REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PGG - porozumienie płacowe

Marek Błoński
PGG - porozumienie płacowe związkowców i zarządu PGG
PGG - porozumienie płacowe związkowców i zarządu PGG
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PGG - jest porozumienie płacowe. Jakie warunki ustalili wspólnie związkowcy i zarząd PGG?

Porozumienie płacowe w PGG

Związkowcy i zarząd Polskiej Grupy Górniczej wstępnie uzgodnili w piątek warunki porozumienia regulującego zasady tegorocznego wzrostu wynagrodzeń w największej górniczej spółce. Porozumienie ma być podpisane w najbliższy wtorek [red. 22 lutego 2022 roku], dzień po spotkaniu związkowców z szefem MAP.

REKLAMA

Autopromocja

Wyższe wynagrodzenia w PGG

Do czasu formalnego podpisania porozumienia przedstawiciele stron nie chcą oficjalnie mówić o jego szczegółach. Nieoficjalnie uczestnicy negocjacji mówią o 7,5-procentowym wzrośnie średniego wynagrodzenia w tym roku, zaś podwyżka ma być naliczana od kwoty średniej pensji na poziomie 8200 zł. Po podwyżce średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupy Górniczej (PGG) ma wzrosnąć powyżej 8800 zł.

Średnie wynagrodzenie w PGG, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj

Jednocześnie związkowcy uzyskali zapewnienie, że w taki sam sposób kształtowane będą wynagrodzenia w dwóch innych spółkach, objętych systemem publicznego wsparcia na podstawie znowelizowanej ustawy górniczej - chodzi o Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. Tym samym doszłoby do ujednolicenia średniego poziomu zarobków w spółkach, wymienionych w umowie społecznej dla górnictwa.

"Nie chcę mówić o szczegółach; wstępnie uzgodniliśmy projekt porozumienia. Natomiast do jego podpisania najprawdopodobniej dojdzie we wtorek po spotkaniu w Warszawie - bo tam chcemy też postawić ten problem, by rzeczywiście mieć pewność, że we wszystkich spółkach objętych umową społeczną będzie taka sama średnia" - powiedział dziennikarzom po piątkowym spotkaniu lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

"Jeżeli będzie jednolite wynagrodzenie we wszystkich tych spółkach, bo na tym nam zależy, wtedy we wtorek - jeszcze po jakichś rozmowach - podpiszemy porozumienie, które będzie satysfakcjonowało pracowników Polskiej Grupy Górniczej" - dodał związkowiec.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pytany o wcześniejszy związkowy postulat 10-procentowej podwyżki, Hutek zaznaczył, iż poziom ten wynikał "z pewnego uśrednienia w spółkach". "Natomiast jeżeli rzeczywiście średnio (w trzech spółkach objętych umową społeczną dla branży - PAP) wyjdzie to inaczej, to nie możemy wyjść przed szereg, bo niestety, ale nikt nam tego nie da. Chcemy jednak w Warszawie się upewnić, że to będzie jednakowa średnia we wszystkich tych spółkach" - wyjaśnił szef górniczej "S".

Przewodniczący związku Sierpień'80 w PGG Rafał Jedwabny potwierdził, że podczas piątkowego [red. 18 lutego 2022 roku] spotkania doszło do zbliżenia stanowisk zarządu i strony związkowej. "Myślę, że obydwie strony będą usatysfakcjonowane tymi rozmowami (...). Zostały kwestie techniczne i poniedziałkowe rozmowy w Warszawie. Myślę, że we wtorek będzie porozumienie na 100 procent podpisane" - ocenił Jedwabny.

Umowa społeczna dla górnictwa

Poniedziałkowe spotkanie w Warszawie będzie kontynuacją rozmów ze stycznia 2022 roku na temat postępów w realizacji zawartej w ub. roku umowy społecznej dla górnictwa. Związkowcy chcą m.in. poznać treść wniosku notyfikacyjnego, jaki strona polska niebawem złoży w Komisji Europejskiej. Chodzi o notyfikację pomocy publicznej dla sektora węglowego w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. Pierwsza transza takich dopłat - 400 mln zł - została przed tygodniem wypłacona Polskiej Grupie Górniczej.

Podpisana 28 maja 2021 roku umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników oraz przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. Rozwiązania pomocowe - przeniesione już do obowiązującej od pierwszych dni lutego znowelizowanej ustawy górniczej - wymagają teraz notyfikacji Komisji Europejskiej.

Rekompensata niższych wynagrodzeń za luty 2022

W ostatnim czasie związkowcy z PGG wystąpili także o rekompensatę uszczuplonych świadczeń w lutym br., kiedy skumulowała się wypłata miesięcznej pensji oraz nagrody rocznej, czyli tzw. czternastki. W związku z nowymi regulacjami podatkowymi Polskiego Ładu, wielu górników otrzymało mniejsze świadczenia "na rękę". 25 lutego zarząd PGG ma przedstawić analizy w tym zakresie. Związkowcy uważają, że ewentualne wyrównania mogłyby zostać wypłacone wraz z jednorazowym świadczeniem (średnio 1,5 tys. zł na pracownika) 1 marca 2022 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA