REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

 28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

REKLAMA

Dziś, 28 kwietnia, wypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy dzień ma na celu zwrócenie uwagi pracodawców i pracowników na potrzebę dążenia do minimalizowania zagrożeń występujących w miejscu pracy.

„Stop pandemii. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy może ocalić życie”

28 kwietnia przypada ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, który ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracowników oraz zachęcenie zarówno pracodawców, jak i osób zatrudnionych do podejmowania działań ograniczających zagrożenia w miejscu pracy i przyczyniających się do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych na całym świecie.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Jest to przede wszystkim kampania uświadamiająca, której celem jest skupienie uwagi międzynarodowej na skali problemu oraz na tym, w jaki sposób promowanie i tworzenie kultury bezpieczeństwa i zdrowia może pomóc zmniejszyć liczbę zgonów i obrażeń związanych z pracą.

Równolegle, Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) świętuje tego dnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w celu upamiętnienia tych, którzy stracili życie lub zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy, albo ucierpieli w wyniku chorób zawodowych.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

MOP szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,78 miliona kobiet i mężczyzn traci życie, a około 374 miliony osób doznaje uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, co skutkuje średnio ponad czterodniową absencją. Koszt tych zdarzeń jest ogromny, a ciężar ekonomiczny złych praktyk bezpieczeństwa i higieny pracy każdego roku szacuje się na 3,94 procent globalnego produktu krajowego brutto. Dane te pokazują jak ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz podnoszenie świadomości wszystkich uczestników procesu pracy. Warto podkreślić, że taka inwestycja zwraca się z nawiązką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania podejmowane w Polsce na rzecz poprawy warunków pracy i podnoszenia świadomości Polaków w tej kwestii przynoszą wymierne efekty. Sytuacja poprawia się z roku na rok, jednak wciąż ponad 80 tys. pracowników doznaje uszczerbku na zdrowiu podczas pracy, a ponad 180 traci życie. Dlatego właśnie wciąż konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa wszystkich pracujących.

W tym roku jednak cały świat boryka się z zupełnie innym zagrożeniem – pandemią wirusa SARS-CoV-2. W obliczu tego wyzwania, przed którym stoją rządy, pracodawcy, pracownicy i całe społeczeństwa na świecie – pomimo wcześniej planowanych przez obydwie organizacje innych tematów przewodnich – tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa skupiają się na problematyce zwalczania chorób zakaźnych w miejscu pracy, koncentrując na pandemii COVID- 19 (temat przewodni MOP: „Stop pandemii. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy może ocalić życie”).

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko zakażenia wirusem, jednak w najtrudniejszej sytuacji są pracownicy służby zdrowia, którzy dbając o chorych, codziennie ryzykują dla nas własne zdrowie. W podobnej sytuacji są pracownicy domów opieki społecznej, którzy opiekują się grupą ludzi najbardziej podatnych na działanie wirusa. Należy również wspomnieć o pracownikach aptek, drogerii i wszelkiej wielkości marketów, a także pracownikach transportu, dostawcach podstawowych usług i wielu innych, którzy działają, aby utrzymać gospodarkę.

Tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa będą inne niż zwykle – raczej nie zgromadzimy się, aby dyskutować na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, jeżeli jednak jest taka możliwość, zróbmy to w sposób wirtualny. Wykorzystajmy ten dzień jak Światowa Organizacja Pracy – na podnoszenie świadomości na temat stosowania bezpiecznych praktyk w miejscach pracy oraz roli, jaką odgrywają służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Skoncentrujmy się również na średnio- i długoterminowej perspektywie powrotu do normalności, w tym na odbudowie gospodarki i gotowości na przyszłość. Zastanówmy się nad tym, jak zintegrować działania z systemami i polityką zarządzania BHP, zarówno na poziomie kraju, jak i poszczególnych przedsiębiorstw

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  REKLAMA

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

  Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

  REKLAMA

  Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

  Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

  Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

  Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

  REKLAMA