REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor chemiczny - nadal widoczne różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami

Subskrybuj nas na Youtube
w sektorze chemicznym nadal widoczne różnice w zarobkach i możliwościach awansu między kobietami i mężczyznami
w sektorze chemicznym nadal widoczne różnice w zarobkach i możliwościach awansu między kobietami i mężczyznami
Forum

REKLAMA

REKLAMA

Sektor chemiczny - nadal widoczne różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami: wynika z pierwszego w Polsce badania nt. równości płci i różnorodności w sektorze chemicznym przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie BASF Polska i we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego.

Sektor chemiczny - różnice w zarobkach

REKLAMA

Celem badania, zleconego przez BASF Polska, który od 2021 r. jest organizatorem kampanii społecznej „Chemia jest Kobietą”, było ustalenie, jakie zjawiska dotyczące płci i stereotypów z nią związanych mogą być istotne dla sytuacji kobiet zatrudnionych bądź chcących podjąć pracę w sektorze chemicznym. Podsumowanie wyników znalazło się w raporcie „Kobiety w chemii”.

REKLAMA

„Październik jest miesiącem różnorodności, a 11 października to Międzynarodowy Dzień Dziewczynek”. To idealny czas na to by przyjrzeć się nie tylko stereotypom w branży chemicznej, ale także holistycznie spojrzeć na sytuację kobiet w branżach przemysłowych i technologicznych. Nasza kampania społeczna: Chemia jest Kobietą ma za zadanie zwracać naszą uwagę właśnie na takie kwestie. Różnorodność zespołów, polityka włączająca - niewykluczająca, brak dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, czy jakikolwiek inny aspekt – to istotne tematy, które dzięki tej inicjatywie udało nam się poruszyć i wywołać dialog wewnątrz sektora, co mnie niezwykle cieszy” - wskazuje Katarzyna Byczkowska, dyrektorka zarządzająca BASF Polska.

Chemia jest kobietą?

Wśród kobiet (33 proc. respondentek) taki sam wpływ na wybór pracy w branży chemicznej miała pasja, jak i przypadek. Trzecim najczęściej wybieranym (27 proc.) czynnikiem była możliwość rozwoju. Nasuwa to wniosek, że zatrudnienie się w tym sektorze nie zawsze jest wynikiem przemyślanej decyzji. W porównaniu – aż 42 proc. badanych mężczyzn przyznało, że powodem rozpoczęcia pracy w chemii było zainteresowanie i pasja.

REKLAMA

Jednak już przy decyzji o pozostaniu w tej branży większość kobiet (47 proc.) kierowało się stabilnością zatrudnienia. Niemal równie często (43 proc.) badane jako powód podawały możliwość rozwoju. Na trzecim miejscu uplasowały się dobre zarobki (39 proc.) – jednak, mimo to, respondentki badania jakościowego, pracujące na niższych szczeblach, opisywały swoje płace jako niskie.

Autorzy badania na podstawie wyników uznali też, że sektor chemiczny jest otwarty na różnorodność i nie faworyzuje żadnej z płci. Dla połowy respondentów jest obojętne, jaki – pod względem płci – będzie skład zespołu, w którym pracują. Ilość osób, które deklarują obojętność lub wręcz wolą mieszany skład kobieco-męski, wskazuje na wysoki potencjał otwartości tej grupy na kobiety w porównaniu z innymi zbadanymi branżami. Osoby zatrudnione w chemii nie mają też wyraźnych preferencji co do płci lidera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raport - wnioski

Raport wskazuje również na to, że w dominującej części mężczyźni i kobiety są na siebie otwarci, nie dyskredytują się nawzajem jako potencjalnych przełożonych. Najbardziej podzielone odpowiedzi dotyczyły stereotypów dotyczących umiejętności interpersonalnych, zdolności do podejmowania ryzyka oraz wspierania podwładnych. Największe sprzeczności między obiema płciami odnotowano przy opiniach o prawdziwości następujących stwierdzeń: „Mężczyźni działają bardziej zdecydowanie” i „Mężczyźni mają bardziej ścisły umysł”. Według mężczyzn były one prawdziwe, a w opinii kobiet – nie.

Zarówno respondenci i respondentki byli raczej zgodni, co do tego, że kobietom trudniej rozwijać się zawodowo, w przypadku pań takiego zdania było aż 80 proc. badanych. „Wyniki badania jakościowego ukazały przyczyny trudności w awansowaniu kobiet. Problem leży w obecnej strukturze przedsiębiorstw. Podział zaczyna się na najniższych stanowiskach. Niektóre posady specjalistyczne są wciąż kojarzone z wysiłkiem fizycznym, przez co dyskwalifikuje się kobiety jako potencjalnych pracowników np. na stanowiskach produkcyjnych. Większe możliwości rozwoju, w tym w zakresie zarządzania ludźmi są często powiązane właśnie z tymi stanowiskami” – czytamy w raporcie.

„Przemysł chemiczny stanowi jedną z gałęzi tzw. przemysłu ciężkiego. Wszelkie dostępne dane wskazują, że kobiet na najwyższych stanowiskach w branży chemicznej jest faktycznie mniej. Należy jednak podkreślić, że - zwłaszcza w związku z postępem technologicznym i cyfrowym - praca w przemyśle to nie tylko ciężka i fizyczna praca. Przemysł chemiczny to także badania, innowacje, rozwój – tutaj potrzebna jest siła kompetencji, a nie >>siła mięśni<<. Wierzę, że zmiany technologiczne pozwolą na wyrównanie szans kobiet na rynku pracy, w tym także w sektorze chemicznym – mówi Michalina Michniewicz, dyrektorka w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego. –Stereotyp typowo męskiej branży zaczyna się rozpuszczać. Widzimy to w codziennej pracy z przedstawicielami firm i organizacji członkowskich Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego – jeszcze kilka lat temu znaczącą większość stanowili panowie, obecnie proporcje zaczynają się wyrównywać” - dodaje.

Nierozwiązanym problemem są też nierówności płacowe między płciami. Ponad 80 proc. badanych kobiet widzi różnicę w płacach, jednak w grupie mężczyzn aż 45 proc. nie wyraziło swojej opinii na ten temat. Tylko 1/3 kobiet biorących udział w badaniu uważa, że branża chemiczna jest rozwinięta pod kątem polityki równych szans, z tym twierdzeniem zgadza się natomiast ponad połowa mężczyzn (55 proc.).

Choć generalnie sektor chemiczny postrzegany jest pozytywnie pod kątem równości płci i różnorodności, co obrazuje m.in. wzrost liczby kobiet zarówno na stanowiskach naukowo-technicznych, jak i kierowniczych, to jednak są zjawiska wymagające poprawy. Branża w oczach pracowników jest również pozytywnie oceniana pod kątem dbania o środowisko i innowacyjności technologicznej.

Inicjatora powstania raportu – BASF Polska – zainspirowała do jego opracowania rozpoczęta przez firmę w marcu 2021 roku kampania społeczna „Chemia jest kobietą”, która ma być zachętą dla wszystkich kobiet, by podejmować odważne decyzje zawodowe, bazując na tym, co nas interesuje. Ta inicjatywa promuje także różnorodność w zatrudnieniu i techniczne kompetencje kobiet.

Wśród respondentów biorących udział w badaniu dominowały grupy wiekowe 28-40 i 41-55. 55 proc. badanych stanowiły kobiety. 94% wszystkich respondentów stanowiły osoby z wykształceniem wyższym.

Link do raportu: https://www.basf.com/pl/pl/who-we-are/chemia-jest-kobieta.html

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA