REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hobby - czas wolny i praca

Subskrybuj nas na Youtube
wolny czas/ fot. Fotolia
wolny czas/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy hobby Polaków ma wpływ na ich pracę i zarobki? 87% respondentów potwierdza, że posiada hobby, z kolei 77% przyznaje, że pomaga im ono zachować work-life balance. Większość badanych Polaków uważa, że zainteresowania mogą być atutem na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednocześnie jednak co trzecia osoba posiadająca zainteresowania pozazawodowe uważa, że hobby zamienione w pracę przestaje być pasją.

Wyniki badania:

  • 87% Polaków badanych przez Pracuj.pl deklaruje posiadanie hobby.

  • Najczęściej wskazywanymi hobby są czytanie, podróże i sport.

  • 77% posiadających hobby odrywa dzięki niemu myśli od pracy.

  • 39% badanych deklaruje, że kiedykolwiek zarobili na swoim hobby.

  • Blisko 7 na 10 respondentów chciałoby zamienić hobby w pracę.

Czy hobby wpływa też na pracę?

Zainteresowania mają niebagatelne znaczenie w trakcie całego życia wielu ludzi. Dzięki nim w dzieciństwie uczęszczamy na wybrane zajęcia dodatkowe, wybieramy różne profile klas na poziomie edukacji szkolnej. Zdarza się, że pasje kształtowane od dzieciństwa mają wpływ na karierę zawodową i stają się rzeczywistą profesją i źródłem zarobku. Jednak w większości przypadków pozostają one wyłącznie hobby, pozwalając odprężyć się po pracy, gwarantując relaks i dobre samopoczucie.

REKLAMA

Jak pokazują badania Pracuj.pl, dbanie o work-life balance odgrywa istotną rolę dla pracowników, co szczególnie pokazał czas pandemii, a hobby sprzyja uwolnieniu myśli od obowiązków zawodowych. Dlatego zespół serwisu zapytał reprezentatywną grupę 2097 Polaków o posiadane pasje oraz ich znaczenie w życiu zawodowym.

Co nas interesuje?

Badanie Pracuj.pl pokazuje, jak różnorodne mogą być pasje w życiu Polaków. Posiadanie hobby deklaruje aż 87% respondentów. Biorąc pod uwagę poszczególne hobby, najczęściej deklarowane było czytanie książek (wskazane przez 41% badanych), podróże (33%), uprawianie sportu (31%), kuchnia i gotowanie (23%) oraz uprawianie działki (18%). Na kolejnych miejscach w czołowej dziesiątce znalazły się takie dziedziny zainteresowań jak m.in. gry komputerowe, majsterkowanie, kibicowanie, muzyka czy fotografia. Na liście powyższych, wskazanych hobby większość należy do tych, które według rekruterów kandydaci najczęściej wymieniają w swoich zawodowych CV.

Istotną grupę hobby stanowią wśród badanych zainteresowania, które można określić jako artystyczne. Zaliczają się do nich hobby związane z szeroko rozumianą literaturą i sztuką, takie jak fotografia, szycie, muzyka i plastyka. Ważnym hobby dla wielu respondentów są podróże, a także kuchnia i gotowanie. Osobną grupę stanowią hobby rekreacyjne takie jak sport i aktywność fizyczna czy uprawianie działki. Respondenci przyznają się także, m.in., do zainteresowań technicznych, typu majsterkowanie, a także gier komputerowych.

Hobby wskazane przez badanych można podzielić na te uprawiane aktywnie lub biernie. Do dziedziny aktywnych należą m.in. podróże (33%), sport (31%), gotowanie (23%), uprawianie działki  (18%), majsterkowanie (14%) i wędkarstwo (7%). Hobby bierne – to: czytanie książek (41%), gry komputerowe (15%), kibicowanie (14%), słuchanie muzyki (13%), zainteresowanie modą (8%) czy kolekcjonerstwo (5%). Wśród najchętniej uprawianych sportów są: jazda na rowerze, gra w piłkę, bieganie i pływanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpływ hobby na pracę

Jak wskazuje badanie, posiadanie hobby może mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na relaks i czas wolny pracowników, ale także na pracę. Oczywiste jest, że dla większości badanych (77%) hobby wiąże się z odpoczynkiem, przyjemnym spędzaniem czasu, odświeżeniem umysłu i oderwaniem myśli od życia zawodowego. Jednak zainteresowania pracowników wpływają korzystnie także na budowanie relacji ze współpracownikami, co podkreśla 56% uczestników badania Pracuj.pl.

Hobby w pracy_Pracuj.pl_4.png

Zdecydowana większość respondentów (70%) twierdzi, że posiadanie interesującego hobby może być atutem na rozmowie kwalifikacyjnej. Niewątpliwie wyróżnić można się np. grą na instrumencie lub kolekcjonerstwem – które deklaruje średnio tylko co dwudziesty badany – czy szyciem oraz wędkarstwem,wskazanymi przez co czternastą osobę.

Hobby, czy praca?

Niektórzy twierdzą, że praca to ich hobby. Często przyznają wprost, że kochają swoją pracę, że robią to, co lubią i dodatkowo na tym zarabiają. Badanie Pracuj.pl pokazuje jednak, że z taką sytuacją miała do czynienia kiedykolwiek mniejszość Polaków. Tylko 39% osób posiadających hobby deklaruje, że udało im się na nim zarobić w ciągu ostatnich dwóch lat, a ¼ w ciągu ostatniego pół roku (23%). Analogicznie – 61 % nie odnosi profitów finansowych dzięki swoim zainteresowaniom.

Hobby w pracy_Pracuj.pl_5.png

Zdecydowana większość badanych (68%) chętnie pracowałoby na pełen etat w pracy związanej z ich pasjami. Natomiast ponad połowa (52%) przyznaje, że doświadczenia zdobyte dzięki hobby pomogły im w pracy zawodowej. Niemal tyle samo osób (53%) twierdzi, że każdy, dzięki odpowiedniej determinacji, może swoje hobby zamienić w zawód. Jednak część badanych obawia się, że hobby zmienione w pracę przestaje być pasją – taką opinię wyraża 35% z nich.

Pasja i relaks

Biorąc pod uwagę rynek pracy, który w ciągu ostatnich dwóch lat zmienił się radykalnie, można zauważyć, że wielu pracowników i kandydatów przykłada coraz większa wagę do dbania o lepsze życie, stabilniejszą teraźniejszość i przyszłość. To sprawia, że rola hobby rośnie w dzisiejszym świecie.

Hobby w pracy_Pracuj.pl_6.png

Możliwość złapania oddechu i relaksu podczas wykonywania ulubionych czynności jest na wagę złota. A gdy hobby jest rozwijane - może stać się pracą. W dobie coraz większej liczby firm, budujących swoją pozycję na rynku także poprzez pokazywanie ciekawej kultury organizacyjnej czy też nietuzinkowych postaci w zespole, nasze zainteresowania mogą być także przepustką do awansu czy nowych zawodowych relacji, które zaprocentują w przyszłości.

Źródło: Pracuj,pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

REKLAMA

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

REKLAMA