REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsultacje w sprawie wieku emerytalnego będą trwały 30 dni

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie projekt dotyczący wydłużenia wieku emerytalnego trafi do konsultacji społecznych, które potrwają 30 dni. Przekonywał, że wyłącznym celem reformy jest bezpieczeństwo dzisiejszych i przyszłych emerytów.

Tusk spotkał się w poniedziałek w Sejmie z marszałek Ewą Kopacz i grupą parlamentarzystek Platformy, które zajmują się sprawami społecznymi. Po południu w sprawie reformy wieku emerytalnego szef rządu rozmawiał z Parlamentarną Grupą Kobiet.

REKLAMA

Autopromocja

"Jest projekt (dotyczący wydłużenia wieku emerytalnego), który będzie jeszcze przeze mnie przejrzany, każdy przecinek i kropka. Po złych doświadczeniach, szczególnie z ACTA, chcemy wspólnie z ministrami sprawdzić trzy razy każde zdanie, szczególnie w sprawie tak znaczącej dla obywateli, zanim trafi on do formalnych konsultacji" - powiedział Tusk dziennikarzom po spotkaniu.

Projekt emerytalny prawie gotowy >>

Jak zapowiedział, "w najbliższych godzinach, maksymalnie dniach" projekt trafi do formalnych konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Szef rządu podkreślił, że "ten etap będzie trwał 30 dni, bo tak opisują to przepisy".

Tusk przekonywał, że projekt dotyczący reformy wieku emerytalnego nie jest skomplikowany. "To nie jest sytuacja, taka jak z ACTA, czy z ustawą refundacyjną, że ktoś ma problem ze zrozumieniem istoty tego projektu, albo z jego konsekwencjami. Projekt musi być oczywiście perfekcyjny" - ocenił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Przede wszystkim trzeba mieć odwagę powiedzieć: wiemy, że to nie budzi entuzjazmu, ale postaramy się wytłumaczyć wszystkim, że innego wyjścia nie ma" - powiedział premier.

Wiek emerytalny - jak to rozwiązują w Europie >>

"Wszystkie argumenty, jakie będą płynęły ze strony różnych środowisk kobiecych, nie tylko parlamentarnych, będziemy konsultowali, będziemy tłumaczyli. Nie może nikomu zabraknąć cierpliwości, ani dobrej woli" - zaznaczył szef rządu. Zadeklarował, że jeśli chodzi o rozmowy w sprawie reformy wieku emerytalnego, będzie do dyspozycji wszystkich parlamentarzystów ze wszystkich klubów parlamentarnych.

Przestrzegał jednak, że jeśli projekt nie zostanie przyjęty, to dzisiejszych i przyszłych emerytów czekają kłopoty. "Warto to zrobić z otwartą przyłbicą, ale szybko" - podkreślił.

Premier ocenił, że wydłużanie aktywności zawodowej jest kluczowe, by w przyszłych latach ludzie mieli z czego żyć. "Chcę też rozwiać wszystkie wątpliwości: ta reforma jest neutralna dla budżetu państwa" - podkreślił. Jak mówił, to nie "chytrość ministra finansów" powoduje, że rząd chce wydłużyć wiek emerytalny. "Budżet państwa nie zarabia na reformie emerytalnej, tu chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo ludzi, dzisiejszych i przyszłych emerytów" - przekonywał.

Jak mówił, reforma emerytalna ma także zapobiec temu, że zabraknie rąk do pracy.

Ocenił też, że kobiety nie chcą, by ich sytuacja na rynku pracy była postrzegana wyłącznie przez pryzmat macierzyństwa. "Wszystkie kobiety, z którymi dziś rozmawiam, mówią: "przestańcie o nas mówić wyłącznie jak o matkach"" - zaznaczył szef rządu.

Propozycja dotycząca ulg emerytalnych >>

Tusk nawiązując do propozycji PSL, by matki mogły wcześniej przechodzić na emeryturę, podkreślił, że nie może być tak, że kobieta będzie - wskutek nowej ustawy emerytalnej - nagradzana za macierzyństwo i niepracowanie. A - jak mówił - mężczyzna będzie mógł, tak jak do tej pory, brać na siebie ciężar odpowiedzialności finansowej, a de facto łatwiejszą rolę życiową. "Dlatego w tej sprawie wolę słuchać kobiet z różnych środowisk - przy całym szacunku dla PSL - niż mężczyzn z jednej partii politycznej" - powiedział.


"Trochę się niepokoję, kiedy słyszę, jak polityk płci męskiej, albo np. ksiądz bardzo się angażują w wychowywanie kobiet, tłumaczenie na czym polega macierzyństwo, wychowanie seksualne kobiet, trochę martwi mnie taka natarczywość; jest taka grupa mężczyzn, której zawsze się wydaje, że wie lepiej, co jest dla kobiet sensowne, a co nie" - podsumował.

Ludowcy chcą, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Po urodzeniu każdego kolejnego dziecka termin tego przejścia byłby przyspieszany o trzy lata. Koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci.

Premier pytany, czy koalicja może ucierpieć przez brak zgody w sprawie reformy emerytur, odparł: "Są sprawy ważne i ważniejsze".

Powiedział też, że trzeba jak najszybciej podjąć pracę nad przepisami, które ułatwią kobietom opiekę nad dziećmi. Ale - jak zastrzegł - to nie ma bezpośredniego zawiązku z ustawą dotyczącą wydłużenia wieku emerytalnego.

Uczestnicząca w spotkaniu u marszałek Sejmu przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet Bożena Szydłowska (PO) powiedziała PAP, że dotyczyło ono punktu widzenia PO na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet. "Panuje zgoda co do potrzeby konsultacji tego projektu" - zaznaczyła. Dopytywana, czy rząd planuje - obok podwyższenia wieku emerytalnego - równoległe zmiany prawne dotyczące np. polityki prorodzinnej, Szydłowska odparła, że o rozwiązaniach szczegółowych będzie mowa dopiero na wieczornym spotkaniu premiera z Parlamentarną Grupą Kobiet.

Inna uczestniczka rozmowy Krystyna Skowrońska (PO) oceniła w rozmowie dziennikarzami, że ważne jest, iż rozpoczęta została dyskusja na temat wydłużenia wieku emerytalnego. "Rozpoczęliśmy tę dyskusję, aby ważne argumenty za wprowadzeniem tej reformy były w przestrzeni publicznej". "Cieszymy się, że pani marszałek zainicjowała taką dyskusję w parlamencie" - dodała.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

REKLAMA

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Webinar: Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców? + certyfikat gwarantowany

Praktyczny webinar „Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców?” poprowadzą partnerki w kancelarii GKR Legal: Renata Bugiel i Justyna Burska. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować i efektywnie przeprowadzić w firmie wdrożenie przepisów Dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.

REKLAMA