REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Górnicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

Urlopy i odprawy dla pracowników sektora elektroenergetycznego i górnictwa

Urlopy i odprawy dla pracowników sektora elektroenergetycznego i górnictwa - to bardzo aktualny temat, ponieważ do około 2050 r. planuje się odejść od wydobycia węgla w Polsce. W związku trwają prace nad kolejnym aktem prawnym, który ma wesprzeć sytuację zawodową górników i przedsiębiorstwa z sektora wydobywczego. Proponowany system osłon socjalnych będzie służył zredukowaniu ujemnych konsekwencji społecznych i gospodarczych związanych z realizacją procesu transformacji energetycznej.

Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

66 proc. górników na razie nie myśli o tym, co będzie robić „po węglu”

Mimo świadomości koniecznego wygaszania wydobycia węgla w Polsce tylko jedna trzecia górników deklaruje, że zastanawiała się, co będzie robić po zamknięciu kopalni. 30 proc. zamierza się przekwalifikować, a 15 proc. – założyć własną działalność. W tym obszarze bardziej aktywni są górnicy z Wielkopolski, których zdecydowana większość spodziewa się zamknięcia kopalni w ciągu najbliższej dekady.

32. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę

Na dwa tygodnie przed tradycyjną Barbórką, górnicy z różnych sektorów przemysłu wydobywczego przybyli w niedzielę z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. Przypominano, że zwłaszcza w tym roku stało się jasne, jak ważny jest gaz, ropa, węgiel - podało biuro prasowe sanktuarium.

PGG - podpisano porozumienie płacowe

PGG - 22 lutego 2022 roku podpisano porozumienie płacowe między związkowcami i zarządem PGG. Jakie będą wynagrodzenia górników?

PGG - niższe wypłaty na rękę w lutym 2022

PGG - dlaczego pracownicy otrzymali niższe wypłaty na rękę w lutym 2022 roku? to efekt kumulacji dwóch wypłat - miesięcznego wynagrodzenia i czternastki.

Transformacja energetyczna a sytuacja pracowników górnictwa

Transformacja energetyczna w Polsce - jak ją prawidłowo przeprowadzić, aby sytuacja pracowników górnictwa była jak najlepsza? Należy zapewnić im bezpieczeństwo ekonomiczne i realne perspektywy na alternatywne zatrudnienie.

Renty wyrównawcze dla byłych górników - projekt o dotacjach

Dotacje na renty wyrównawcze dla byłych górników reguluje projekt rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie rent wyrównawczych, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Górnicy znajdą zatrudnienie w energetyce odnawialnej

Górnicy będą musieli się przekwalifikować. Znajdą zatrudnienie m.in. w energetyce odnawialnej, budownictwie i przetwórstwie przemysłowym.

Wypadki w górnictwie 2020 - głównie z winy człowieka

Wypadki w górnictwie w 2020 r. następowały głównie z winy człowieka - aż 90% poważnych wypadków.

Praca ratowników górniczych w szpitalach covidowych a emerytura

Emerytura górnicza ratowników górniczych będzie obejmowała także ich pracę w szpitalach covidowych. Dniówka w szpitalu równa się dniówce w kopalni.

Pracownicy JSW z 10-letnią gwarancją zatrudnienia

Pracownicy JSW otrzymali kolejną 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Warunki pracy i wynagrodzenia pozostają na dotychczasowych zasadach.

Przekwalifikowanie górników - projekt unijny

Przekwalifikowanie górników to element transformacji gospodarczej województwa śląskiego. Co zakłada unijny projekt przekwalifikowania pracowników górnictwa? Czym jest projekt outplacementowy Energia, śląskie obserwatorium procesu transformacji i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji?

Kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę?

Aktualnie obowiązujący system emerytalny wskazuje na kilka możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, stażu pracy, osiągniętego wieku, system emerytalny przewiduje różne możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Kiedy i kto może to zrobić?

Ponowne przeliczenie emerytury także dla innych roczników niż 1953?

Powstał projekt mający na celu ponowne przeliczenie wysokości emerytur także dla innych roczników niż 1953. Przepis ustawy o emeryturach i rentach z FUS traktujący o obniżeniu świadczenia emerytalnego o pobraną wcześniejszą emeryturę dotknął również inne roczniki, np. mężczyzn odchodzących na wcześniejsze emerytury branżowe (górnicy, nauczyciele, osoby pracujące w szkodliwych warunkach).

Ekwiwalent za deputat węglowy dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych

Ekwiwalent za deputat węglowy dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych był przedmiotem prac Sejmu podczas 95. posiedzenia. Nowelizacja ustawy umożliwi dalsze wypłacanie ekwiwalentu pieniężnego byłym pracownikom przedsiębiorstw robót górniczych po 1 stycznia 2016 r. aż do wygaśnięcia prawa do ekwiwalentu.

Ekwiwalent za węgiel także dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych

Ekwiwalent za węgiel, oprócz byłych pracowników kopalń, będzie przysługiwał także byłym pracownikom przedsiębiorstw robót górniczych. Mają go otrzymywać od dnia 1 stycznia 2016 r.

Górnicze urlopy i jednorazowe odprawy

Podpisano umowy o przyznanie dotacji na finansowanie górniczych urlopów i jednorazowych odpraw pieniężnych. W najbliższych dniach ruszy proces wypłaty należnych górnikom świadczeń.

REKLAMA