REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

 28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś, 28 kwietnia, wypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy dzień ma na celu zwrócenie uwagi pracodawców i pracowników na potrzebę dążenia do minimalizowania zagrożeń występujących w miejscu pracy.

„Stop pandemii. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy może ocalić życie”

28 kwietnia przypada ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, który ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracowników oraz zachęcenie zarówno pracodawców, jak i osób zatrudnionych do podejmowania działań ograniczających zagrożenia w miejscu pracy i przyczyniających się do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych na całym świecie.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Jest to przede wszystkim kampania uświadamiająca, której celem jest skupienie uwagi międzynarodowej na skali problemu oraz na tym, w jaki sposób promowanie i tworzenie kultury bezpieczeństwa i zdrowia może pomóc zmniejszyć liczbę zgonów i obrażeń związanych z pracą.

Równolegle, Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) świętuje tego dnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w celu upamiętnienia tych, którzy stracili życie lub zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy, albo ucierpieli w wyniku chorób zawodowych.

MOP szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,78 miliona kobiet i mężczyzn traci życie, a około 374 miliony osób doznaje uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, co skutkuje średnio ponad czterodniową absencją. Koszt tych zdarzeń jest ogromny, a ciężar ekonomiczny złych praktyk bezpieczeństwa i higieny pracy każdego roku szacuje się na 3,94 procent globalnego produktu krajowego brutto. Dane te pokazują jak ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz podnoszenie świadomości wszystkich uczestników procesu pracy. Warto podkreślić, że taka inwestycja zwraca się z nawiązką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Działania podejmowane w Polsce na rzecz poprawy warunków pracy i podnoszenia świadomości Polaków w tej kwestii przynoszą wymierne efekty. Sytuacja poprawia się z roku na rok, jednak wciąż ponad 80 tys. pracowników doznaje uszczerbku na zdrowiu podczas pracy, a ponad 180 traci życie. Dlatego właśnie wciąż konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa wszystkich pracujących.

W tym roku jednak cały świat boryka się z zupełnie innym zagrożeniem – pandemią wirusa SARS-CoV-2. W obliczu tego wyzwania, przed którym stoją rządy, pracodawcy, pracownicy i całe społeczeństwa na świecie – pomimo wcześniej planowanych przez obydwie organizacje innych tematów przewodnich – tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa skupiają się na problematyce zwalczania chorób zakaźnych w miejscu pracy, koncentrując na pandemii COVID- 19 (temat przewodni MOP: „Stop pandemii. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy może ocalić życie”).

Wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko zakażenia wirusem, jednak w najtrudniejszej sytuacji są pracownicy służby zdrowia, którzy dbając o chorych, codziennie ryzykują dla nas własne zdrowie. W podobnej sytuacji są pracownicy domów opieki społecznej, którzy opiekują się grupą ludzi najbardziej podatnych na działanie wirusa. Należy również wspomnieć o pracownikach aptek, drogerii i wszelkiej wielkości marketów, a także pracownikach transportu, dostawcach podstawowych usług i wielu innych, którzy działają, aby utrzymać gospodarkę.

Tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa będą inne niż zwykle – raczej nie zgromadzimy się, aby dyskutować na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, jeżeli jednak jest taka możliwość, zróbmy to w sposób wirtualny. Wykorzystajmy ten dzień jak Światowa Organizacja Pracy – na podnoszenie świadomości na temat stosowania bezpiecznych praktyk w miejscach pracy oraz roli, jaką odgrywają służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Skoncentrujmy się również na średnio- i długoterminowej perspektywie powrotu do normalności, w tym na odbudowie gospodarki i gotowości na przyszłość. Zastanówmy się nad tym, jak zintegrować działania z systemami i polityką zarządzania BHP, zarówno na poziomie kraju, jak i poszczególnych przedsiębiorstw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA