REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy na kwarantannie - paraliż firm

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
Pracownicy na kwarantannie - paraliż firm. Przedsiębiorcy apelują o wsparcie.
Pracownicy na kwarantannie - paraliż firm. Przedsiębiorcy apelują o wsparcie.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej pracowników przebywa na kwarantannie. Omikron dziesiątkuje kadry. Firmom grozi paraliż. Przedsiębiorcy apelują o pilne wdrożenie weryfikacji covidowej i innego wsparcia dla polskich firm.

Weryfikacja szczepień przez pracodawców - pilna potrzeba

„My już nie apelujemy, a żądamy konkretnych rozwiązań pomagającym przedsiębiorcom w ratowaniu ich firm”

REKLAMA

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie są poważnie zaniepokojeni sytuacją epidemiczną w Polsce. To, co się dzieje jest mocno odczuwalne w wielu firmach i wiąże się z realnym obniżeniem efektywności operacyjnej w handlu, przemyśle, logistyce czy transporcie. W opinii Izby należy jak najszybciej przyjąć ustawę, która zezwoli pracodawcom na weryfikację szczepień przez pracowników. Dynamika Omikrona wymaga także innych rozwiązań, które mogą zachęcać przedsiębiorców i pracowników do namawiania do szczepień.

Pracownicy na kwarantannie - problem firm

REKLAMA

Na kwarantannach przebywają całe zmiany pracowników. To zmniejsza wydolność operacyjną firm. Statystyki są nieubłagalne, każdego tygodnia na kwarantannach przebywa nawet ponad 400 tysięcy Polaków. Spodziewamy się, że wariant Omikron wygeneruje wśród pracowników jeszcze większe absencje, co może spowodować paraliż w niektórych firmach.

- Jako przedsiębiorcy jesteśmy rozgoryczeni, że nasze wielomiesięczne apele o to, by przyjąć ustawę zezwalającą na weryfikację szczepień pracowników do dzisiaj nie zostały wysłuchane. Od miesięcy jesteśmy mamieni wizją ustawy, która pozwoli pracodawcom na realne uporządkowanie sytuacji w firmach i zabezpieczenie innych pracowników, a także klientów. Niestety nic nie wskazuje na to, by rozwiązanie zostało przyjęte, a sygnały polityczne są w tym przypadku sprzeczne. Kiedy cały świat zbroi się przed wariantem Omikron i stara się obronić swoją gospodarkę i miejsca pracy, u nas wciąż dominuje przekonanie, że doraźne interesy polityczne są ważniejsze niż bezpieczeństwo obywateli – mówi Prezes Hanna Mojsiuk.

- Proszę nie ulegać wrażeniu, że w gospodarce jest idealnie, bo dane makroekonomiczne są dobre. My rozmawiamy codziennie z przedsiębiorcami, którzy czasem nie wiedzą czym się zająć najpierw: problemami z opłatami z gaz i prąd, Polskim Ładem czy może pandemią, która dziesiątkuje im kadry. Sytuacja jest patowa. My już nie apelujemy, a żądamy konkretnych rozwiązań pomagającym przedsiębiorcom w ratowaniu ich firm – mówi Hanna Mojsiuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izba odbiera wiadomości od przedsiębiorców o tym, że na kwarantannie przebywają często całe zmiany pracowników w firmach produkcyjnych czy prawie całe restauracje lub obiekty handlowe. Taka sytuacja paraliżuje firmy. – Pozytywnie oceniamy skrócenie czasu kwarantanny do siedmiu dni. To ułatwi pracodawcom możliwość układania grafików pod obecną sytuację – mówi Hanna Mojsiuk.

„Nieformalny lockdown”

REKLAMA

Nie zgadzamy się z diagnozą Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który stwierdził, że dynamiczna charakterystyka wariantu Omikron nie będzie powodowała poważnych komplikacji w firmach. Oczywiście brak lockdownu należy uznać za dobrą diagnozę pod kątem oceny obecnej sytuacji gospodarczej, ale tak naprawdę nie niektórych branżach nie trzeba formalnego lockdownu, by obroty spadały, a przedsiębiorcy znaleźli się w trudnej sytuacji.

- Gastronomia, hotelarstwo, turystyka, transport, branże kreatywne, kultura, fitness. Tutaj nie trzeba formalnego lockdownu, by zauważyć odpływ klientów. Rozmawiamy z przedstawicielami gastronomii, którzy mówią wręcz o gigantycznych spadkach przychodów z tygodnia na tydzień. Turystyka narzeka na brak gości z zagranicy. Transport jest dziesiątkowany przez kwarantanny i problemy z łańcuchami dostaw oraz możliwością przejazdu przez niektóre kraje europejskie. Nie jest łatwo. Nie zgadzamy się na bagatelizowanie problemów przedsiębiorców – mówi Hanna Mojsiuk.

- Oczekujemy, że w najbliższym czasie zaproponowana zostanie nowa formuła wspierania przedsiębiorców, którzy są poszkodowani przez pandemię COVID-19 – dodaje Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA