Diia.pl - dokument potwierdzający legalny pobyt uchodźców z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Diia.pl – do czego uprawnia?
Obywatel Ukrainy lub inny cudzoziemiec, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, posiadający dokument Diia.pl oraz ważny dokument podróży (np. paszport) jest uprawniony do przekraczania zewnętrznej granicy UE, a także do podróżowania w obrębie strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
REKLAMA
Dokument ten poświadcza również legalny pobyt cudzoziemca w Polsce – potwierdza status beneficjenta art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (osoby, której nadano w Polsce status UKR i nr PESEL).
Pozwolenie na pobyt długoterminowy
Na stronie Straży Granicznej czytamy m.in., że przyznanie dokumentowi statusu dokumentu pobytowego oznacza, że w okresie swojej ważności uprawnia on do pobytu długoterminowego na terytorium RP oraz pobytu krótkoterminowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen, na terytorium innych państw grupy Schengen (tj. 90 dni w każdym okresie 180 dni wstecz).
Warto również dodać, że sam dokument o nadaniu numeru PESEL ze statusem UKR nie uprawnia do przekraczania granicy. Niezbędne do tego jest okazanie ważnego paszportu oraz dokumentu elektronicznego w aplikacji mobilnej Diia.pl.
Dokument Diia.pl w wersji na telefon
Dokument Diia.pl dostępny jest przez aplikację mobilną mObywatel, którą można zainstalować na telefonach komórkowych z systemem Android i iOS
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat