REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hobby - czas wolny i praca

wolny czas/ fot. Fotolia
wolny czas/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy hobby Polaków ma wpływ na ich pracę i zarobki? 87% respondentów potwierdza, że posiada hobby, z kolei 77% przyznaje, że pomaga im ono zachować work-life balance. Większość badanych Polaków uważa, że zainteresowania mogą być atutem na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednocześnie jednak co trzecia osoba posiadająca zainteresowania pozazawodowe uważa, że hobby zamienione w pracę przestaje być pasją.

Wyniki badania:

Czy hobby wpływa też na pracę?

Zainteresowania mają niebagatelne znaczenie w trakcie całego życia wielu ludzi. Dzięki nim w dzieciństwie uczęszczamy na wybrane zajęcia dodatkowe, wybieramy różne profile klas na poziomie edukacji szkolnej. Zdarza się, że pasje kształtowane od dzieciństwa mają wpływ na karierę zawodową i stają się rzeczywistą profesją i źródłem zarobku. Jednak w większości przypadków pozostają one wyłącznie hobby, pozwalając odprężyć się po pracy, gwarantując relaks i dobre samopoczucie.

REKLAMA

Jak pokazują badania Pracuj.pl, dbanie o work-life balance odgrywa istotną rolę dla pracowników, co szczególnie pokazał czas pandemii, a hobby sprzyja uwolnieniu myśli od obowiązków zawodowych. Dlatego zespół serwisu zapytał reprezentatywną grupę 2097 Polaków o posiadane pasje oraz ich znaczenie w życiu zawodowym.

Co nas interesuje?

REKLAMA

Badanie Pracuj.pl pokazuje, jak różnorodne mogą być pasje w życiu Polaków. Posiadanie hobby deklaruje aż 87% respondentów. Biorąc pod uwagę poszczególne hobby, najczęściej deklarowane było czytanie książek (wskazane przez 41% badanych), podróże (33%), uprawianie sportu (31%), kuchnia i gotowanie (23%) oraz uprawianie działki (18%). Na kolejnych miejscach w czołowej dziesiątce znalazły się takie dziedziny zainteresowań jak m.in. gry komputerowe, majsterkowanie, kibicowanie, muzyka czy fotografia. Na liście powyższych, wskazanych hobby większość należy do tych, które według rekruterów kandydaci najczęściej wymieniają w swoich zawodowych CV.

Istotną grupę hobby stanowią wśród badanych zainteresowania, które można określić jako artystyczne. Zaliczają się do nich hobby związane z szeroko rozumianą literaturą i sztuką, takie jak fotografia, szycie, muzyka i plastyka. Ważnym hobby dla wielu respondentów są podróże, a także kuchnia i gotowanie. Osobną grupę stanowią hobby rekreacyjne takie jak sport i aktywność fizyczna czy uprawianie działki. Respondenci przyznają się także, m.in., do zainteresowań technicznych, typu majsterkowanie, a także gier komputerowych.

Hobby wskazane przez badanych można podzielić na te uprawiane aktywnie lub biernie. Do dziedziny aktywnych należą m.in. podróże (33%), sport (31%), gotowanie (23%), uprawianie działki  (18%), majsterkowanie (14%) i wędkarstwo (7%). Hobby bierne – to: czytanie książek (41%), gry komputerowe (15%), kibicowanie (14%), słuchanie muzyki (13%), zainteresowanie modą (8%) czy kolekcjonerstwo (5%). Wśród najchętniej uprawianych sportów są: jazda na rowerze, gra w piłkę, bieganie i pływanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpływ hobby na pracę

Jak wskazuje badanie, posiadanie hobby może mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na relaks i czas wolny pracowników, ale także na pracę. Oczywiste jest, że dla większości badanych (77%) hobby wiąże się z odpoczynkiem, przyjemnym spędzaniem czasu, odświeżeniem umysłu i oderwaniem myśli od życia zawodowego. Jednak zainteresowania pracowników wpływają korzystnie także na budowanie relacji ze współpracownikami, co podkreśla 56% uczestników badania Pracuj.pl.

Hobby w pracy_Pracuj.pl_4.png

Zdecydowana większość respondentów (70%) twierdzi, że posiadanie interesującego hobby może być atutem na rozmowie kwalifikacyjnej. Niewątpliwie wyróżnić można się np. grą na instrumencie lub kolekcjonerstwem – które deklaruje średnio tylko co dwudziesty badany – czy szyciem oraz wędkarstwem,wskazanymi przez co czternastą osobę.

Hobby, czy praca?

Niektórzy twierdzą, że praca to ich hobby. Często przyznają wprost, że kochają swoją pracę, że robią to, co lubią i dodatkowo na tym zarabiają. Badanie Pracuj.pl pokazuje jednak, że z taką sytuacją miała do czynienia kiedykolwiek mniejszość Polaków. Tylko 39% osób posiadających hobby deklaruje, że udało im się na nim zarobić w ciągu ostatnich dwóch lat, a ¼ w ciągu ostatniego pół roku (23%). Analogicznie – 61 % nie odnosi profitów finansowych dzięki swoim zainteresowaniom.

Hobby w pracy_Pracuj.pl_5.png

Zdecydowana większość badanych (68%) chętnie pracowałoby na pełen etat w pracy związanej z ich pasjami. Natomiast ponad połowa (52%) przyznaje, że doświadczenia zdobyte dzięki hobby pomogły im w pracy zawodowej. Niemal tyle samo osób (53%) twierdzi, że każdy, dzięki odpowiedniej determinacji, może swoje hobby zamienić w zawód. Jednak część badanych obawia się, że hobby zmienione w pracę przestaje być pasją – taką opinię wyraża 35% z nich.

Pasja i relaks

Biorąc pod uwagę rynek pracy, który w ciągu ostatnich dwóch lat zmienił się radykalnie, można zauważyć, że wielu pracowników i kandydatów przykłada coraz większa wagę do dbania o lepsze życie, stabilniejszą teraźniejszość i przyszłość. To sprawia, że rola hobby rośnie w dzisiejszym świecie.

Hobby w pracy_Pracuj.pl_6.png

Możliwość złapania oddechu i relaksu podczas wykonywania ulubionych czynności jest na wagę złota. A gdy hobby jest rozwijane - może stać się pracą. W dobie coraz większej liczby firm, budujących swoją pozycję na rynku także poprzez pokazywanie ciekawej kultury organizacyjnej czy też nietuzinkowych postaci w zespole, nasze zainteresowania mogą być także przepustką do awansu czy nowych zawodowych relacji, które zaprocentują w przyszłości.

Źródło: Pracuj,pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA