Kategorie

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

Grzegórska-Szpyt Longina
Emilia Panufnik
Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. - ile to netto?
Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. - ile to netto?
Shutterstock
Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r.

Reklama

Propozycja minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł jest rozsądna - ocenia Konfederacja Lewiatan. Organizacja postuluje wprowadzenie zasady przewidującej, że poziom płacy minimalnej równa się połowie przeciętnego wynagrodzenia. We wtorek [15 czerwca 2021 r.] Rząd przyjął propozycję minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł. Minimalna stawka godzinowa ma wynosić 19,60 zł.

"To rozsądna propozycja w okresie, gdy gospodarka wychodzi z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19" - oceniła organizacja. Jak wskazał doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w RDS Jacek Męcina, związkowcy oczekiwali dużo wyższej podwyżki płacy minimalnej. "Tymczasem powinna ona brać pod uwagę kondycję firm w czasie pandemii, które z trudem radzą sobie z utrzymaniem biznesu. Każdy znaczący wzrost kosztów działalności, a koszty pracy mają dla firm newralgiczne znaczenie, może oznaczać trudności z utrzymaniem zatrudnienia" - oceniał.

Płaca minimalna jako 50% średniego wynagrodzenia w Polsce

Dodał, że wzrost minimalnego wynagrodzenia na poziomie wynikającym ze wskaźników ustawowych jest dobrą propozycją. "Od dawna postulujemy jednak, żeby zmienić dotychczasową metodę ustalania wzrostu płacy minimalnej tak, aby była ona określana jako 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia i podwyższana automatycznie tylko do tego poziomu. Gwarancją byłby zatem poziom płacy minimalnej – 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia" - podał.

Według Męciny, ewentualny dalszy wzrost w warunkach wzrostu PKB oraz zakładając rosnącą inflację, byłby już przedmiotem uzgodnień pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi w Radzie Dialogu Społecznego.

Autor: Longina Grzegórska-Szpyt / PAP

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przy minimalnym wynagrodzeniu 3000 zł brutto kwota netto wyniesie 2202,72 zł. Sytuacja zmieni się na korzyść pracownika zarabiającego najniższą krajową, jeśli wejdzie w życie Nowy Ład. Założeniem Polskiego Ładu jest m.in. zwolnienie z podatku płacy minimalnej, co oznacza wzrost wynagrodzenia wypłacanego na rękę pracownikowi. Kalkulator wynagrodzeń przy umowach o pracę w 2022 r. udostępniony przez Ministerstwo Finansów bierze pod uwagę nowe założenia i wylicza właściwą kwotę netto na 2022 r. Przyjmując, że ostateczną wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie propozycja rządowa - 3000 zł, minimalne wynagrodzenie netto wyniesie 2355,72 zł. To o 153 zł więcej niż na dotychczasowych zasadach.

Autor: Emilia Panufnik / INFOR

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(13)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Synek_ księdza
  2021-06-18 11:17:08
  ... a więc ... Płaca minimalna i jej wzrost owszem cieszy beneficjentów ale nie mają oni świadomości że za te samą pracę w Niemczech minimalne wynagrodzenie to 1520euro co daje 6800 brutto nadmiernie że większość cen mamy takie same żywność i paliwo a zatem firmy niemieckie otwierające swoje oddziały w Polsce wcale nie kierują się chęcią stworzenia miejsc pracy dla Polaków lecz zwykła ekonomia gdyż ponieważ że 4000 brutto są do przodu na każdym jednym pracowniku ... A więc traktują nas jako niewolników ...
  2
 • marek
  2021-06-18 08:25:48
  miało być 3330 w 2022 , ale to było przed wyborami , a teraz oszukali , a niby mówią , że gonimy zarobki zachodnie , a takimi śmiesznymi podwyżkami minimalnej to jeszcze tracimy dystans i nawet nie wyprzedzamy Słowaków czy Litwinów nie mówiąc już o bankrutach Grecji i Portugalii .. podwyższają minimalną o 16 zł brutto więcej niż ustawowe minimum i jeszcze się tym szczycą , a tak naprawdę to , aż wstyd o tym mówić.. kogo my wyprzedzamy Bułgarie, a te podwyżki nawet nie pokrywają inflacji , podatków nowych i podwyżek innych podatków
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • SLAWKOMIR
  2021-06-18 04:53:50
  Dla Polskiego Rządu i Lewiatana wszystko jest rozsądne podwyższa o parę groszy A ceny pójdę w górę w 100% najlepiej zganic na COVID 19 oni są zawsze najbardziej poszkodowani A co mają powiedzieć ludzie co pracuja za minimalna krajowa lub stracili pracę NIC normalni ludzie nie mieli prawa być przez COVID 19 poszkodowani tylko ci co są bogaci super się dzieje
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Szymko
  2021-06-18 13:05:23
  W takim tempie podwyżek zawsze będziemy tanią siłą roboczą dla państw i firm zagranicznych.
  1
 • Pol
  2021-06-18 23:55:20
  Żarty jesteśmy tania sila robocza we własnym kraju
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Adamo
  2021-06-19 06:37:03
  Co z tego, że podniosą płacę minimalną, skoro wzrosną także ceny życia. Po nowym roku zapewne zapłacimy więcej za gaz prąd, wodę, czynsze, podstawowe produkty żywnościowe itd...
  0
 • Mirek handlarz cudów
  2021-06-18 20:15:54
  To ile z tego będzie mógł zagrać komornik nie każdemu się w życiu wiedzie ja pracuję w systemie 4brygadowym że 4 letnim stażem w tym zakładzie i mając ponad 20 lat stażu pracy pracuje za 2300 netto a gdzie reszta dodatków przestańcie czarować i ludziom oczy mydlić banda złodziei i pomyśleć że mam w rodzinie polityka aż wstyd się przyznać
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • wkurzona
  2021-06-30 10:50:14
  Bez sensu 200zł brutto to wzrost o 7%, proszę sobie zobaczyć o ile % wzrosły ceny za podstawowe produkty i rachunki, za chleb płaciłam 2,8, teraz już 3,5, za ziemniaki rok temu szło dostać w markecie poniżej złotówki za kg - teraz zapomnij, za śmieci płaciłam 25zł/os. teraz 32,5zł, prąd? w tym roku ok 10-15zł drożej analogicznie do roku poprzedniego, mięso? co najmniej kilka złotych za kg więcej, i tak można mnożyć przykłady, więc co mi po tym że dostanę 180zł więcej jak wydam dwa razy tyle, a więc będę biedniejsza...
  0
 • Gratulacjedobrejzmiany
  2021-07-13 11:54:57
  Dziesięć lat temu dostałem emerytury ponad 75%średniej kraj.Dziś mam prognozowaną najniższą.Bez komentarza.
  1
QR Code
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

Ile wynosi najniższa krajowa?

Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?