reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Eksperci o przeciętnym wynagrodzeniu brutto

Eksperci o przeciętnym wynagrodzeniu brutto

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3 tys. 597,84 zł. Oznacza to, że wynagrodzenie rok do roku wzrosło o 5,9 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 1,0 proc.

Doradca zarządu PKPP Lewiatan dr Jacek Męcina o danych GUS: "Płace w kwietniu nie rosły zbyt szybko, bo decyzje o podwyżkach i różnych wypłatach były realizowane przede wszystkim w marcu, na koniec pierwszego kwartału. Przewiduję, że w tym roku wynagrodzenia wzrosną o 4-4,5 proc., chociaż nie można wykluczyć zwiększenia się presji płacowej spowodowanej rosnącą inflacją. Niestety, w roku wyborczym może dojść również do silniejszego artykułowania przez pracowników oczekiwań wzrostu wynagrodzeń".

GUS podał wysokość przeciętnego wynagrodzenia brutto >>

Ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki: "Dane o przeciętnym wynagrodzeniu w kwietniu należy odczytywać jako sygnał świadczący o poprawie kondycji naszej gospodarki. Zwiększenie się przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw o 5,9 proc. rok do roku jest wynikiem przede wszystkim rosnącej inflacji i związanej z nią presji płacowej; pracodawcy, chcąc zatrzymać pracowników, jak się wydaje, ulegli jej. Z drugiej strony firmy, wstrzymując się z inwestycjami, przesunęły wolne środki właśnie na wynagrodzenia. Optymistyczny jest właśnie fakt, że przedsiębiorcy dysponują wolnymi pieniędzmi, co świadczy o ich dobrej kondycji".

Czy minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe - prace legislacyjne MPiPS >>

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek: "Nominalne tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw istotnie przyspieszyło w kwietniu w porównaniu do zanotowanego w marcu, dzięki czemu nawet przy dalszym wzroście inflacji do 4,5 proc. rok do roku w tym okresie było ono w ujęciu realnym dodatnie - wzrost o 1,4 proc. rok do roku. Dane dotyczące płac, znacznie wyższe od oczekiwań, mogą być efektem jednorazowym, a oceny, czy tak faktycznie jest, będzie można w pewnym stopniu dokonać po publikacji bardziej szczegółowych danych przez GUS w końcu miesiąca".

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama