REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

 28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś, 28 kwietnia, wypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy dzień ma na celu zwrócenie uwagi pracodawców i pracowników na potrzebę dążenia do minimalizowania zagrożeń występujących w miejscu pracy.

„Stop pandemii. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy może ocalić życie”

28 kwietnia przypada ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, który ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracowników oraz zachęcenie zarówno pracodawców, jak i osób zatrudnionych do podejmowania działań ograniczających zagrożenia w miejscu pracy i przyczyniających się do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych na całym świecie.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Jest to przede wszystkim kampania uświadamiająca, której celem jest skupienie uwagi międzynarodowej na skali problemu oraz na tym, w jaki sposób promowanie i tworzenie kultury bezpieczeństwa i zdrowia może pomóc zmniejszyć liczbę zgonów i obrażeń związanych z pracą.

Równolegle, Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) świętuje tego dnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w celu upamiętnienia tych, którzy stracili życie lub zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy, albo ucierpieli w wyniku chorób zawodowych.

MOP szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,78 miliona kobiet i mężczyzn traci życie, a około 374 miliony osób doznaje uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, co skutkuje średnio ponad czterodniową absencją. Koszt tych zdarzeń jest ogromny, a ciężar ekonomiczny złych praktyk bezpieczeństwa i higieny pracy każdego roku szacuje się na 3,94 procent globalnego produktu krajowego brutto. Dane te pokazują jak ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz podnoszenie świadomości wszystkich uczestników procesu pracy. Warto podkreślić, że taka inwestycja zwraca się z nawiązką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania podejmowane w Polsce na rzecz poprawy warunków pracy i podnoszenia świadomości Polaków w tej kwestii przynoszą wymierne efekty. Sytuacja poprawia się z roku na rok, jednak wciąż ponad 80 tys. pracowników doznaje uszczerbku na zdrowiu podczas pracy, a ponad 180 traci życie. Dlatego właśnie wciąż konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa wszystkich pracujących.

W tym roku jednak cały świat boryka się z zupełnie innym zagrożeniem – pandemią wirusa SARS-CoV-2. W obliczu tego wyzwania, przed którym stoją rządy, pracodawcy, pracownicy i całe społeczeństwa na świecie – pomimo wcześniej planowanych przez obydwie organizacje innych tematów przewodnich – tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa skupiają się na problematyce zwalczania chorób zakaźnych w miejscu pracy, koncentrując na pandemii COVID- 19 (temat przewodni MOP: „Stop pandemii. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy może ocalić życie”).

Wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko zakażenia wirusem, jednak w najtrudniejszej sytuacji są pracownicy służby zdrowia, którzy dbając o chorych, codziennie ryzykują dla nas własne zdrowie. W podobnej sytuacji są pracownicy domów opieki społecznej, którzy opiekują się grupą ludzi najbardziej podatnych na działanie wirusa. Należy również wspomnieć o pracownikach aptek, drogerii i wszelkiej wielkości marketów, a także pracownikach transportu, dostawcach podstawowych usług i wielu innych, którzy działają, aby utrzymać gospodarkę.

Tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa będą inne niż zwykle – raczej nie zgromadzimy się, aby dyskutować na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, jeżeli jednak jest taka możliwość, zróbmy to w sposób wirtualny. Wykorzystajmy ten dzień jak Światowa Organizacja Pracy – na podnoszenie świadomości na temat stosowania bezpiecznych praktyk w miejscach pracy oraz roli, jaką odgrywają służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Skoncentrujmy się również na średnio- i długoterminowej perspektywie powrotu do normalności, w tym na odbudowie gospodarki i gotowości na przyszłość. Zastanówmy się nad tym, jak zintegrować działania z systemami i polityką zarządzania BHP, zarówno na poziomie kraju, jak i poszczególnych przedsiębiorstw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA