REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Subskrybuj nas na Youtube
 28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś, 28 kwietnia, wypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy dzień ma na celu zwrócenie uwagi pracodawców i pracowników na potrzebę dążenia do minimalizowania zagrożeń występujących w miejscu pracy.

„Stop pandemii. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy może ocalić życie”

28 kwietnia przypada ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, który ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracowników oraz zachęcenie zarówno pracodawców, jak i osób zatrudnionych do podejmowania działań ograniczających zagrożenia w miejscu pracy i przyczyniających się do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych na całym świecie.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Jest to przede wszystkim kampania uświadamiająca, której celem jest skupienie uwagi międzynarodowej na skali problemu oraz na tym, w jaki sposób promowanie i tworzenie kultury bezpieczeństwa i zdrowia może pomóc zmniejszyć liczbę zgonów i obrażeń związanych z pracą.

Równolegle, Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) świętuje tego dnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w celu upamiętnienia tych, którzy stracili życie lub zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy, albo ucierpieli w wyniku chorób zawodowych.

MOP szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,78 miliona kobiet i mężczyzn traci życie, a około 374 miliony osób doznaje uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, co skutkuje średnio ponad czterodniową absencją. Koszt tych zdarzeń jest ogromny, a ciężar ekonomiczny złych praktyk bezpieczeństwa i higieny pracy każdego roku szacuje się na 3,94 procent globalnego produktu krajowego brutto. Dane te pokazują jak ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz podnoszenie świadomości wszystkich uczestników procesu pracy. Warto podkreślić, że taka inwestycja zwraca się z nawiązką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania podejmowane w Polsce na rzecz poprawy warunków pracy i podnoszenia świadomości Polaków w tej kwestii przynoszą wymierne efekty. Sytuacja poprawia się z roku na rok, jednak wciąż ponad 80 tys. pracowników doznaje uszczerbku na zdrowiu podczas pracy, a ponad 180 traci życie. Dlatego właśnie wciąż konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa wszystkich pracujących.

W tym roku jednak cały świat boryka się z zupełnie innym zagrożeniem – pandemią wirusa SARS-CoV-2. W obliczu tego wyzwania, przed którym stoją rządy, pracodawcy, pracownicy i całe społeczeństwa na świecie – pomimo wcześniej planowanych przez obydwie organizacje innych tematów przewodnich – tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa skupiają się na problematyce zwalczania chorób zakaźnych w miejscu pracy, koncentrując na pandemii COVID- 19 (temat przewodni MOP: „Stop pandemii. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy może ocalić życie”).

Wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko zakażenia wirusem, jednak w najtrudniejszej sytuacji są pracownicy służby zdrowia, którzy dbając o chorych, codziennie ryzykują dla nas własne zdrowie. W podobnej sytuacji są pracownicy domów opieki społecznej, którzy opiekują się grupą ludzi najbardziej podatnych na działanie wirusa. Należy również wspomnieć o pracownikach aptek, drogerii i wszelkiej wielkości marketów, a także pracownikach transportu, dostawcach podstawowych usług i wielu innych, którzy działają, aby utrzymać gospodarkę.

Tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa będą inne niż zwykle – raczej nie zgromadzimy się, aby dyskutować na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, jeżeli jednak jest taka możliwość, zróbmy to w sposób wirtualny. Wykorzystajmy ten dzień jak Światowa Organizacja Pracy – na podnoszenie świadomości na temat stosowania bezpiecznych praktyk w miejscach pracy oraz roli, jaką odgrywają służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Skoncentrujmy się również na średnio- i długoterminowej perspektywie powrotu do normalności, w tym na odbudowie gospodarki i gotowości na przyszłość. Zastanówmy się nad tym, jak zintegrować działania z systemami i polityką zarządzania BHP, zarówno na poziomie kraju, jak i poszczególnych przedsiębiorstw

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych? Czy będzie wyrównanie od 1 stycznia?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

REKLAMA