REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ta branża kwitnie, oferuje duże zarobki, ale trudno o umowę o pracę. A może pracownicy wcale jej nie chcą?

programista
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba zarejestrowanych w Polsce działalności IT stale rośnie. Na każdą zlikwidowaną firmę informatyczną przypada 7 nowych, a większość to jednoosobowe działalności. Kontrakt B2B od lat jest najczęściej oferowanym rodzajem zatrudnienia w branży IT.

Firmy informatyczne wyrastają jak grzyby po deszczu

Pod koniec sierpnia 2023 r. w Polsce było zarejestrowanych 177 tys. firm informatycznych, z czego większość to jednoosobowe działalności, jak wynika z analizy KRS przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet. Według danych polskiego portalu z ogłoszeniami o pracy No Fluff Jobs, który wymaga podania proponowanego rodzaju umowy w każdym ogłoszeniu, możliwość zatrudnienia na kontrakcie B2B w trzecim kwartale tego roku pojawiła się w 73,6 proc. ofert z branży IT. Propozycja zatrudnienia na podstawie umowy o pracę pojawiła się w 53,6 proc. ofert. 

Autopromocja

Jak podaje No Fluff Jobs, kontrakt B2B od lat jest najczęściej oferowanym rodzajem zatrudnienia w branży IT. Unia Europejska pracuje obecnie nad projektem dyrektywy mającej m.in. ograniczyć zatrudnianie przez firmy pracowników na B2B lub umowie zlecenia. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy miałaby ona zacząć obowiązywać. 

Odsetek ofert z umowami B2B praktycznie nie zmienia się przez lata. To w IT wypracowany standard, tutaj zaoferowanie tego typu współpracy jest tak samo naturalne jak przychylność pracodawcy wobec pracy zdalnej w pełnym wymiarze. Popularne i najczęściej trafne jest przekonanie, że przy zarobkach na poziomie kilkunastu tysięcy złotych umowa B2B jest korzystniejsza dla pracowników, jeśli mówimy o kwocie, która finalnie wpływa na konto – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs – Nic dziwnego, że w sektorze technologicznym, gdzie płace są wysokie w porównaniu z większością branż, jest to bardzo pożądana forma współpracy. Nie zakładam też, że w najbliższym czasie wiele się tu zmieni, bo pracodawcy IT potrzebują wykwalifikowanych pracowników i pracowniczek, są skłonni zatrudniać także tych, którzy wykonują zlecenia dla innych firm. Umowa B2B ułatwia takim pracownikom elastyczną współpracę z kilkoma podmiotami, a samym pracodawcom obniża koszty.

Kto w IT woli umowę o pracę zamiast B2B

Według danych z KRS liczba zarejestrowanych w Polsce firm informatycznych od końca 2022 r. wzrosła już o 10 proc., a na każdą wykreśloną z rejestru przypada aż siedem nowych. Najwięcej, bo aż 72 proc. tych działalności, jest związana z oprogramowaniem. Doradztwem w zakresie informatyki zajmuje się nieco ponad 17 proc. Trochę ponad 6 proc. jest zarejestrowanych w kategorii związanej z usługami w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, a niecałe 5 proc. jest w kategorii związanej z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi.

Najwyższy odsetek firm IT jest zarejestrowany w województwie mazowieckim (29 proc.), następnie w małopolskim, dolnośląskim i śląskim (po 11 proc.). Trzecie miejsce zajęło województwo wielkopolskie, w którym zarejestrowanych jest 7 proc. tego typu działalności. Po 2 proc. znajdziemy w województwach podlaskim oraz warmińsko-mazurskim, a najmniej – po 1 proc. – w świętokrzyskim i opolskim. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez kobiety prowadzonych jest 38 proc. działalności informatycznych. Z kolei z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT” wynika, że umowa o pracę jest zarówno najpopularniejszą formą współpracy wśród kobiet z tej branży (66,3 proc. badanych), jak i najbardziej preferowaną – 77,7 proc. badanych wskazało ją jako swój pierwszy wybór. 

Etat ma dużo atutów, a z najważniejszych można wymienić większą ochronę stanowiska pracy i dużo świadczeń socjalnych. Ale w IT, gdzie niedobory specjalistów i specjalistek są ogromne, a zarobki są wysokie, to wszystko ma mniejsze znaczenie – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs – Tutaj firmy, które szukają doświadczonych pracowników, często i tak idą na ustępstwa i np. również na kontrakcie oferują wiele benefitów i 26 dni lub więcej wolnych od wykonywania umowy. Dla pracowników praca w IT wiąże się z ulgami podatkowymi, ale dla większości korzystne jest też samo rozliczanie ryczałtem.

Typy umów oferowanych w IT

Typy umów oferowanych w IT

 

Źródło zewnętrzne

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Junior

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Junior

 

Źródło zewnętrzne

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Mid

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Mid

 

Źródło zewnętrzne

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Senior

Typy umów oferowanych w IT na poziomie Senior

 

Źródło zewnętrzne

Junior dostanie umowę o pracę 

Jedyną kategorią w branży IT na No Fluff Jobs, w której B2B nie dominuje, są oferty pracy na stanowiskach juniorskich, chociaż i tutaj zachodzą zmiany – dotychczas na tym poziomie doświadczenia częściej oferowano umowy o pracę niż kontrakt, jednak w trzecim kwartale 2023 udział obu typów zatrudnienia praktycznie się zrównał i wynosi odpowiednio 54,8 proc. oraz 53,3 proc. Duży jest również udział umów zlecenia. Tę formę współpracy można znaleźć w nawet co piątym ogłoszeniu dla początkujących, podczas gdy na stanowiskach średniego i wyższego szczebla takie propozycje praktycznie nie występują. 

Dane No Fluff Jobs pochodzą z analizy ogłoszeń z kategorii IT z 3. kwartału 2023 r. Dane z raportu „Kobiety w IT” pochodzą z badania przeprowadzonego w miesiącach styczeń-luty 2023 r. na grupie 4651 kobiet z 5 krajów, w tym 2631 Polek, zarówno pracujących w IT, jak i szukających pierwszej pracy w tej branży. 

Dane cytowane w tekście pochodzą z badań Dun & Bradstreet przeprowadzonych w czerwcu 2023 r. Analizie poddano dane z rejestru KRS. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA