgami podatkowymi, ale dla większości korzystne jest też samo rozliczanie ryczałtem.

Typy umów oferowanych w IT

Typy umów oferowanych w IT

 

Źródło zewnętrzne

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Junior

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Junior

 

Źródło zewnętrzne

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Mid

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Mid

 

Źródło zewnętrzne

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Senior

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Senior

 

Źródło zewnętrzne

Junior dostanie umowę o pracę 

Jedyną kategorią w branży IT na No Fluff Jobs, w której B2B nie dominuje, są oferty pracy na stanowiskach juniorskich, chociaż i tutaj zachodzą zmiany – dotychczas na tym poziomie doświadczenia częściej oferowano umowy o pracę niż kontrakt, jednak w trzecim kwartale 2023 udział obu typów zatrudnienia praktycznie się zrównał i wynosi odpowiednio 54,8 proc. oraz 53,3 proc. Duży jest również udział umów zlecenia. Tę formę współpracy można znaleźć w nawet co piątym ogłoszeniu dla początkujących, podczas gdy na stanowiskach średniego i wyższego szczebla takie propozycje praktycznie nie występują. 

Dane No Fluff Jobs pochodzą z analizy ogłoszeń z kategorii IT z 3. kwartału 2023 r. Dane z raportu „Kobiety w IT” pochodzą z badania przeprowadzonego w miesiącach styczeń-luty 2023 r. na grupie 4651 kobiet z 5 krajów, w tym 2631 Polek, zarówno pracujących w IT, jak i szukających pierwszej pracy w tej branży. 

Dane cytowane w tekście pochodzą z badań Dun & Bradstreet przeprowadzonych w czerwcu 2023 r. Analizie poddano dane z rejestru KRS. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA