reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Składki ubezpieczeniowe - termin udokumentowania należnego podatku z działalności gospodarczej

Składki ubezpieczeniowe - termin udokumentowania należnego podatku z działalności gospodarczej

31 maja mija termin dostarczenia do KRUS zaświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2010 r. Obowiązek ten dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, które jednocześnie pracują w rodzinnym gospodarstwie rolnym i opłacają składki na ubezpieczenie rolników w KRUS.

Część osób prowadzących działalność gospodarczą i współpracujących, które jednocześnie pracują w rodzinnym gospodarstwie rolnym, korzystają z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie rolników w KRUS, czyli opłacania niższych składek niż płacone w ZUS. Osoby te muszą w najbliższym czasie wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2010 r. Jeśli wysokość podatku przekroczy 2863 zł lub nie dotrzymają terminu dostarczenia zaświadczenia do KRUS, tj. 31 maja 2011 r., od 1 czerwca br. będą podlegać ubezpieczeniom w ZUS.

Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika? >>

Możliwość kontynuowania ubezpieczenia rolników przysługuje osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą lub osobie współpracującej przy prowadzeniu takiej działalności, jeśli podlegała ubezpieczeniom w KRUS jako rolnik lub domownik obowiązkowo przez co najmniej 3 lata przed rozpoczęciem tej działalności lub współpracy. Prawo wyboru kontynuowania ubezpieczenia w KRUS jest obwarowane licznymi warunkami, które trzeba spełnić łącznie. Rolnik lub domownik nie może być pracownikiem, pozostawać w stosunku służbowym i nie może mieć ustalonego prawa do emerytury, renty ani prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Ponadto taki rolnik lub domownik musi:

  • złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolników w terminie 14 dni od dnia podjęcia działalności lub współpracy,
  • nadal spełniać warunki do podlegania ubezpieczeniom w KRUS z mocy ustawy (czyli praca musi być wykonywana w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowy lub w dziale specjalnym produkcji rolnej),
  • udokumentować, że należny podatek dochodowy za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczył określonego limitu; zaświadczenia nie musi składać osoba, która nie prowadziła działalności ani współpracy w poprzednim roku podatkowym.

Zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS - projekt nowelizacji ustawy >>

Po spełnieniu tych warunków przedsiębiorca może kontynuować ubezpieczenie rolnicze, ale corocznie do końca maja musi udokumentować w KRUS, że należny podatek dochodowy z działalności gospodarczej nie przekroczył limitu określonego za poprzedni rok podatkowy. Limit podatku za 2010 r. wynosi 2863 zł. Jeśli rolnik nie dotrzyma terminu lub urząd skarbowy zaświadczy, że należny podatek przekroczył wyznaczony limit, KRUS wyłączy rolnika/domownika z ubezpieczenia rolniczego z końcem maja br. Jedynie rolnik, który udowodni, że nie zachował terminu z przyczyn losowych (np. z powodu pobytu w szpitalu), może wnioskować o przywrócenie terminu na złożenie zaświadczenia. Jednak również w tym przypadku, gdy okaże się, że podatek przekroczył limit, nie będzie on mógł kontynuować ubezpieczenia rolniczego po 31 maja 2011 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

kadry.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama