REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Średnia emerytura kapitałowa w 2011 r. to 94,18 zł miesięcznie

REKLAMA

Średnia emerytura kapitałowa w 2011 roku wyniosła 94,18 zł miesięcznie, a w grudniu ub.r. - 89,87 zł - poinformował w Sejmie wiceminister pracy Marek Bucior. Dodał, że tylko w grudniu 2011 roku takie świadczenia otrzymało 1,3 tys. osób.

Wiceminister pracy, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów, powiedział, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2011 roku przekazał Otwartym Funduszom Emerytalnym 15,12 mld zł, a od 1999 roku do 7 marca br. w sumie 178,3 mld zł. Na koniec grudnia 2010 r. wartość aktywów netto OFE wyniosła ponad 221,25 mld zł.

Autopromocja

Mówiąc o opłatach ponoszonych na rzecz OFE, Bucior wskazał, że w roku 2011 prowizje od składek pobieranych od członków funduszy wyniosły ponad 553 mln zł, a na wynagrodzenia za zarządzanie środkami poszło 981,25 mln zł.

Polacy przeciwni podnoszeniu wieku emerytalnego >>

Bucior zapowiedział, że Polska wykona wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i wkrótce rozpocznie prace nad zmianami, które będą mogły pozwolić na stopniowy wzrost limitów inwestycji zagranicznych OFE. "W zamierzeniach najbliższych jest wykonanie wyroku ETS, a więc podniesienie stopniowe poziomu aktywów inwestowanych za granicą" - powiedział.

ETS orzekł w grudniu ubiegłego roku, że Polska naruszyła ustanowioną traktatem UE swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania OFE za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To nie jest tak, że rząd polski z własnej nieprzymuszonej woli postanawia, by środki zgromadzone w OFE w sposób swobodny były inwestowane poza granicami kraju. Jest wyrok ETS-u, jesteśmy w ramach Unii Europejskiej i są zasady wynikające z zasady swobodnego przepływu kapitału, co zmusza nas do pewnych rozwiązań" - mówił Bucior.

Informacje o reformie emerytur w ogólnopolskim call center >>

Dodał, że w resorcie finansów toczą się prace, które mają docelowo zwiększyć limit lokat zagranicznych OFE, do 30 proc. "Będzie to zwiększanie stopniowe i to chcę podkreślić bardzo wyraźnie; według jednego wariantu w roku 2013 do poziomu 10 proc., w 2015 r. do 15 proc., w 2017 r. do 20 proc. Natomiast w 2019 r. do 25 proc. i począwszy od 2021 r. do poziomu 30 proc." - mówił. Drugi wariant mówi o podnoszeniu limitu co 1,5 roku o 5 pkt proc.


Bucior zapowiedział też, że po zakończeniu reformy emerytalnej dotyczącej podniesienia wieku emerytalnego rząd przystąpi do kwestii zasadniczej, czyli określenia, w jaki sposób będą wypłacane emerytury dożywotnie ze środków zgromadzonych w OFE.

Z wnioskiem o udzielenie informacji na temat OFE wystąpiła Józefa Hrynkiewicz z PiS. Jej zdaniem kapitałowy system emerytalny to sposób na unikanie przez władze odpowiedzialności za warunki życia społeczeństwa. Wprowadzenie OFE nazwała gigantycznym oszustwem. Według niej wyniki działania OFE niepokoją przyszłych emerytów. Powiedziała, że od grudnia 2007 r. do lutego 2009 r. strata funduszy wyniosła 31,9 mld zł, a do grudnia 2011 r. ponad 40 mld zł.

"Jak widać, zanim odrobiono poprzednie straty, w 2011 r. poniesiono następne. Oznacza to, że po stosunkowo dobrym okresie OFE mogą stracić ogromne pieniądze, ale emeryt nie może czekać na dobrą koniunkturę - chleb i lekarstwa musi mieć codziennie" - mówiła.

Janusz Cichoń z PO powiedział, że wprowadzając emerytury kapitałowe nie zrezygnowano z idei solidaryzmu społecznego. "Zmieniliśmy formułę z solidarności międzypokoleniowej na wewnątrzpokoleniową solidarność. Dzięki tej zmianie mieliśmy uchronić system zabezpieczenia emerytalnego od zagrożeń związanych z procesem starzenia się społeczeństwa" - mówił. Zwrócił uwagę, że reforma nie została dokończona, natomiast była skutecznie psuta np. poprzez wyłączenie z systemu emerytur mundurowych i górniczych.

Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota nawiązał do art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który określa maksymalny dochód, po przekroczeniu którego nie odprowadza się już składek na ZUS. Wynosi on obecnie ok. 105 tys. zł. "Osoby najlepiej zarabiające nie dokładają do tego wspólnego worka, jakim jest FUS. W skrócie: bogaci nie płacą!" - mówił poseł. Wskazał, że z danych ZUS wynika, iż roczne wpływy zwiększyłyby się po likwidacji limitu o 5,5 mld zł. Zdaniem Kopycińskiego należy zastanowić się nad zniesieniem limitu, albo przynajmniej podwyższeniem go.

Natomiast Anna Bańkowska z SLD wskazała, że mimo kryzysu zyski Powszechnych Towarzystw Emerytalnych rosną. Dodała, że dzieje się to także mimo spadku wartości ich aktywów oraz obniżenia składek do OFE.

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku nowelizacją ustawy o systemie emerytalnym, składka do OFE została zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. W 2017 r. ma zostać zwiększona do 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE jest przekazywana do ZUS, trafia na specjalne indywidualne subkonta. Wprowadzono też 4-proc. ulgę podatkową dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę. Zmieniono także górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Z 40 proc. ma wzrosnąć do 62 proc. do 2020 r., a docelowo ma osiągnąć 90 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA