REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Polsce nie będzie „Wielkiej rezygnacji” - Polacy nie odchodzą z pracy przez wojnę

praca
praca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

- Najpierw Polski Ład w Polsce sprawił, że menadżerowie średniego i wyższego szczebla zaczęli się rozglądać za nową pracą, bo nowe rozliczenia podatkowe zabrały im z kont nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Potem jednak przyszła wojna w Ukrainie i nagle Ci poszukujący stwierdzili, że w sumie lepiej jest się nie wychylać i przetrwać ten trudny dla rynku pracy czas. Mamy nadal rynek pracownika, ale w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Australii, Francji czy Stanów Zjednoczonych w Polsce „Wielkiej Rezygnacji” nie będzie – przekonuje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy i prokurent w Idea HR Group.

Trudne zadanie headhunerów

Wielką rezygnacją nazwano zjawisko, które w 2021 roku pojawiło się w Stanach Zjednoczonych oraz później w wielu krajach europejskich. To niepokojący trend polegający na masowej rezygnacji pracowników z dotychczasowych stanowisk. Odchodzili oni z pracy nawet nie mając zapewnionych stanowisk alternatywnych. Po pandemii COVID-19 stwierdzili, że trzeba postawić na siebie i szukać dla siebie odpowiedniej przestrzeni. W Polsce eksperci również zapowiadali, że takie zmiany mogą nadejść. Wiele jednak wskazuje, że wojna w Ukrainie sprawiła, że wiele osób jednak zostanie w swojej pracy.

REKLAMA

Autopromocja

- „Wielkiej Rezygnacji” w Polsce nie będzie, bo sytuacja na rynku pracy po 24 lutego znacząco się zmieniła. Wojna jest czynnikiem generującym niepewność, podobnie jak było z koronawirusem, to nie jest więc czas na wyskakiwanie z bezpiecznej łodzi na szerokie, acz niepewne wody. Widzimy to po ilości ofert pracy. Jest ich mniej, a headhunterzy, którzy byli dogadani z menadżerami czy kierownikami również musieli obejść się smakiem, bo Ci zdecydowali się zostać w swoich firmach – wyjaśnia Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy.

- Polacy są mniej skłonni do ryzykowania bezpieczeństwem finansowym niż np. Brytyjczycy czy Amerykanie. Polacy odchodzą z pracy zwykle, gdy mają już zapewnioną opcję zatrudnienia w innym miejscu. Obecna sytuacja powoduje, że trudno jest być czegoś pewnym na 100%. Osoby z którymi rozmawiałam nie obawiają się napływu osób z Ukrainy, nie czują się zagrożeni ich obecnością na rynku pracy. Czują jednak pewien ogólny niepokój, stąd powstrzymanie decyzji o zmianie pracy – dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Czy to szansa dla pracodawców?

Eksperci przyznają, że w Polsce nadal mamy rynek pracownika i obecna sytuacja wojenna, podobnie jak koronawirus w roku 2020 i 2021 nie zmienia nic w radykalny sposób.

- Jeżeli ktoś poszukuje pracy to na pewno ją znajdzie. Transport, logistyka, przemysł, budownictwo, sektory ICT i BPO, handel, hotelarstwo, księgowość, mogłabym bez końca wymieniać sektory, gdzie rekrutacje prowadzone są na bieżąco. Nie ma więc mowy o tym, by rynek pracy się zatrzymał. Jest jednak ogólne poczucie, że wstrzymać się należy w podejmowaniu decyzji o zmianie pracy jeżeli nie mamy gwarancji alternatyw – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje przekonanie, że zatrzymanie drogi do „Wielkiej rezygnacji” może być dla pracodawców dużą szansą na zatrzymanie pracowników, którzy w firmie czuli się niepewnie.

- Jeżeli mamy świetnego menadżera, a on rozglądał się za innymi ofertami, to teraz jest doskonała szansa do tego, by przekonać go, że warto zostać w firmie. Ten kryzys to szansa dla pracodawców, by tchnąć w zespół nowe życie, to szansa na wysłanie do swoich pracowników jednoznacznego komunikatu: gdzie Ci będzie tak dobrze jak u nas? Masz pewną pracę, a my jeszcze dokładamy Ci benefity czy premię. Wiem, że wielu przedsiębiorców tak właśnie wykorzystuje obecną sytuację. Zatrzymując tych, którzy już prawie odeszli – dodaje ekspertka rynku pracy i prokurent w IDEA HR Group.

Źródło: Kamila Walerysiak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA