REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ubezpieczeniowe - termin udokumentowania należnego podatku z działalności gospodarczej

Joanna Kalinowska

REKLAMA

31 maja mija termin dostarczenia do KRUS zaświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2010 r. Obowiązek ten dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, które jednocześnie pracują w rodzinnym gospodarstwie rolnym i opłacają składki na ubezpieczenie rolników w KRUS.

Część osób prowadzących działalność gospodarczą i współpracujących, które jednocześnie pracują w rodzinnym gospodarstwie rolnym, korzystają z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie rolników w KRUS, czyli opłacania niższych składek niż płacone w ZUS. Osoby te muszą w najbliższym czasie wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2010 r. Jeśli wysokość podatku przekroczy 2863 zł lub nie dotrzymają terminu dostarczenia zaświadczenia do KRUS, tj. 31 maja 2011 r., od 1 czerwca br. będą podlegać ubezpieczeniom w ZUS.

Autopromocja

Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika? >>

Możliwość kontynuowania ubezpieczenia rolników przysługuje osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą lub osobie współpracującej przy prowadzeniu takiej działalności, jeśli podlegała ubezpieczeniom w KRUS jako rolnik lub domownik obowiązkowo przez co najmniej 3 lata przed rozpoczęciem tej działalności lub współpracy. Prawo wyboru kontynuowania ubezpieczenia w KRUS jest obwarowane licznymi warunkami, które trzeba spełnić łącznie. Rolnik lub domownik nie może być pracownikiem, pozostawać w stosunku służbowym i nie może mieć ustalonego prawa do emerytury, renty ani prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Ponadto taki rolnik lub domownik musi:

  • złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolników w terminie 14 dni od dnia podjęcia działalności lub współpracy,
  • nadal spełniać warunki do podlegania ubezpieczeniom w KRUS z mocy ustawy (czyli praca musi być wykonywana w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowy lub w dziale specjalnym produkcji rolnej),
  • udokumentować, że należny podatek dochodowy za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczył określonego limitu; zaświadczenia nie musi składać osoba, która nie prowadziła działalności ani współpracy w poprzednim roku podatkowym.

Zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS - projekt nowelizacji ustawy >>

Po spełnieniu tych warunków przedsiębiorca może kontynuować ubezpieczenie rolnicze, ale corocznie do końca maja musi udokumentować w KRUS, że należny podatek dochodowy z działalności gospodarczej nie przekroczył limitu określonego za poprzedni rok podatkowy. Limit podatku za 2010 r. wynosi 2863 zł. Jeśli rolnik nie dotrzyma terminu lub urząd skarbowy zaświadczy, że należny podatek przekroczył wyznaczony limit, KRUS wyłączy rolnika/domownika z ubezpieczenia rolniczego z końcem maja br. Jedynie rolnik, który udowodni, że nie zachował terminu z przyczyn losowych (np. z powodu pobytu w szpitalu), może wnioskować o przywrócenie terminu na złożenie zaświadczenia. Jednak również w tym przypadku, gdy okaże się, że podatek przekroczył limit, nie będzie on mógł kontynuować ubezpieczenia rolniczego po 31 maja 2011 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych >>

Wyłączenie z ubezpieczenia rolników z końcem maja br. oznacza, że osoba prowadząca działalność gospodarczą lub współpracująca przy prowadzeniu takiej działalności będzie musiała zgłosić się/zostać zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność krócej niż 24 miesiące, do końca tego okresu może jeszcze skorzystać z opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne (liczonych od podstawy równej 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. 415,80 zł). Za pozostałe osoby – tj. przedsiębiorców nieuprawnionych do opłacania niższych składek oraz osoby współpracujące – składki na ubezpieczenia społeczne muszą być opłacane od znacznie wyższej podstawy wymiaru – tj. 60 proc. prognozowanego na 2011 r. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2011 r. – 2015,40 zł). Z kolei składka na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS za każdą osobę prowadzącą działalność oraz za osobę współpracującą musi być opłacana od minimalnej podstawy wynoszącej 2704,31 zł. 

Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 r. >>

Oznacza to, że w większości przypadków dla osoby, która nie będzie mogła kontynuować ubezpieczenia rolników po 31 maja 2011 r., koszt składek znacznie wzrośnie (mimo że osoby te opłacają podstawową składkę w KRUS na ubezpieczenia emerytalno-rentowe w podwójnej wysokości).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA