REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PGG - porozumienie płacowe

Marek Błoński
PGG - porozumienie płacowe związkowców i zarządu PGG
PGG - porozumienie płacowe związkowców i zarządu PGG
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PGG - jest porozumienie płacowe. Jakie warunki ustalili wspólnie związkowcy i zarząd PGG?

Porozumienie płacowe w PGG

Związkowcy i zarząd Polskiej Grupy Górniczej wstępnie uzgodnili w piątek warunki porozumienia regulującego zasady tegorocznego wzrostu wynagrodzeń w największej górniczej spółce. Porozumienie ma być podpisane w najbliższy wtorek [red. 22 lutego 2022 roku], dzień po spotkaniu związkowców z szefem MAP.

Autopromocja

Wyższe wynagrodzenia w PGG

Do czasu formalnego podpisania porozumienia przedstawiciele stron nie chcą oficjalnie mówić o jego szczegółach. Nieoficjalnie uczestnicy negocjacji mówią o 7,5-procentowym wzrośnie średniego wynagrodzenia w tym roku, zaś podwyżka ma być naliczana od kwoty średniej pensji na poziomie 8200 zł. Po podwyżce średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupy Górniczej (PGG) ma wzrosnąć powyżej 8800 zł.

Średnie wynagrodzenie w PGG, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj

Jednocześnie związkowcy uzyskali zapewnienie, że w taki sam sposób kształtowane będą wynagrodzenia w dwóch innych spółkach, objętych systemem publicznego wsparcia na podstawie znowelizowanej ustawy górniczej - chodzi o Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. Tym samym doszłoby do ujednolicenia średniego poziomu zarobków w spółkach, wymienionych w umowie społecznej dla górnictwa.

"Nie chcę mówić o szczegółach; wstępnie uzgodniliśmy projekt porozumienia. Natomiast do jego podpisania najprawdopodobniej dojdzie we wtorek po spotkaniu w Warszawie - bo tam chcemy też postawić ten problem, by rzeczywiście mieć pewność, że we wszystkich spółkach objętych umową społeczną będzie taka sama średnia" - powiedział dziennikarzom po piątkowym spotkaniu lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

"Jeżeli będzie jednolite wynagrodzenie we wszystkich tych spółkach, bo na tym nam zależy, wtedy we wtorek - jeszcze po jakichś rozmowach - podpiszemy porozumienie, które będzie satysfakcjonowało pracowników Polskiej Grupy Górniczej" - dodał związkowiec.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytany o wcześniejszy związkowy postulat 10-procentowej podwyżki, Hutek zaznaczył, iż poziom ten wynikał "z pewnego uśrednienia w spółkach". "Natomiast jeżeli rzeczywiście średnio (w trzech spółkach objętych umową społeczną dla branży - PAP) wyjdzie to inaczej, to nie możemy wyjść przed szereg, bo niestety, ale nikt nam tego nie da. Chcemy jednak w Warszawie się upewnić, że to będzie jednakowa średnia we wszystkich tych spółkach" - wyjaśnił szef górniczej "S".

Przewodniczący związku Sierpień'80 w PGG Rafał Jedwabny potwierdził, że podczas piątkowego [red. 18 lutego 2022 roku] spotkania doszło do zbliżenia stanowisk zarządu i strony związkowej. "Myślę, że obydwie strony będą usatysfakcjonowane tymi rozmowami (...). Zostały kwestie techniczne i poniedziałkowe rozmowy w Warszawie. Myślę, że we wtorek będzie porozumienie na 100 procent podpisane" - ocenił Jedwabny.

Umowa społeczna dla górnictwa

Poniedziałkowe spotkanie w Warszawie będzie kontynuacją rozmów ze stycznia 2022 roku na temat postępów w realizacji zawartej w ub. roku umowy społecznej dla górnictwa. Związkowcy chcą m.in. poznać treść wniosku notyfikacyjnego, jaki strona polska niebawem złoży w Komisji Europejskiej. Chodzi o notyfikację pomocy publicznej dla sektora węglowego w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. Pierwsza transza takich dopłat - 400 mln zł - została przed tygodniem wypłacona Polskiej Grupie Górniczej.

Podpisana 28 maja 2021 roku umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników oraz przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. Rozwiązania pomocowe - przeniesione już do obowiązującej od pierwszych dni lutego znowelizowanej ustawy górniczej - wymagają teraz notyfikacji Komisji Europejskiej.

Rekompensata niższych wynagrodzeń za luty 2022

W ostatnim czasie związkowcy z PGG wystąpili także o rekompensatę uszczuplonych świadczeń w lutym br., kiedy skumulowała się wypłata miesięcznej pensji oraz nagrody rocznej, czyli tzw. czternastki. W związku z nowymi regulacjami podatkowymi Polskiego Ładu, wielu górników otrzymało mniejsze świadczenia "na rękę". 25 lutego zarząd PGG ma przedstawić analizy w tym zakresie. Związkowcy uważają, że ewentualne wyrównania mogłyby zostać wypłacone wraz z jednorazowym świadczeniem (średnio 1,5 tys. zł na pracownika) 1 marca 2022 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA