REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor chemiczny - nadal widoczne różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami

w sektorze chemicznym nadal widoczne różnice w zarobkach i możliwościach awansu między kobietami i mężczyznami
w sektorze chemicznym nadal widoczne różnice w zarobkach i możliwościach awansu między kobietami i mężczyznami
Forum

REKLAMA

REKLAMA

Sektor chemiczny - nadal widoczne różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami: wynika z pierwszego w Polsce badania nt. równości płci i różnorodności w sektorze chemicznym przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie BASF Polska i we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego.

Sektor chemiczny - różnice w zarobkach

Celem badania, zleconego przez BASF Polska, który od 2021 r. jest organizatorem kampanii społecznej „Chemia jest Kobietą”, było ustalenie, jakie zjawiska dotyczące płci i stereotypów z nią związanych mogą być istotne dla sytuacji kobiet zatrudnionych bądź chcących podjąć pracę w sektorze chemicznym. Podsumowanie wyników znalazło się w raporcie „Kobiety w chemii”.

REKLAMA

Autopromocja

„Październik jest miesiącem różnorodności, a 11 października to Międzynarodowy Dzień Dziewczynek”. To idealny czas na to by przyjrzeć się nie tylko stereotypom w branży chemicznej, ale także holistycznie spojrzeć na sytuację kobiet w branżach przemysłowych i technologicznych. Nasza kampania społeczna: Chemia jest Kobietą ma za zadanie zwracać naszą uwagę właśnie na takie kwestie. Różnorodność zespołów, polityka włączająca - niewykluczająca, brak dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, czy jakikolwiek inny aspekt – to istotne tematy, które dzięki tej inicjatywie udało nam się poruszyć i wywołać dialog wewnątrz sektora, co mnie niezwykle cieszy” - wskazuje Katarzyna Byczkowska, dyrektorka zarządzająca BASF Polska.

Chemia jest kobietą?

Wśród kobiet (33 proc. respondentek) taki sam wpływ na wybór pracy w branży chemicznej miała pasja, jak i przypadek. Trzecim najczęściej wybieranym (27 proc.) czynnikiem była możliwość rozwoju. Nasuwa to wniosek, że zatrudnienie się w tym sektorze nie zawsze jest wynikiem przemyślanej decyzji. W porównaniu – aż 42 proc. badanych mężczyzn przyznało, że powodem rozpoczęcia pracy w chemii było zainteresowanie i pasja.

Jednak już przy decyzji o pozostaniu w tej branży większość kobiet (47 proc.) kierowało się stabilnością zatrudnienia. Niemal równie często (43 proc.) badane jako powód podawały możliwość rozwoju. Na trzecim miejscu uplasowały się dobre zarobki (39 proc.) – jednak, mimo to, respondentki badania jakościowego, pracujące na niższych szczeblach, opisywały swoje płace jako niskie.

Autorzy badania na podstawie wyników uznali też, że sektor chemiczny jest otwarty na różnorodność i nie faworyzuje żadnej z płci. Dla połowy respondentów jest obojętne, jaki – pod względem płci – będzie skład zespołu, w którym pracują. Ilość osób, które deklarują obojętność lub wręcz wolą mieszany skład kobieco-męski, wskazuje na wysoki potencjał otwartości tej grupy na kobiety w porównaniu z innymi zbadanymi branżami. Osoby zatrudnione w chemii nie mają też wyraźnych preferencji co do płci lidera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raport - wnioski

REKLAMA

Raport wskazuje również na to, że w dominującej części mężczyźni i kobiety są na siebie otwarci, nie dyskredytują się nawzajem jako potencjalnych przełożonych. Najbardziej podzielone odpowiedzi dotyczyły stereotypów dotyczących umiejętności interpersonalnych, zdolności do podejmowania ryzyka oraz wspierania podwładnych. Największe sprzeczności między obiema płciami odnotowano przy opiniach o prawdziwości następujących stwierdzeń: „Mężczyźni działają bardziej zdecydowanie” i „Mężczyźni mają bardziej ścisły umysł”. Według mężczyzn były one prawdziwe, a w opinii kobiet – nie.

Zarówno respondenci i respondentki byli raczej zgodni, co do tego, że kobietom trudniej rozwijać się zawodowo, w przypadku pań takiego zdania było aż 80 proc. badanych. „Wyniki badania jakościowego ukazały przyczyny trudności w awansowaniu kobiet. Problem leży w obecnej strukturze przedsiębiorstw. Podział zaczyna się na najniższych stanowiskach. Niektóre posady specjalistyczne są wciąż kojarzone z wysiłkiem fizycznym, przez co dyskwalifikuje się kobiety jako potencjalnych pracowników np. na stanowiskach produkcyjnych. Większe możliwości rozwoju, w tym w zakresie zarządzania ludźmi są często powiązane właśnie z tymi stanowiskami” – czytamy w raporcie.

„Przemysł chemiczny stanowi jedną z gałęzi tzw. przemysłu ciężkiego. Wszelkie dostępne dane wskazują, że kobiet na najwyższych stanowiskach w branży chemicznej jest faktycznie mniej. Należy jednak podkreślić, że - zwłaszcza w związku z postępem technologicznym i cyfrowym - praca w przemyśle to nie tylko ciężka i fizyczna praca. Przemysł chemiczny to także badania, innowacje, rozwój – tutaj potrzebna jest siła kompetencji, a nie >>siła mięśni<<. Wierzę, że zmiany technologiczne pozwolą na wyrównanie szans kobiet na rynku pracy, w tym także w sektorze chemicznym – mówi Michalina Michniewicz, dyrektorka w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego. –Stereotyp typowo męskiej branży zaczyna się rozpuszczać. Widzimy to w codziennej pracy z przedstawicielami firm i organizacji członkowskich Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego – jeszcze kilka lat temu znaczącą większość stanowili panowie, obecnie proporcje zaczynają się wyrównywać” - dodaje.

Nierozwiązanym problemem są też nierówności płacowe między płciami. Ponad 80 proc. badanych kobiet widzi różnicę w płacach, jednak w grupie mężczyzn aż 45 proc. nie wyraziło swojej opinii na ten temat. Tylko 1/3 kobiet biorących udział w badaniu uważa, że branża chemiczna jest rozwinięta pod kątem polityki równych szans, z tym twierdzeniem zgadza się natomiast ponad połowa mężczyzn (55 proc.).

Choć generalnie sektor chemiczny postrzegany jest pozytywnie pod kątem równości płci i różnorodności, co obrazuje m.in. wzrost liczby kobiet zarówno na stanowiskach naukowo-technicznych, jak i kierowniczych, to jednak są zjawiska wymagające poprawy. Branża w oczach pracowników jest również pozytywnie oceniana pod kątem dbania o środowisko i innowacyjności technologicznej.

Inicjatora powstania raportu – BASF Polska – zainspirowała do jego opracowania rozpoczęta przez firmę w marcu 2021 roku kampania społeczna „Chemia jest kobietą”, która ma być zachętą dla wszystkich kobiet, by podejmować odważne decyzje zawodowe, bazując na tym, co nas interesuje. Ta inicjatywa promuje także różnorodność w zatrudnieniu i techniczne kompetencje kobiet.

Wśród respondentów biorących udział w badaniu dominowały grupy wiekowe 28-40 i 41-55. 55 proc. badanych stanowiły kobiety. 94% wszystkich respondentów stanowiły osoby z wykształceniem wyższym.

Link do raportu: https://www.basf.com/pl/pl/who-we-are/chemia-jest-kobieta.html

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA