REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ta branża kwitnie, oferuje duże zarobki, ale trudno o umowę o pracę. A może pracownicy wcale jej nie chcą?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
programista
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba zarejestrowanych w Polsce działalności IT stale rośnie. Na każdą zlikwidowaną firmę informatyczną przypada 7 nowych, a większość to jednoosobowe działalności. Kontrakt B2B od lat jest najczęściej oferowanym rodzajem zatrudnienia w branży IT.

Firmy informatyczne wyrastają jak grzyby po deszczu

Pod koniec sierpnia 2023 r. w Polsce było zarejestrowanych 177 tys. firm informatycznych, z czego większość to jednoosobowe działalności, jak wynika z analizy KRS przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet. Według danych polskiego portalu z ogłoszeniami o pracy No Fluff Jobs, który wymaga podania proponowanego rodzaju umowy w każdym ogłoszeniu, możliwość zatrudnienia na kontrakcie B2B w trzecim kwartale tego roku pojawiła się w 73,6 proc. ofert z branży IT. Propozycja zatrudnienia na podstawie umowy o pracę pojawiła się w 53,6 proc. ofert. 

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Jak podaje No Fluff Jobs, kontrakt B2B od lat jest najczęściej oferowanym rodzajem zatrudnienia w branży IT. Unia Europejska pracuje obecnie nad projektem dyrektywy mającej m.in. ograniczyć zatrudnianie przez firmy pracowników na B2B lub umowie zlecenia. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy miałaby ona zacząć obowiązywać. 

Odsetek ofert z umowami B2B praktycznie nie zmienia się przez lata. To w IT wypracowany standard, tutaj zaoferowanie tego typu współpracy jest tak samo naturalne jak przychylność pracodawcy wobec pracy zdalnej w pełnym wymiarze. Popularne i najczęściej trafne jest przekonanie, że przy zarobkach na poziomie kilkunastu tysięcy złotych umowa B2B jest korzystniejsza dla pracowników, jeśli mówimy o kwocie, która finalnie wpływa na konto – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs – Nic dziwnego, że w sektorze technologicznym, gdzie płace są wysokie w porównaniu z większością branż, jest to bardzo pożądana forma współpracy. Nie zakładam też, że w najbliższym czasie wiele się tu zmieni, bo pracodawcy IT potrzebują wykwalifikowanych pracowników i pracowniczek, są skłonni zatrudniać także tych, którzy wykonują zlecenia dla innych firm. Umowa B2B ułatwia takim pracownikom elastyczną współpracę z kilkoma podmiotami, a samym pracodawcom obniża koszty.

Kto w IT woli umowę o pracę zamiast B2B

Według danych z KRS liczba zarejestrowanych w Polsce firm informatycznych od końca 2022 r. wzrosła już o 10 proc., a na każdą wykreśloną z rejestru przypada aż siedem nowych. Najwięcej, bo aż 72 proc. tych działalności, jest związana z oprogramowaniem. Doradztwem w zakresie informatyki zajmuje się nieco ponad 17 proc. Trochę ponad 6 proc. jest zarejestrowanych w kategorii związanej z usługami w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, a niecałe 5 proc. jest w kategorii związanej z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi.

REKLAMA

Najwyższy odsetek firm IT jest zarejestrowany w województwie mazowieckim (29 proc.), następnie w małopolskim, dolnośląskim i śląskim (po 11 proc.). Trzecie miejsce zajęło województwo wielkopolskie, w którym zarejestrowanych jest 7 proc. tego typu działalności. Po 2 proc. znajdziemy w województwach podlaskim oraz warmińsko-mazurskim, a najmniej – po 1 proc. – w świętokrzyskim i opolskim. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez kobiety prowadzonych jest 38 proc. działalności informatycznych. Z kolei z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT” wynika, że umowa o pracę jest zarówno najpopularniejszą formą współpracy wśród kobiet z tej branży (66,3 proc. badanych), jak i najbardziej preferowaną – 77,7 proc. badanych wskazało ją jako swój pierwszy wybór. 

Etat ma dużo atutów, a z najważniejszych można wymienić większą ochronę stanowiska pracy i dużo świadczeń socjalnych. Ale w IT, gdzie niedobory specjalistów i specjalistek są ogromne, a zarobki są wysokie, to wszystko ma mniejsze znaczenie – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs – Tutaj firmy, które szukają doświadczonych pracowników, często i tak idą na ustępstwa i np. również na kontrakcie oferują wiele benefitów i 26 dni lub więcej wolnych od wykonywania umowy. Dla pracowników praca w IT wiąże się z ulgami podatkowymi, ale dla większości korzystne jest też samo rozliczanie ryczałtem.

Typy umów oferowanych w IT

Typy umów oferowanych w IT

 

Źródło zewnętrzne

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Junior

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Junior

 

Źródło zewnętrzne

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Mid

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Mid

 

Źródło zewnętrzne

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Senior

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Senior

 

Źródło zewnętrzne

Junior dostanie umowę o pracę 

Jedyną kategorią w branży IT na No Fluff Jobs, w której B2B nie dominuje, są oferty pracy na stanowiskach juniorskich, chociaż i tutaj zachodzą zmiany – dotychczas na tym poziomie doświadczenia częściej oferowano umowy o pracę niż kontrakt, jednak w trzecim kwartale 2023 udział obu typów zatrudnienia praktycznie się zrównał i wynosi odpowiednio 54,8 proc. oraz 53,3 proc. Duży jest również udział umów zlecenia. Tę formę współpracy można znaleźć w nawet co piątym ogłoszeniu dla początkujących, podczas gdy na stanowiskach średniego i wyższego szczebla takie propozycje praktycznie nie występują. 

Dane No Fluff Jobs pochodzą z analizy ogłoszeń z kategorii IT z 3. kwartału 2023 r. Dane z raportu „Kobiety w IT” pochodzą z badania przeprowadzonego w miesiącach styczeń-luty 2023 r. na grupie 4651 kobiet z 5 krajów, w tym 2631 Polek, zarówno pracujących w IT, jak i szukających pierwszej pracy w tej branży. 

Dane cytowane w tekście pochodzą z badań Dun & Bradstreet przeprowadzonych w czerwcu 2023 r. Analizie poddano dane z rejestru KRS. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA