REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Średnia emerytura kapitałowa w 2011 r. to 94,18 zł miesięcznie

Średnia emerytura kapitałowa w 2011 roku wyniosła 94,18 zł miesięcznie, a w grudniu ub.r. - 89,87 zł - poinformował w Sejmie wiceminister pracy Marek Bucior. Dodał, że tylko w grudniu 2011 roku takie świadczenia otrzymało 1,3 tys. osób.

Wiceminister pracy, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów, powiedział, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2011 roku przekazał Otwartym Funduszom Emerytalnym 15,12 mld zł, a od 1999 roku do 7 marca br. w sumie 178,3 mld zł. Na koniec grudnia 2010 r. wartość aktywów netto OFE wyniosła ponad 221,25 mld zł.

Mówiąc o opłatach ponoszonych na rzecz OFE, Bucior wskazał, że w roku 2011 prowizje od składek pobieranych od członków funduszy wyniosły ponad 553 mln zł, a na wynagrodzenia za zarządzanie środkami poszło 981,25 mln zł.

Polacy przeciwni podnoszeniu wieku emerytalnego >>

Bucior zapowiedział, że Polska wykona wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i wkrótce rozpocznie prace nad zmianami, które będą mogły pozwolić na stopniowy wzrost limitów inwestycji zagranicznych OFE. "W zamierzeniach najbliższych jest wykonanie wyroku ETS, a więc podniesienie stopniowe poziomu aktywów inwestowanych za granicą" - powiedział.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

ETS orzekł w grudniu ubiegłego roku, że Polska naruszyła ustanowioną traktatem UE swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania OFE za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To nie jest tak, że rząd polski z własnej nieprzymuszonej woli postanawia, by środki zgromadzone w OFE w sposób swobodny były inwestowane poza granicami kraju. Jest wyrok ETS-u, jesteśmy w ramach Unii Europejskiej i są zasady wynikające z zasady swobodnego przepływu kapitału, co zmusza nas do pewnych rozwiązań" - mówił Bucior.

Informacje o reformie emerytur w ogólnopolskim call center >>

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Dodał, że w resorcie finansów toczą się prace, które mają docelowo zwiększyć limit lokat zagranicznych OFE, do 30 proc. "Będzie to zwiększanie stopniowe i to chcę podkreślić bardzo wyraźnie; według jednego wariantu w roku 2013 do poziomu 10 proc., w 2015 r. do 15 proc., w 2017 r. do 20 proc. Natomiast w 2019 r. do 25 proc. i począwszy od 2021 r. do poziomu 30 proc." - mówił. Drugi wariant mówi o podnoszeniu limitu co 1,5 roku o 5 pkt proc.


Bucior zapowiedział też, że po zakończeniu reformy emerytalnej dotyczącej podniesienia wieku emerytalnego rząd przystąpi do kwestii zasadniczej, czyli określenia, w jaki sposób będą wypłacane emerytury dożywotnie ze środków zgromadzonych w OFE.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Z wnioskiem o udzielenie informacji na temat OFE wystąpiła Józefa Hrynkiewicz z PiS. Jej zdaniem kapitałowy system emerytalny to sposób na unikanie przez władze odpowiedzialności za warunki życia społeczeństwa. Wprowadzenie OFE nazwała gigantycznym oszustwem. Według niej wyniki działania OFE niepokoją przyszłych emerytów. Powiedziała, że od grudnia 2007 r. do lutego 2009 r. strata funduszy wyniosła 31,9 mld zł, a do grudnia 2011 r. ponad 40 mld zł.

"Jak widać, zanim odrobiono poprzednie straty, w 2011 r. poniesiono następne. Oznacza to, że po stosunkowo dobrym okresie OFE mogą stracić ogromne pieniądze, ale emeryt nie może czekać na dobrą koniunkturę - chleb i lekarstwa musi mieć codziennie" - mówiła.

Janusz Cichoń z PO powiedział, że wprowadzając emerytury kapitałowe nie zrezygnowano z idei solidaryzmu społecznego. "Zmieniliśmy formułę z solidarności międzypokoleniowej na wewnątrzpokoleniową solidarność. Dzięki tej zmianie mieliśmy uchronić system zabezpieczenia emerytalnego od zagrożeń związanych z procesem starzenia się społeczeństwa" - mówił. Zwrócił uwagę, że reforma nie została dokończona, natomiast była skutecznie psuta np. poprzez wyłączenie z systemu emerytur mundurowych i górniczych.

Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota nawiązał do art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który określa maksymalny dochód, po przekroczeniu którego nie odprowadza się już składek na ZUS. Wynosi on obecnie ok. 105 tys. zł. "Osoby najlepiej zarabiające nie dokładają do tego wspólnego worka, jakim jest FUS. W skrócie: bogaci nie płacą!" - mówił poseł. Wskazał, że z danych ZUS wynika, iż roczne wpływy zwiększyłyby się po likwidacji limitu o 5,5 mld zł. Zdaniem Kopycińskiego należy zastanowić się nad zniesieniem limitu, albo przynajmniej podwyższeniem go.

Natomiast Anna Bańkowska z SLD wskazała, że mimo kryzysu zyski Powszechnych Towarzystw Emerytalnych rosną. Dodała, że dzieje się to także mimo spadku wartości ich aktywów oraz obniżenia składek do OFE.

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku nowelizacją ustawy o systemie emerytalnym, składka do OFE została zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. W 2017 r. ma zostać zwiększona do 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE jest przekazywana do ZUS, trafia na specjalne indywidualne subkonta. Wprowadzono też 4-proc. ulgę podatkową dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę. Zmieniono także górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Z 40 proc. ma wzrosnąć do 62 proc. do 2020 r., a docelowo ma osiągnąć 90 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA